Figa na działce, w donicy cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Senior pisze:Janusz jak Twoja figa, zaczyna rosnąć?.
Józku przed samymi Świętami odsłoniłem to co było zakryte ekspermentalnie. Wygląda, że figa ma się dobrze. Przetrwały nawet nieokryte odrosty przy ziemi. Zaczyna figa wypuszczać zawiązki liści i owoców.
Zdjęcie z wczoraj. Widać też, że nie wszystko na razie 'ożyło'. Będę obserwował.
Obrazek
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Janusz wygląda na to że masz w ogrodzie mikroklimat o wyższej temperaturze niż u mnie.
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Józku trochę swoją figę ogołocileś i być może pozostałe gałązki z pąkami trochę więcej czasu potrzebują na wystartowanie. Może inni z forumowiczów zaprezentują swoje rośliny dla porównania. U mnie sytuacja wygląda całkiem dobrze, bo górną część figi ładnie się rozwija, a była odsłonięta przez zimę, jak to prezentowałem jesienią.
Obrazek
Powinno być trochę owoców pierwszego zbioru, na których najwięcej mi zależy. Pozostałości z tamtego roku oberwę przy uwalniania figi od związania sznurkiem.
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Janusz figowiec BT wykopałem. W tym miejscu posadziłem Yucca Rostrata (900 zł.). Jeżeli chodzi o drzewko peretta to za mocno je przyciąłem. Ciężko będzie z wypuszczaniem nowych odrostów ponieważ nie ma na nim uśpionych oczek. Sprawdzałem korę i jest pod spodem zielona. Twoja pięknie odbiła, życzę dużo owoców.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 329
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Mój figowiec Krymski przetrwał zimę w gruncie, co mnie bardzo cieszy, gdyż mieszkam na Podlasiu, a tutaj zimy jednak potrafią dokuczyć. Zimą ziemia była zamarznięta, a Krymski przetrwał! Sklep reklamował go, że znosi mrozy do -20, co wydaje się prawdopodobne. Zostawiłem go bez zabezpieczenia. Mam też kilka sztuk zimowanych w pojemnikach 20l w nieogrzewanym budynku gospodarczym, oraz w pomieszczeniu , gdzie zimą temp. jest stała i wynosi 5-6 st. C. Wszystkie w dobrej formie. Zimowany w cieple, w najlepszej. Ma już liście. Liczę w tym roku na pierwsze owoce... :)
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Przycięty mocno figowiec Peretta zaczyna nareszcie wypuszczać pąki. Fotki tych pąków są w dużym powiększeniu. A już myślałem że nie odżyje. Pąki zauważyłem dzisiaj.

Obrazek Obrazek Obrazek

Nowe odrosty pozostawię tylko na najwyższych gałązkach, te z pnia zostaną usunięte. Chodzi mi o to, aby nowe gałązki rosły pionowo do góry, będzie mi wtedy łatwiej zabezpieczyć je na zimę.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Moje pierwsze figi - fotka z dzisiejszego wieczora ;:138
Obrazek
Donica wkopana w grunt przed tunelem - na "patelni" :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Gratuluję! :D Brawo Ty! :)
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 677
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Witajcie.
Chciałbym poruszyć jeden temat.
Chodzi o kwestię kiedy zbierać owoc figi. ;:215
Jest tutaj sporo zamieszania. Na You Tube można znaleźć wielu posiadaczy fig , którzy pokazują jak zbierają figi i je jedzą siląc się przy tym na okazanie jak to im bardzo smakuje. I nie było by w tym nic dziwnego , gdyby nie fakt że gołym okiem widać, iż owoc który jedzą to zwyczajny "zielopuch figowy", który wcale smaczny nie jest. ;:223
Sam miałem podobny przypadek, powodowany ciekawością i opierając się na własnym ego zerwałem raz owoc z mojej figi. I byłem bardzo zawiedziony smakiem. ;:222
Zacząłem temat drążyć.Skontaktowałem sie z moim znajomym bardzo zapalonym plantatorem egzotycznych roślin. ;:215
Coś pooglądałem, poczytałem. I mniej więcej po roku znowu zerwałem figi ale już tak jak należy. ;:124
Zobaczcie na foto, jest na nim owoc jaki mam na fidze Brown Turkey. Większość 'figomaniaków" takie owoce już zjada.

Obrazek

Ja jednak tego nie robię. ;:303
Owszem on już jest w środku czerwony, ale.. Aby wydobyć maksymalną słodycz z owocu figi( przynajmniej Brown Turkey, bo takie mam) zgodnie z tym co mi wiadomo należy zaczekać, aż owoc zacznie wisieć na fidze, skórka powinna być pomarszczona i ma to przypominać starą sakiewkę z brązowej skóry. Wtedy owoc jest najsłodszy. No wiadomo jak przypadkiem przyjdzie wiatr i nam utrąci owoc w tej fazie co ze zdjęcia, to go zjemy, ale jeżeli można zaczekać, to warto. ;:215
Sprawdzałem kilkakrotnie. ;:215
A przy okazji zobaczcie jak figa jest "pompowana" przez roślinę przy dojrzewaniu.
Oba owoce były prawie takie same, nawet ten dojrzewający może był trochę mniejszy. Teraz jest sporo większy.Te efekt obserwuję od dawna.


Obrazek


Jak ta figa się wycukrzy prawidłowo to też Wam tutaj wrzucę zdjęcie.
I jeszcze taka z życia sytuacja z mojego domu.
Gdy jeszcze nie miałem fig a bardzo chciałem mieć, mój tato jednego razu przyniósł pudełeczko fig od swojego kolegi, który figi uprawiał.Przy czym poinformował mnie, że te figi to wcale niesmaczne takie. Kiedy zobaczyłem te owoce w pudełku zrozumiałem w czym rzecz.
Owoce były wielkości czereśni, całe zielone i lekko już przewiędłe. W środku była biała "wata" i to nie dało się oczywiście jeść.
"Kolega od fig" zerwał owoce i dał tatowi do spróbowania.Nie miał widocznie pojęcia jak ma to wyglądać. Szybko sprawdziłem w internecie jak ma to wyglądać i powiedziałem tatowi, ale On wcale mnie nie chciał słuchać i wyjaśnił mi Ze ja się nie znam bo kolega figi ma a ja nie mam, więc kolega wie lepiej co i jak. ;:224
Na szczęście nie zniechęciło mnie to do zakupu sadzonek i hodowli własnych fig. ;:215
Witam, jestem Adam.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

:wit uprawiasz je w donicy czy w gruncie?
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 677
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

I jedno i drugie. Dwa drzewka mam w donicach 45l i są te donice wkopane w gruncie, lecz donice oczywiście mają od dołu otwory. Drzewka mają ok.2m wysokości. Na zimę je wyciągam z donicami i zimują w garażu brezentowym. W tym orku jest sporo fig na jednym bo było 32 zawiązki ale dwie figa zrzuciła. Ale 30 sztuk to też dobry wynik.Na drugiej fidze mam 12 sztuk. W gruncie mam 3 figi ale na razie ponoszę klęskę bo słabo rosną, prawie nic.No zobaczymy co będzie dalej...
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 677
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Witam ponownie. ;:138

Kontynuacja wątku o dojrzewaniu fig.
Niestety nie mogę Wam pokazać figi z ubiegłych zdjęć bo w kilka minut po tym jak zrobiłem zdjęcia figa została zerwana przez jednego z domowników bo "już dojrzała". Ale jest już nowa "dostawa". Zatem chcę pokazać kilka istotnych szczegółów.

Pierwszy to kąt pod jakim wisi figa na roślinie.
Zobaczcie, figa dojrzała "wisi" co oznacza tyle, że zaczyna ona wisieć dosłownie.Zielona figa i niedorzała jest zamocowana na sztywno i często jest na prostym trzonki jak maczuga. Gdy figa dojrzeje to kąt zamocowania się zmienia.
Zobrazujemy to zdięciami


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następny wskaźnik dojrzałości to kolor oczywiście, w przypadku Brown Turkey to kolor Brown czyli brązowy.Tu wiadomo o co chodzi. ;:215 Poza tym kolor figi przy ogonku od góry jest żółty a nie zielony, to także widać na zdjęciu.
Ale poza tym wskaźnik wycukrzenia, czyli pomarszczona skórka. Bo na początkowym etapie dojrzewania roślina "pompuje" owoc, często jego wielkość wzrasta nawet o 20%! ;:303
Jednak potem wraz z wycukrzaniem się owocu woda jakby odparowywała i owoc się powierzchniowo marszczy. Owoc na zdjeciu jest już lekko pomarszczony i w tej fazie jest już bardzo słodki. W tej fazie już można się nim nacieszyć i skonsumować.
Jeżeli nie zostanie zerwany to pomarszczy się jeszcze bardziej. Można zerwać niepomarszczony jeszcze i po 2 dniach w domu on sam "dojdzie" w temperaturze pokojowej.



Obrazek

To tyle chciałem w tym temacie dodać.Może to komuś pomoże. ;:215
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 677
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Mam jeszcze jeden pomysł! ;:215

Może się "przyjmie" a może nie, to zależy od Was! ;:215
Proponuję KONKURS na NAJWĘKSZY OWOC FIGI wagowo. ;:303
Proponuję, sam na razie nie mam dojrzałego owocu, bo te ze zdjęć zostały już zjedzone, nie wiem czy czasem nie był to mój największy i jest już zjedzony, ale co tam! :;230

Odmiana figi dowolna!Taki konkurs ma sens bo można by się przekonać dzięki niemu jak duża potrafi figa urosnąć.
Jak tylko będzie u mnie owoc dojrzały a już znowu coś tam się pompuje to dam zdjęcie.
No to jak, ROBIMY CZY NIE teaki konkurs? ;:333
Witam, jestem Adam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”