Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Dziękuję za miłe komentarze :D
imosama pisze:Mogłabyś opisać proces siania u siebie? W jaki substrat siejesz i w jakich warunkach trzymasz siewki? Byłbym wdzięczny
Niektórzy mówią, że tajemnicą sukcesu jest ilość wysianych nasion "chcesz odnieść sukces to siej tysiące", nie pamiętam gdzie to przeczytałam, ale chyba się z tym zgodzę :D :wink:
Moje nasiona całkiem nieźle skiełkowały, ale nie przepikowałam roślin w odpowiednim czasie i zobaczymy jak uda mi się je przezimować.
Wysiałam nasiona do małych, plastikowych, zamykanych pojemniczków. Podłoże: drenaż - żwirek o średnicy 2-3 mm, na wysokość ok. 1 cm, na niego żwirek o średnicy 1-2 mm warstwa o grubości ok. 2 – 2,5 cm. Nie dodałam nic więcej. Podłoże przez 1 godzinę siedziało w piekarniku w temperaturze 200 °C.
Oczyściłam nasiona – kilka minut moczyłam je w wodzie utlenionej, po kąpieli wyjęłam na ręcznik papierowy i osuszyłam. Po raz pierwszy zaprawiłam nasiona środkiem grzybobójczym (użyłam preparatu pod nazwą Polyversum), każdą porcję nasion posypałam szczyptą tego środka, wymieszałam i wysypałam nasionka na przygotowane podłoże podlane przegotowaną wodą z nawozem. Pojemniczki zamknęłam i otworzyłam dopiero po około trzech miesiącach (w zamkniętych pojemnikach podłoże było stale wilgotne i nie było grzyba). Nie pamiętam po jakim czasie pojawiły się pierwsze siewki, pierwsze notatki z wysiewu zrobiłam po dwóch tygodniach. np. Gymnocalycium cabrerasense VoS 2122 z 60 nasion po 2 tygodniach wykiełkowało 5 roślin, a Gymnocalycium sp. Tellaritos ze 100 nasion aż 90. Nie stosuję nic do podgrzewania pojemników (temperatura kiełkowania Gymnocalycium to 20-25°C). Gdy potrzeba doświetlam (doświetlałam wiosną III-V), latem postawiłam pojemniczki na parapecie, w razie potrzeby przykrywałam papierowym ręcznikiem. Tak w dużym skrócie to wyglądało. Na pewno niezbędne jest pikowanie siewek, pierwszy raz powinno się je przepikować jak pojawią się pierwsze ciernie, mniej więcej trzy miesiące po wysiewie, siewki wtedy szybciej rosną.
Życzę udanych wysiewów :D
hen_s pisze:Bardzo ładne sieweczki. ;:333

Doradzam jedynie na następny raz ich wcześniejsze pikowanie - wtedy były by już przynajmniej 2x większe i z zimowaniem byłby mniejszy kłopot.
Dziękuję Henryku :D Przegapiłam ten moment i nie przepikowałam, na pewno byłby mniejszy kłopot z zimowaniem, teraz pewnie będą zimować pod lampą ;:173

Kilka fotek cierniuchów:

Gymnocalycium mucidum P 36A
Obrazek

Gymnocalycium spegazzinii MT 07-263
Obrazek

Gymnocalycium ochoterenai
Obrazek

Gymnocalycium kieslingii v. castaneum
Obrazek

Gymnocalycium catamarcense
Obrazek

Gymnocalycium sp.
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Piękne, okazałe, "konkretne" gymnokalicja. Takie które cieszą na "teraz" i na "już" - zwracające na siebie uwagę urodą cierni i korpusów. Takie które mi się podobają i które bardzo lubię. ;:173
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Bardzo lubię oglądać gym.,nawet są śliczne bez kwiatków, ale za to mają super ciernie ;:108 ;:215 tak jak na fotkach ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Dziękuję za miłe komentarze :D
Siewki przepikowałam około dwa tygodnie temu, lepiej późno niż wcale. I tak oto wyglądają teraz:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy okazji okazało się, że Gymnocalycium cabrerasense jest nieco więcej niż 15
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to kilka roślin "z innej beczki", które są u mnie w mniejszości, lubię je i liczę na to, że doczekają u mnie sędziwego wieku i pozwolą się podziwiać w pełnej krasie jako wiekowe, słusznej wielkości i urody osobniki.

Copiapoa sp. JO 1271.2 Paposo Chile
Obrazek

Mammillaria magnifica
Obrazek

Stenocactus
Obrazek

Gymnocactus ysabele, CH , Tula z trójką dzieci na głowie :D
Obrazek

Copiapoa eremophyla JN 855 wysiałam kiedyś kilka nasion ;:173
Obrazek

Jeden kwiatuszek Gymnocalycium bozsingianum LF 15
Obrazek

i tradycyjnie parę innych Gymnocalycium

Gymnocalycium denudatum cv. Suba
Obrazek

Zwykłe Gymnocalycium spegazzinii
Obrazek

Gymnocalycium bayrianum L 447
Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Urocze maluchy. ;:138
Przepikowane wyglądają zdecydowanie lepiej. ;:173

Jeszcze ładniejsze są dorosłe okazy - szczególnie podobają mi się te z mocniejszymi cierniami. ;:333
A pojedynczy kwiatuszek Gymnocalycium bozsingianum LF 15 podsumowuje sesję na duuuży plus. Brawo! ;:138 ;:138
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Wszystkie ładne - i sieweczki, i staruszki ( albo lepiej w sile wieku).
Bo ja wiem, czy teraz mieć trójkę dzieci na głowie, to duży problem :D ?
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Dziękuję za miłe wpisy :D
hen_s pisze:Przepikowane wyglądają zdecydowanie lepiej. ;:173
Na oko widać, że nawet trochę podrosły ;:108
barbra13 pisze:Bo ja wiem, czy teraz mieć trójkę dzieci na głowie, to duży problem :D ?
Trójka dzieci to sama radość :D

Wczoraj sprawdzałam temperaturę u swoich ciernistych, dokładnie 15°C , mają uchylone okno, w przyszłym sezonie zobaczymy czy tego im brakowało do szczęścia.
Teraz jest czas kupowania nasion, przeglądam katalog z klubu kaktusiarzy w Hradec Kralove, nawet już wybrałam kilka pozycji: Gymnocalycium buenekeri PR 437, Gymnocalycium fischeri suyuquense VS 8, Gymnocalycium friedrichii L 372, Gymnocalycium pungens , Gymnocalycium spegazzinii unguispinum f. brevispinum, co jeszcze warto wysiać, może ktoś podpowie ? W kolekcji Martina Tvrdika widziałam takie fajne Gymnocalycium spegazzinii z ciekawym kolorem kwiatu, nie znam numerka polowego.

http://www.gymnocalycium.cz/fotogalerie ... llery-1-87
http://www.gymnocalycium.cz/fotogalerie ... llery-1-79

Zdarzało mi się już nie raz kupić jakąś roślinę późną jesienią, i tego roku skusiłam się na dwa kaktusy, jeden to grubasek Gymnocalycium horstii, do którego nie mam jakoś szczęścia, wyprawiłam do krainy wiecznej zieleni już kilka egzemplarzy, drugi to Gymnocalycium chacoense, którego też miałam w posiadaniu. Tym razem to sporej wielkości egzemplarz, którego mam nadzieję utrzymać do wiosny w dobrym stanie.

Obrazek

Obrazek

A teraz zapraszam na wspólny spacer z kucykiem i wspaniałym psem Australian Cattle Dog
Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Bardzo ładne nabytki. Duże, dorodne - do pozazdroszczenia. ;:215

Spacery na powietrzu, wiadomo - samo zdrowie. W dobrym towarzystwie sprawiają szczególną przyjemność. ;:173
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Całkiem przyjemnie spędzasz ten jesienno- zimowy czas, zakupy, plany zakupowe, no i spacery ze zwierzakami, super. Byle do wiosny :).
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Dziękuję kochani za miłe słowa :)
hen_s pisze:Spacery na powietrzu, wiadomo - samo zdrowie. W dobrym towarzystwie sprawiają szczególną przyjemność. ;:173
barbra13 pisze:Całkiem przyjemnie spędzasz ten jesienno- zimowy czas...
Uczę się żyć chwilą ;:173 zacytuję „teraźniejszość jest wszystkim, co mamy, a przyszłość jest tylko następną chwilą bieżącą, którą przeżywamy, gdy nadchodzi jej pora”. Wyszło trochę filozoficznie :D

Kilka Gymnocalycium

Gymnocalycium gibbosum v. ferox
Obrazek

Gymnocalycium catamarcense GN 479/1515
Obrazek

Gymnocalycium sp. Marajes
Obrazek

Gymnocalycium andreae GN 93-787 Sierra Chica, Cordoba ARG
Obrazek

Gymnocalycium mihanowichii
Obrazek

Gymnocalycium sp.
Obrazek

Gymnocalycium carminanthum var. montanum SL 35a N of Los Angeles Catamarca Arg
Obrazek

Gymnocalycium neuhuberi
Obrazek

Gymnocalycium chiquitanum KK 821 po raz kolejny pokazuję, bo fajnie wygląda z tymi maluchami :D jak się tak rozmnaża to pewnie nie będzie kwitł
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Kolejny super pokaz. ;:333 Takie gymnokalicja to ja lubię! ;:138
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Bardzo ciekawie zapowiada się to Gymnocalycium sp., kwitło już?
Uczę się żyć chwilą ;:173
- ja też i czasem mi to wychodzi :).
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen cz.2

Post »

Dziękuję za odwiedziny :)
barbra13 pisze: 7 gru 2022, o 13:22 Bardzo ciekawie zapowiada się to Gymnocalycium sp., kwitło już?
Jeszcze nie kwitło, zatem trzeba będzie mieć go na oku, stawiam na biały kwiatuszek z brązową gardzielą i ciemnobrązowymi prążkami :)
A tymczasem kolejne dwie roślinki przybyły do mojej kaktusiarni. Wiadomo: Mikołaj ;:224
Obrazek
Obrazek

Przeglądałam dzisiaj rośliny na zimowisku, wszystko jest ok, temperatura jak trzeba. Przy okazji pokażę co nieco:
Gymnocalycium monvillei P 12 Cordoba,roślina około 10 cm średnicy
Obrazek

To roślina opisana jako Gymnocalycium uebelmannianum, ale mam wątpliwości, myślę, że to coś innego, może Gymnocalycium neuhuberi ;:173, też około 10 cm średnicy
Obrazek

Gymnocalycium mucidum JBE 183, też z tych większych
Obrazek

I jeszcze raz fotka mojego nowego nabytku Gymnocalycium chacoense, w dziennym świetle wygląda dużo lepiej
Obrazek

Jeszcze obowiązkowo fotka spacerowa :D
Obrazek

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”