Figa na działce, w donicy cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Komorowy o grubości 6mm.

Dlaczego pytasz o grubość?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Szanowny Seniorze. Jakim cudem udało Ci się wygiąć poliwęglan grubości 2 cm w półkole? I nie pękł?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

kuneg im grubszy poliwęglan tym jego izolacja cieplna będzie większa, zużyjemy mniej prądu na ogrzewanie.

dziad-Jag zapomniałem wspomnieć że stosuję ten poliwęglan do budowy osłon dla roślin egzotycznych uprawianych całorocznie w gruncie. Tak wygląda szklarenka dla mandarynki - doświetlam ją.

Obrazek

Tak wygląda w zimie

Obrazek
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Sadzonki wczesniej pokazywane szybko się rozwijały - teraz zdjęcie z 06.02.2022

Obrazek
Wczoraj zdecydowałem się "towarzystwo" rozsadzić i to była już pora, bo korzenie zaczynały się plątać.

Obrazek

Dużo tego wyszło, ale jakoś się zagospodaruje, bo zapotrzebowanie miałem na mniej niż połowę z ukorzenianych.
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Janusz te sadzonki są z Twojego figowca? Mam pytanie czy owoce na Twoim figowcu dojrzewają dwukrotnie, latem i jesienią czy tylko raz w roku. Chodzi mi o owoce wiosenne (te każdemu dojrzewają) i letnie.
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Józku figowce z reguły mają dwa rzuty owocowania i mój też tak ma, jak nie przemarznie. Na poprzedniej stronie tego wątku są zdjęcia z przygotowań do zimy i widać, że wiele jesiennych nie dojrzało - były to głównie te, które wykształciły się powyżej dorodnych z rzutu wiosennego. Były zaś lata takie, kiedy nie było wiosennych i całkiem smaczne okazywały się te jesienne. Jednak zależy mi głównie na tych wiosennych, bo mają długość prawie 10 cm, co pokazywałem w lecie tamtego roku w tym wątku.
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Janusz pamiętam co pokazywałeś, czytałem to. Mnie chodzi o odmianę figowca rosnącego w gruncie w naszych warunkach na którym dojrzewają owoce wiosenne i letnie. Gdyby Twój był taki to chętnie bym kupił sadzonkę.
Być może będę znał taką odmianę. Mój figowiec Peretta miał owoce wiosenne (dojrzały) i letnie które jesienią również dojrzały z niewielką moją pomocą.
Zdjąłeś już zabezpieczenie z Twojego figowca?
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Józku moja figa chociaż jest od lat „przyzwyczajona” w gruncie do polskiego klimatu (w Krakowie trochę cieplejszego niż średnia krajowa), to niestety nie daje pełnych dwukrotnych zbiorów. Może gdyby była od drugiej połowy września wspomagana jakąś konstrukcją podtrzymującą ciepło, to owoce na jesieni byłyby chociaż w części tak słodkie i duże jak tych wykształcanych na wiosnę. Odmian fig jadalnych jest bardzo dużo, ale przypuszczam, że taką ja mam, to pewnie i Ty posiadasz.
Jeżeli chciałbyś sadzonkę mojej figi, to nie ma problemu – możesz mieć ją nieodpłatnie jako wiodący autor tego wątku. Przypuszczam, że jeżeli znalazłby się też jeszcze jakiś Forumowicz zainteresowany sadzonką, a jeżdżący na trasie Kraków – Katowice, to za podwiezienie do Ciebie figi miałby ją dla siebie również nieodpłatnie. Ale to pewnie będzie trzeba ustalać poprzez wiadomości prywatne Forum.
Jak widać na zdjęciach, to moje zabezpieczenie figi jest symboliczne i na razie nie zdejmuję tego eksperymentalnego, mizernego otulania.
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Janusz dziękuję bardzo, lecz ja szukam figowców rosnących w gruncie i dających dwukrotnie plon. Piszę na kilku forach i kilku grupach więc zwróciłem się z pytaniem o takie figowce. Podobno Michurnska-10 i RdB potrafią dać dwukrotny plon. Miejsca w ogrodzie robi się coraz mniej, a na wiosnę posadzę palmę Phoenix Canariensis (już mam) i dużego sagowca.
Mam też takie porównanie jeżeli chodzi o strefy

https://mountainfigs.net/mountain-figs/ ... jmzsau-8nM
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Magdalenka Dwóch Sezonów - zimowanie na południowym balkonie, a właściwie loggi, na III piętrze. Poniżej jest stan najbardziej wyrywnego pędu. Może dlatego, że stoi w słońcu, ale również ma najsłabiej osłoniętą donicę, więc i w nóżki jej chyba ciepło.

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Ewa najwyżej odbiją Ci z gruntu.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Ewa jeżeli posadziłaś do gruntu drzewka, to po przemarznięciu z gruntu wyrosną krzewy.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Ewa mam pytanie, jakieś 3-4 lata temu na innym forum użytkownik chyba Majanda miała figowca który uprawiała kilkanaście lat bez osłon. O ile dobrze pamiętam to poprosiłem ją o zrazy. Ty też to zrobiłaś. Twoje figowce są od niej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”