CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Thaiphoon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lut 2012, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry
Bardzo proszę o pomoc w leczeniu mojego kaktusa.
Podejrzewam czarną pleśń, chcę wyciąć chorą tkankę i użyć miedzianiu 50.
Choroba pojawiła się po przesadzeniu kaktusa do nowej ziemi do kaktusów.


Obrazek
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Trzeba ciąć aż do zdrowej tkanki. Podobny problem przedstawił ktoś dosłownie na poprzedniej stronie tego wątku :wink: :
norbert76 pisze: 28 sie 2022, o 11:43 Gnije w środku. Trzeba dokładnie wyciąć dookoła plamy w głąb aż do zdrowej tkanki. Chociaż jest duże prawdopodobieństwo że nic z tego nie będzie, jak zgnilizna weszła zbyt głęboko. Jeśli zmiana w głąb nie jest zbyt rozległa po cięciu trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki oczyścić dokładnie ze starego podłoża oraz całość wymoczyć w preparacie grzybobójczym. Po około kilkunastu minutach, można trochę dłużej wyciągasz, odkryte tkanki posypujesz sproszkowanym węglem i tak zostawiasz do solidnego obeschnięcia przynajmniej z dwa dni. Potem sadzisz i czekasz.

Przyczyny standardowe: przede wszystkim nieprawidłowe podłoże, ziemia uniwersalna albo w ogóle brak przesadzenia po zakupie. Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 1:5.
Zbyt częste podlewanie. Kaktusy podlewasz dopiero wtedy kiedy całkowicie wyschnie podłoże.
Zbyt ciemne stanowisko, kaktusy preferują wyłącznie słoneczny parapet i to najlepiej południowy.
Dondarion
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sty 2023, o 06:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Pacjent gotowy do operacji. Korzenie martwe, odpadają przy czyszczeniu. Myślę, żeby: odciąć zdrewniałą część i zobaczyć tkankę. Góra jest miękka, tylko bieda w kolcach. Jeśli ładny zielony środek, to zostawić do przeschnięcia i po kilku dniach do żwiru z ziemią.
Odciąć również sucharka z góry, obawiam się, że martwy, ale po odcięciu zobaczę.
Czy to słuszna droga?
Czy widoczne są tu choroby? Były (są ?) wciornastki i ziemiórki. Ale nie one tu są tematem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
szymon42
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 lut 2023, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z sukulentem

Post »

Witam od poprzedniej jesieni mój grubosz zaczął na coś chorować , liście stają sie takie jak na zdjęciu są kruche .Był on teraz w zimowni bez podlewania jednak zaczął bardzo tracić liście a ze względu na coraz większa ilość światła trafił na parapet.
czy moze ktoś wie co to za przypadłości i jak z nia walczyć
Dziękuje za odpowiedzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problem z sukulentem

Post »

A po co dajesz w lutym na parapet? O tej porze roku jest jeszcze za mało słońca. Jest ono o wiele za słabe niż powinno być, pomijając ile masz obecnie słonecznych dni - tyle ile na palcach jednej ręki?

Inna sprawa, że skoro jest odwodniony to powinieneś od razu połączyć fakty, że potrzebuje trochę wody. Moje Grubosze przynajmniej z dwa razy już dostały wodę, pomimo tego, że są od listopada na zimowisku.
Tylko trzeba ostrożnie podlać. To nie kaktusy, Sukulenty liściaste jak Grubosze powinny być chociaż raz na jakiś czas zostać nawodnione.

Czyli, podlej delikatnie odczekaj parę dni na tym parapecie i z powrotem na zimowisko. Trzymaj przynajmniej do połowy marca, a nawet do połowy kwietnia.

W czym rośnie, w mieszance ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 1:2?
Jak często jaką ilością wody w sezonie podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
misiek1111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 lip 2021, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Wilczomlecz trójżebrowy, mi umiera...
Ma ze 20 lat, ok. 1,8m
Pewnie już taki temat był, ale proszę o pomoc.

Kilka tygodni temu zaczął gnić od dołu. Wszystkie małe pędy (do 40cm) już zgniły.
Teraz zaczęły gnić główne pędy.
W zimie podlewany raz na 2-3tygodnie. W lato raz na tydzień. Dawno nie był przesadzany.
Podlewany tak samo od wielu lat. Woda z Warszawy, przefiltrowana i odstana.
Czy to sucha zgnilizna? jak żyć?



Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Przecież to typowe błędy uprawowe... Sukulentów w okresie jesienno-zimowym nie podlewasz tak często i podobnie w okresie wegetacji, to nie są zwykłe rośliny... One magazynują wodę, więc w okresie wiosna - lato podlewasz wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże, a w okresie jesienno-zimowym sporadycznie, powiedzmy góra raz w miesiącu.

Dół nie do uratowania. Trzeba ciąć całą roślinę na mniejsze kawałki - patrz na miejsce cięcia, musi być bez plam - odczekujesz żeby porządnie obeschło i sadzisz do mieszanki ziemi i dużej ilości żwirku/perlitu. Przez pierwsze tygodnie co jakiś czas jedynie delikatnie spryskujesz podłoże.

Rośliny przesadzamy w miarę regularnie, co około 2 lata (sukulenty można co 3), ale to też zależy od jakości wody. W Warszawie jest słabej jakości. Jeśli nie masz filtra RO, to przesadzasz częściej.

Cóż, masz nauczkę na przyszłość, ale szkoda tak dużego egzemplarza. W sumie cud, że tyle przetrwał.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
misiek1111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 lip 2021, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Czyli mam ucinać tak jak na fotce?
Czy trzeba użyć środki chemiczne, aby odkazić cięcie, lub węgiel?
Czy coś trzeba dodatkowo zrobić, aby miejsce cięcia ukorzeniło się?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

1. Możesz użyć węgla, ale nie jest to konieczne.
2. Nie ma potrzeby używać żadnych ukorzeniaczy.

Potnij na małe kawałki, najlepiej jak poodrywasz poszczególne człony.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dondarion
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sty 2023, o 06:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

A takie cięcie jest ok? Czytałam w tym wątku, żeby nie ciąć równo.
Obrazek

Obrazek
Nyuxo3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 mar 2023, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Poobgryzane liście sukulenta - co to może być?

Post »

Hej, niedawno zauważyłam, że mój sukulent marnieje i ma obgryzione liście. Czy to może być jakiś szkodnik? Jak go zwalczyć?

Będę wdzięczna za każdą radę 🪴


Obrazek


Obrazek
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dostałem Echeveria pulvinata "frosty cristata". Była w samym piasku. W ogóle się w tym nie trzymała, leżała.
Przesadziłem do mieszanki ziemi dla kaktusów + perlit, trochę żwirku i piasku. Po miesiącu wygląda dziwnie, listki usychają, jakby nie była w ogóle podlewana :D
To w czym ją trzymać? bo podlewana jest, jest na podstawce, na parapecie. Nie ma szkodników
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Zdjęcia i jak często podlewasz? Jeśli podłoże jest wilgotne, a roślina schnie to mogło dojść do uszkodzenia korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”