Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Drzewa ozdobne
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Post »

Chciałbym mieć rabatę złożoną z roślin kwitnących wczesną wiosną. Forsycja wydaje się tutaj pewniakiem. Chodzi o rośliny, które mają pełnie kwitnienia już na początku kwietnia. Znalazłem takie gatunki: różanecznik stataco, magnolia gwiaździsta... Zastanawiam się nad wiśnią nippońską, różne źródła różnie podają termin kwitnienia. Wiem, że ładnie kwitnie również dereń jadalny, ale skoro forsycja to żółty już zapewniony.

Różaneczniki PJM, czy magnolie pośrednie to bardziej druga połowa kwietnia, czyli koniec kwitnienia forsycji/ciut za późno.

Jakie krzewy/drzewa ozdobne z kwiatów białe/różowe (nieżółte) pokrywają termin kwitnienia z forsycją? Mam świadomość, że lista nie będzie duża, wszak forsycja to zwiastun wiosny :) No, ale dużo u nas ogrodników, więc może ktoś podpowie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Forsycja(Forsythia)- przesadzanie i inne zagadnienia

Post »

Z forsycją jeśli chodzi o termin kwitnienia jest łączona tawuła wczesna i pigwowiec japoński.Są niezawodne i mają podobną siłę wzrostu.Wcześnie kwitną też wiśnie japońskie.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Forsycja(Forsythia)- przesadzanie i inne zagadnienia

Post »

Z tych dwóch to chyba bardziej pigwowiec, bo tawuła wczesna to chyba nieco później niż forsycja?
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Post »

Jest jeszcze forsycja biała (Abeliophyllum distichum), kwitnie na przełomie marca-kwietnia, w dodatku jej kwiaty pachną :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21743
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Post »

Jaśmin nagokwiatowy, kalina bodeńska, oczar...
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Post »

Właśnie miałam dopisać oczary- jest ich mnóstwo, kalinę wonną, wawrzynek wilczełyko,Wątek dotyczy krzewów/Karo

No to w takim razie może abeliofylum koreańskie?
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Post »

Wrzucajcie pomysły, ale z pominięciem zimowych kwitnień oraz tych po połowie kwietnia i później:) Wczesna wiosna to dla mnie plus minus przełom marca i kwietnia (na zachodzie ciut wcześniej na wschodzie później), przyjmijmy, ze w centralnej Polsce w większość wiosen w pierwszej dekadzie kwietnia powinny już kwitnąć, a nie czekać w pąkach na dalszy rozwój sytuacji. Za punkt odniesienia/ideał wypada przyjąć Forsycje.

Te rośliny póki co terminem mi pasują optymalnie: Magnolia Gwiaździsta, Wiśnia nippońska, Abeliophyllum distichum (aka forsycja biała)
Te rośliny nie jestem pewien czy aby nie startują później, ale do potwierdzenia: Pigwowiec Japoński/Pośredni - ktoś ma?
Wymienione rośliny wydają się startować zbyt późno, żeby łapać się na "wczesną" wiosnę: Cercis canadensis (Judaszowiec kanadyjski), tawuła wczesna
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Post »

A z jakiego rejonu jesteś? Może jesteś szczęśliwcem z najcieplejszych rejonów, a może , jak ja- mieszkasz tam gdzie wszystko miesiąc później sie dzieje? U mnie Iwa pendula kwitnie w tym czasie- nisko szczepiona, prawie jak krzew ;)
Wiśnia kosmata?
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Post »

Łódź, dlatego pytam o centralną Polskę, ale to także kompromis pomiędzy wschodem a zachodem. Często w literaturze sadowniczej podają "dojrzewa .... w centralnej Polsce" jako punkt odniesienia. Oczywistym jest, że wcześniej zakwitnie na południowym zachodzie niż na północnym wschodzie.
Skala
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 maja 2017, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Post »

Zimokwiat wczesny, ładnie pachnący ale on jest żółty. Wcześnie bo na przełomie marca i kwietnia kwitnie magnolia "Leonard Messel", ponadto kalina wonna i suchodrzew pachnący. Z owocowych np. brzoskwinia.
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Post »

Wcześnie kwitnie dereń jadalny .Kwiaty są żółte.
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Post »

Ja dziś posadziłam w ogrodzie Zimokwiat.
Mam nadzieję że się przyjmie i za pare lat zakwitnie. Czytałam że zakwita po około 3 latach. Jestem cierpliwa i mam nadzieję że będzie warto :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”