Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Perski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 kwie 2021, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Rozsada pomidora - choroba czy inny problem?

Post »

Witam serdecznie.
Zwracam się z gorącą prośbą o pomoc w identyfikacji problemu dotyczącego rozsady pomidora.
Rozsada stoi na parapacie, kilka razy byla wietrzona. Podlewanie regularne, nie dochodziło do więdnięcia sadzonek. Niestety od pewnego momentu liście miejscowo usychają. Poniżej zdjęcia.
Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozsada pomidora - choroba czy inny problem?

Post »

Najlepiej jak byś pokazał zdjęcie całego krzaczka razem z doniczką . Czy dostały jakąś pożywkę oprócz wody? Mi to wygląda na brak pożywienia i chyba większa doniczka by im się przydała.
Perski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 kwie 2021, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozsada pomidora - choroba czy inny problem?

Post »

Sadzonki przesadzone w podłoże
do siewu i pikowania. Specyfikacja z opakowania:

Torf wysoki, perlit, wapno, nawóz NPK, nawóz organiczny
50 - 250 mg/l N dostępny azot (CaCl2)
80 - 300 mg/l P2O5 dostępny fosfor (CAL)
100 - 350 mg/l K2O dostępny potas (CAL)

Nie zasilam żadnym nawozem. Jedynie woda.


Obrazek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozsada pomidora - choroba czy inny problem?

Post »

Perski One są zagłodzone. Dawno wchłonęły to co było w podłożu i proszą o więcej.
Sandra92
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 14 kwie 2021, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Ebabka


Tylko wydaje mi sie ze po miesiącu już powinny mieć bardziej rozbudowany system korzeniowy.
Obrazek

Obrazek
Perski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 kwie 2021, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozsada pomidora - choroba czy inny problem?

Post »

Telimenka pisze:Perski One są zagłodzone. Dawno wchłonęły to co było w podłożu i proszą o więcej.
Wielkie dzięki za pomoc. Jutro biegnę po jakiś nawóz i będziemy karmić.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Perski - czy to nie wygląda podobnie jak u mnie?

Obrazek
Ja to mam kolejny rok i naprawdę wiele zrobiłam ( spróbowalam kilka ziemi, środków chemicznych, nawozów itd.) I nadal to jest gdzieś. W tym roku mniej bo mi rozsada urosła, ale nadal mnie ciekawi co to jest.
Obrazek
Perski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 kwie 2021, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Faktycznie podobnie. W zeszłym sezonie wysadzilem rozsade do ziemi uniwersalnej. Kilkakrotnie wtedy dokarmialem biohumusem. Sadzonki byly zdecydowanie mniejsze na tym samym etapie co tegoroczne, jednak nie wykazywaly takich zmian na liściach. W tym roku pikowalem do ziemi dedykowanej z nawozem i odpuściłem dokarmianie. Wystrzeliły mi znacznie lepiej, jednak do czasu. Jutro dokarmie, myślę że florovit uniwersalny lub do pomidorów/papryki i mam nadzieję że to będzie to.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12951
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Jednego roku kupilam ziemię do pikowania niby dobrej jakości i niewypał, od tej pory kupuję w zasadzie zwykłą uniwersalna w markecie i jestem zadowolona, sadzonek nie dokarmiam robię to dopiero jak posadzę w miejsce stałe. Np.pomidory, ogórki, paprykę robię dołek głęboki daję łyżkę sporą gołębiego złotka podlewam, zasypuję ziemią i dopiero moje szadonki idą do "domku", w międzyczasie podlewam gnojówka z liści pomidorów, pokrzyw, skrzypu. Nie mam odpukać w niemalowane niespodzianek, rosną bezproblemowo.

Obrazek

Na fotce widać /słabe fotki ale coś aparat odmówił współpracy/ pomidorki, paprykę, salatę.

Dziś w nocy był przymrozek wczoraj na wszelki wypadek zawiesiłam wiosenna agrowłókninę w foliaku, ok.15,oo było 31 stop. po wietrzeniu 22 stopni, fakt slońce ale już robi sie zimno, silnie wieje. Jutro zrobie dokładnie fotki bo posadziłam też z rozsady ogórki, tak sobie w tym roku eksperymentuję.

I teraz pochwalę sie rzodkiewką wedle przepisu Ani/anulab było pałaszowanie jaka radość, brak fotki ale wyrwałam 4 szt,nie sa takie dorodne jak te zjedzone ale fotki zrobione w domu.

Obrazek


Obrazek

Aniu ;:167 ;:196
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
MAC93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 30 mar 2020, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa wielkopolska

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Nie wiem, czy trafiłam w dobry temat, ale mam pytanie odnośnie rozsad cukinii. Pierwszy raz w życiu robię rozsady i o ile ładnie wzeszły i są dość spore (mają 12 dni dokładnie) to nie wiem co dalej z nimi zrobić. Pogoda jest na razie dla cukinii za zimna, nie mam żadnych osłon, tylko kawałek ogródka z zarysem gdzie co posadzę. Jestem teraz w kropce, cukinii dobrze na ciepłym parapecie, gdzie prawie cały dzień ma słońce, ale boję się, że za bardzo się rozrośnie i wtedy gorzej zniesie przesadzenie (chociaż wiadomo, że i tak tego nie lubi).
Może ktoś bardziej doświadczony jest w stanie mi coś doradzić.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Nie masz w profilu lokalizacji, trudno zgadnąć gdzie mieszkasz - od środy ma być już cieplej.
Jeżeli cukinia ma odpowiednio większa doniczkę nic jej nie będzie. Nie masz nawet kawałka włókniny? 4 patyki, narzucasz włókninę i masz namiocik.
Pozdrawiam! Gienia.
MAC93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 30 mar 2020, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa wielkopolska

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Jeśli chodzi o lokalizacje to płd. wielkopolska. Bardziej się boję o stabilność cukinii, bo poszła bardzo w górę i się trochę chwieje, wiem tylko że jak jest za długa łodyżka to można głębiej wsadzić, bynajmniej tak widziałam na jakimś filmiku na youtubie. Co do doniczek to nie są za duże, bo wykorzystałam takie po kwiatach cebulowych, nie wiem jaką mają pojemność. Czekam jeszcze z wsadzeniem, bo chciałam wsadzić razem z patisonem, ale mi wolniej wschodzi niż cukinia, dopiero widzę 1 wyłaniający się listek z jednej odmiany.
Włóknina by się znalazła, tylko czy liście się nie zrobią żółte od braku światła?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Podeprzyj patyczkiem do szaszłyków, delikatnie przywiąż nicią . Tak robię z pomidorami, jak wynoszę na balkon to wiatr by mi połamał .
Pod włóknina na pewno liście nie zbledną , przecież przeznaczona jest do ogrodu . I miesiącami nie będziesz przykrywać.
A swoją lokalizacje wpisz do profilu.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”