Nasionnica trześniówka

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
tedeusz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 wrz 2016, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Mam tablice, jak pisałem, na niej mnogo much już od ponad dwóch tygodni a w komunikatach zero info, więc dla mnie są niewiarygodne.
Coś tam piszą, u nas rzekomo tylko zaraza ziemniaczana ...
Dzisiaj wspiąłem się na drzewo na na sam czubek bo tam najładniejsze czereśnie są i w tym przypadku dużo więcej robaczywych.
Na dole bardzo mało larw (pojedyncze) na górze sporo, może tak to robią muszki że te owoce wyżej chętniej atakują.
Obserwuję je ...
Pozwolę larwom opaść i się zakopać a na wiosnę agrotkanina pod całą czereśnię i duszenie dziada.
Zostaną te przejezdne, może za dużo ich nie przyleci.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Jeżeli ktoś ma możliwość wypuszczenia kur pod czereśnie- to jest idealne rozwiązanie, wyzbieraja co do robaczka. Włókniną jest skuteczna o ile nie ma w pobliżu żadnych nasadzeń , płotków, kwiatków itp.i można przykryć cała troszkę większa powierzchnie niż sięga korona drzewa.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

A kiedy te kury? U mnie czasem chodzą, ale robaków troche jest. Jak spadają czereśnie? Jak wychodzą do lotu?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

U znajomych na wsi kury łażą pod czereśnia cały czas, obok jest kurnik. Ci znajomi mówią, ze zdarza się robak ale bardzo rzadko. U sąsiadów tez są czereśnie to pewnie muchy przylatują.
Pozdrawiam! Gienia.
jak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 6 cze 2009, o 08:46
Lokalizacja: Wieruszów

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Powiedzcie mi moi mili, w jakiej fazie rozwoju owoc zostaje zainfekowany? Czy jak jest zielony - twardy, czy jak już zaczyna dojrzewać i robi się miękki bo nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na ten temat.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

wikipedia i nie tylko :file:///C:/Users/pc/Downloads/Nasionnica_trzesniowka_.pdf
17.2 Biologia i krótki opis szkodnika:
Zimują poczwarki tzw. bobówki w wierzchniej warstwie gleby. Wylot much rozpoczyna się
w końcu maja lub na początku czerwca i trwa do połowy lipca. Jest on bardzo zróżnicowany
w zależności od czynników atmosferycznych, rodzaju gleby i ukształtowania terenu. Samice
składają jaja w miękisz owocu, najczęściej blisko szypułki. W miejscu złożenia jaja widoczny jest
nacięcie w kształcie przecinka. Jaja składane są najpierw na odmianach wcześniej dojrzewających
(od 2 tygodnia) a potem na odmianach późniejszych. Samica składa około 30 jaj. Larwy wylęgają
się po 10 dniach i żerują w owocach gdzie przechodzą cały rozwój larwalny. Następnie opuszczają
owoce, wypadają na glebę wciskają się między grudki gleby i tworzą kokony poczwarkowe zwane
bobówkami. Owad dorosły to czarna, błyszcząca muchówka długości 4-5 mm z żółtopomarańczową tarczką między nasadami skrzydeł. Jej skrzydła są przeźroczyste z cienkimi
poprzecznymi czarnymi pasami. Larwa jest beznoga biała, pod koniec rozwoju osiąga długość
około 4 mm.
Pozdrawiam! Gienia.
jak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 6 cze 2009, o 08:46
Lokalizacja: Wieruszów

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Zakupiłem żółte tablice lepowe, rozwieszać już czy się jeszcze wstrzymać ? Patrząc na akacje w mojej okolicy to chyba jeszcze trochę czasu upłynie nim zakwitnie.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Wylot muchówki rozpoczyna się około połowy bądź pod koniec maja., ewentualnie początkiem czerwca i tak sobie wylatują aż do lipca. Czas wylotu zależy od pogody, rodzaju gleby itp. Po wylocie , po około tygodniu zapłodnione samice składają pojedynczo jaja. Samica sobie "znakuje " owoc w którym złożyła jajo. Czasem zdarza się, gdy jest dużo szkodników, że w jednym owocu jest dwie larwy. Najpierw wybierają wczesne odmiany czereśni lub wiśni, później te późniejsze (cwane są). Taka muchówka składa około 30 jaj.- to tak dla przypomnienia to co było w poprzednim poście.
Żółte tablice wiesza się od połowy maja na wysokości około 1,5 metra. Jak złapiesz 2 sztuki to nastaw się na oprysk. Ja tak uznałam, że to niewielkie zagrożenie i miałam mnóstwo robali, ale w części wierzchołkowej czereśni.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

U Was też w tym roku nie będzie komunikatów? Na stronie WIORIN Rzeszów jest informacja że w tym roku nie będą podawać komunikatów.
Na stronie agrofagi.com.pl są tylko uprawy polowe. Gdzie szukać sygnalizacji nasionnicy?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

A co się będą przemęczać, to wymaga trochę zachodu, obserwacji. Tu w okolicy sadów towarowych nie ma, nie ma więc nacisków ze strony producentów.
Żółte tablice mam kupione, akacja rośnie pod blokiem, jestem zwarta i gotowa. Opryskiwacz mi trochę szwankuje, jak mocniej dokręcę przedłużki to mi cieknie, uszczelka się przekręca.
W sprawie sygnalizacji rozmawiałam z kierownikiem tut. PIORiN-u, stwierdził, że sprawy sygnalizacji o zagrożeniach w uprawach przejął Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu. Jest podobno prowadzona przez nich taka platforma "sygnalizacja agrofagów" i tam trzeba sobie poszukać. :roll: Jeszcze nie próbowałam.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Tak - jest zmiana od tego roku i sygnalizacja powinna być na stronie agrofagi.com.pl. Tylko tam jest tylko roślin polowych ziemniak, pszenica, kukurydza. Nie ma żadnego z agrofagów sadowniczych.
GIFOL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 maja 2020, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Pierwszy post, wiec na wstępie chciałbym się serdecznie przywitać!

Jestem ze Szczecina. Posiadam piękną, starą czereśnie w ogrodzie. Drzewo stara, ale pięknie owocuję. Niestety w zeszłym roku 90% owoców z niespodzianką było. W tym roku zakupiłem opryskiwacz, mospilan i jestem gotowy do akcji. Niestety nie doszły do mnie jeszcze tablice lepowe z Allegro, więc proszę o pomoc.

Czy może ktoś już w Szczecinie lub okolicach zaobserwował nasionicę?

Może ktoś z Państwa wie gdzie w Szczecinie rośnie akacja?

Z góry dziękuję za pomoc!
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nasionnica trześniówka

Post »

Ja też w tym roku gotowa na walkę .
Kupiłam pułapki lepowe z wabikiem i zastanawiam się
wieszać już ? Może poczekać do końca tygodnia gdy noce
będą cieplejsze ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”