CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

agaxxa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 wrz 2023, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Cześć, mam pytanie dotyczącego mojego kaktusa. Zauważyłam, że dzieje się z nim coś niepokojącego. Czy to jakaś choroba ?

Kupiłam go około miesiąc temu był w dobrym stanie po okołu 2 tygodnia zaczeło się coś z nim dziać. Przesadziłam go do ziemi dla sukulentów i kaktusów z zielonego parapetu podlałam raz delikatnie (zmiana była już przed podlaniem) około 3 dni po przesadzeniu. Wcześniej jak do mnie dotarł miał podłoże na wiór wyschnięte.

Da się go jeszcze jakoś uratować?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Niestety tak czasami kończą szczepione kaktusy. Zaczęło gnić między podkładką, a zrazem. Możesz na razie naciąć tą zmianę i zobaczyć jak to wygląda głębiej.
Wytnij tak mniej więcej:
Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nizios
50p
50p
Posty: 83
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

ratters pisze: 25 wrz 2023, o 21:41 Obrazek

Wyjechałam na tydzień pozostawiac moje kaktusy w mieszkaniu. Po powrocie zauważyłam, że jeden z nich z zielonego zrobił się w wielu miejscach czerwonawo-fioletowaty. Czy to zgnilizna? Czy idzie go uratować?
Przyzname nie mam ręki do roślin, tego kaktusa dostałam od znajomego trochę na siłę, ale mimo wszystko nie chce by roślina umarła.
To chyba jakiś gymnocalycium, nie wygląda na to żeby mu coś dolegało. Stał się jakiś miękki, czy coś takiego? Moje maluszki gymnocalycium pod wpływem słońca zrobiły się niemal czarne, ten Twój też wygląda trochę jakby go słoneczko podpiekło. To raczej nic groźnego, podejrzewam, że skoro przez tydzień Cię nie było, to po prostu się skorzystał z urlopu i się "opalił" ;) :)
Kaktusowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 paź 2023, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żółta plama na kaktusie zygzakowatym

Post »

Cześć,
Zauważyłem na seoim kaktusie zygzakowatym żółtą miękką plamę, która przy dotykaniu pękła. Liść ten już odciąłem, ale zastanawiam się, co to może być i czy nie zagraża całej roślinie. Plama po przedziurawieniu zawierała jakby śluz, ale nie wydzielał się jakiś nieprzyjemny zapach (czuć było aloesem)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Żółta plama na kaktusie zygzakowatym

Post »

Ewidentnie skutek nadmiaru wody. Przyczyna, na pewno beznadziejne podłoże oraz pewnie zbyt regularne podlewanie.
Posadź do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji około 1:1. Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce blisko okna.
Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kaktusowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 paź 2023, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółta plama na kaktusie zygzakowatym

Post »

Nie sądzę że to problem z podlewaniem. W tym mieszkaniu jestem głównie w czasie studiów i kaktus nie był podlewany od 1.5 miesiąca... Czytałem, że podobne objawy daje zgnilizna kaktusów, ale powinien być cuchnacy zapach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Żółta plama na kaktusie zygzakowatym

Post »

A myślisz, że przelanie bierze się tylko ze zbyt częstego podlewania? Przelać możesz również jak za rzadko podlewasz... Nawet w przypadku sukulentów, a zwłaszcza tych nadrzewnych nie można robić suszy przez taki czas... 🤦 Przez ten czas zwykle dochodzi do uszkodzenia korzeni wskutek przesuszenia i podlanie powoduje ich gnicie. A od korzeni idzie na część nadziemną jak na tym egzemplarzu.
Zrób tak jak napisałem wcześniej.

Podlewaj regularnie jak tylko całkowicie przeschnie podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kaktusowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 paź 2023, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziękuję wielce! Biję się w pierś za zaniedbanie.
Thorwaldur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 lip 2023, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam serdecznie.

Czy ktoś z Was potrafi wskazać przyczynę powstawania, zamieszczonych na zdjęciach, charakterystycznych wypukłych narośli, plam i przebarwień na Ferokaktusie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam,
Thorwaldur.
dominia1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 paź 2023, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam serdecznie
Pachyphytum hokeri tydzień od zakupienia
Przechodząc do sedna końcówki liści mi się marszczą wszystkie trzymam na południowym parapecie zdała od kaloryfera ziemię mają kamienie keramzyt perlit nie przesadzałem go chciałem jego przetrzymać do wiosny tak niektóre liście dolne wcale nie są pomarszczone skoro by brakowało wody to chyba niże by poświęciło dolne też są jaśniejsze od pozostałych
Jeszcze bym chciał się zapytać czy taka mieszanka gruzowa rzeczywiście jest dobra i czy te rośliny lubią przewiew w gorące dni zimom czy latem .
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie niezależnie od pory roku.
Podłoże takie mineralne wymaga częstego i to nie podlewania, a namaczania zwłaszcza w tak małej doniczce.
Dlatego polecił bym mieszankę ziemi i perlitu w proporcji około 1:2, która nieco lepiej będzie trzymać wilgoć.
Podlewasz wtedy kiedy całkowicie wyschnie podłoże.
W okresie jesienno zimowym ograniczasz podlewanie, ale trzeba zapewnić chłodne stanowisko żeby roślina przeszła okres spoczynku.
Inaczej, w cieple będzie się wyciągać i straci zwarty pokrój.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dominia1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 paź 2023, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Masz rację zmienię podłoże w tym nie mogę się odnaleźć niemam tego wyczucia strasznie szybko to przesycha
No tych minimum 15°C nieosiagnę
a doświetlanie ich ma jakiś sens czy niezabardzo
Jeszcze w korzeniach trochę splotu ziemi i wilgoć to ci los w jednym miejscu ci przeschnie aż natto w drugim będzie wilgotno
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nie doświetlam w zasadzie sukulentów, u mnie większość sukulentów albo zimuję na zabudowanym balkonie albo na chłodnym parapecie.
Możesz spróbować, ale lampę trzeba dość nisko powiesić, powiedzmy około 15 - 20cm nad rośliną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”