Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

@AnDmade
Wszystkim storczykom obetnij trzon główny w zaznaczonym miejscu i posadź do doniczek o Ø 12 cm. Korzenie powietrzne też można skierować do doniczki. Po posadzeniu namocz doniczki po ok.10 dniach w zależności od temperatury w pomieszczeniu.
Ja zawsze tak odmładzam swoje, no ale moje nigdy nie były w takim stanie.

Obrazek

To mój 9-letni storczyk, odmłodzony we wrześniu. Dziś ma już pęd z pąkami.

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Tylko do takiego odmładzania trzeba mieć doświadczenie.
Poza tym obecny okres nie sprzyja takim zabiegom...
W związku z tym wybrać jednego, przyciąć ale dopiero na wiosnę.
Na razie tylko wymień podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AnDmade
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 30 lis 2022, o 09:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Ooo dzięki za inspiracje. Fajnie to wygląda.
Ale na pewno takie odmłodzenie nie wchodzi w grę.
Chciałam skrócić trzon, ale wtedy obetnę też korzenie, co nie? Jakieś tam chyba żyją w głębinach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Oczywiście, że ścinając trzon pozbędziesz się głównie korzeni właściwych. Pozostaną więc tylko korzenie powietrzne, a one nie są specjalnie przystosowane do pobierania składników odżywczych i wody z podłoża. W sytuacjach awaryjnych, kiedy uszkodzeniu ulegają korzenie właściwe, wykorzystuje się te drugie. Dopóki nie wytworzą się właściwe korzenie minie trochę czasu, ale jak napisałem wcześniej, ukorzenianie nie jest tak łatwe dla kogoś kto wcześniej tego nie robił. No i pora roku na takie zabiegi odpada.

Jeśli miałbym coś doradzić w kwestii podpory, to kup palik w oplocie włókna kokosowego, spełni swoje zadanie, a i całość będzie fajnie wyglądać. Osobiście na razie nie mam takiego rozwiązania, ale w przyszłości na pewno zastosuję.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kacperek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 lis 2022, o 14:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Cześć,
Czy jestem w stanie uratować takie korzenie storczyka? Dostalem go jakiś czas temu, nie przesadzałem i to był błąd. Mam już podłoże kupione - zastanawiam się tylko co dalej - i czy jest sens.
Będę wdzięczny za wskazówki.
Obrazek
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Witam.
Przesadzanie nic nie da bo on już nie ma korzeni i jest bardzo odwodniony co widać po liściach.
Poszukaj wskazówek na forum o ratowaniu i reanimowaniu storczyków w mchu.
Grzegorz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Od spagnum (mchu) o wiele lepszy jest keramzyt.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kacperek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 lis 2022, o 14:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Dziękuje, zabieram się do działania
AnDmade
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 30 lis 2022, o 09:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Jak to jest możliwe, że na końcach korzenie mają jakieś życie, skoro do rośliny są podłączone fragmentami przesuszonymi lub podgniłymi? Obciąć je całe? Wtedy chyba żaden korzonek nie zostanie
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

norbert76 pisze: 4 gru 2022, o 21:45 Oczywiście, że ścinając trzon pozbędziesz się głównie korzeni właściwych. Pozostaną więc tylko korzenie powietrzne, a one nie są specjalnie przystosowane do pobierania składników odżywczych i wody z podłoża. W sytuacjach awaryjnych, kiedy uszkodzeniu ulegają korzenie właściwe, wykorzystuje się te drugie. Dopóki nie wytworzą się właściwe korzenie minie trochę czasu
A gdzie taką mądrość przeczytałeś, że korzenie powietrzne nie radzą sobie w doniczce - proszę o źródło. Tak jak wcześniej pokazałam, należy ściąć storczyka, a korzenie powietrzne świetnie się zadomowią w doniczce i wystarczy 2 miesiące, aby storczyk wytworzył korzenie powietrze. To żadne doświadczenie w odmładzaniu, robię to od początku, niezależnie od pory roku. Nie znoszę, jak storczyk wygląda jak drapaka. U mnie rośliny nie tylko muszą kwitnąć, ale również muszą mieć ładny pokrój.
@AnDmade
Na dowód załączam zdjęcie. Jak widać po trzech miesiącach urosły korzenie powietrzne, pęd z pąkami i nowy liść. Decyzja należy do Ciebie.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

To poczytaj jak zbudowane korzenie właściwe i korzenie powietrzne u storczyków. W necie znajdziesz takie podstawowe informacje.
Piszesz na podstawie własnego doświadczenia, ale tutaj masz do czynienia z amatorem, który może sobie nie poradzić w takiej sytuacji.

Tutaj masz wszystko dokładnie opisane....
https://www.phalaenopsis.pl/biologia/5/
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AnDmade
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 30 lis 2022, o 09:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Dzięki za odpowiedzi.
Zobaczę, może jakiegoś najmarniejszego tak obetnę i sprawdzę jak w moich warunkach to się udaje.
Trochę się martwię, bo one w ogóle są odwodnione, nie wiem czy będą miały z czego żyć.
Ale mam też korzenie powietrzne, które wrosły w doniczkę i już ich dół wygląda jak normalne korzenie. Z braku laku.
A co do tych dziwnych korzeni, co wrzuciłam zdjęcia, to muszę je do zera obciąć? Czy jak tak długo dawały radę to nie warto ich zostawić, żeby było cokolwiek?
AnDmade
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 30 lis 2022, o 09:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Ekspresja, Twój kwiatek był od początku w lepszym stanie, nie wiem czy taki zdechlak wytrzyma;-) ale fajnie by było gdyby się udało
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”