Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Rzymska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 gru 2022, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Już tłumaczę: Tak, papryka chilli jest byliną... ale nie w naszym klimacie :) Jeżeli oglądacie zagraniczne filmiki na których mówią o chilli jako bylinie, to musiscie wiedzieć dwie rzeczy:
Tam zima to kompletnie inna temperatura (tak, możemy stworzyć warunki ~15 stopni jak zimowe w tych krajach.
ALE! Tam jest kompletnie inaczej ze światłem. U nas w zimie słońca nie ma przez większość doby, a tam jest przez większość. Żadne doświetlanie nie spełni w pełni potrzeb papryki.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Papryczki jalapeno

Post »

U mnie Jalapeno , ma bardziej okrągły czubek i kształt walcowaty , nie rozszerzający się górą . viewtopic.php?p=6408271#p6408271
Rolnik Sam
200p
200p
Posty: 301
Od: 22 lip 2018, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Uprawa melonów cz. 3

Post »

U mnie takie wyrosły, nasiona ze sklepu :)

Obrazek

Finalnie nie było widać kształtu, smak był rewelacyjny :)

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Uprawa melonów cz. 3

Post »

Duża różnica w kształcie , może wynika z tego , że są różne Jalapeno .
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 3

Post »

Fajne te Wasze Jalapeno, można prosić przepis na papryczki w słoikach?

Przepisy tutaj :) viewforum.php?f=9
jokaer
Rolnik Sam
200p
200p
Posty: 301
Od: 22 lip 2018, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Uprawa melonów cz. 3

Post »

Proszę: https://docs.google.com/document/d/1n3I ... sp=sharing
Przepis sprawdził się doskonale.
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Miałem już do czynienia z kilkoma odmianami Jalapeno. Takie grubsze i większe wyglądają jak Jalepano Grande (w moim odczuciu mniej ostre).
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

toldi pisze: 4 lut 2023, o 20:45 Witam po raz pierwszy w tym wątku. Chciałem przezimować papryczkę ale zrzuciła liście i zaczynają jej brązowieć łodygi. Możecie mi podpowiedzieć co sìę z nią dzieje.
Jak chcesz przezimować by nie zrzuciła liści to musisz ją doświetlać jak trzymasz w ciepłym miejscu. Nie napisałeś jakie masz gatunki papryk. C. Annum to papryka jednoroczna. C. Baccatum i c. Chinense zimowałem 2 sezony w piwnicy prawie bez światła raz w miesiącu podlewane w temperaturze 10-14st.C. Rosły w kastrach 90l. Później wywaliłem wszystko bo zabierały mi za dużo czasu.
Rzymska pisze: 5 lut 2023, o 20:56 Już tłumaczę: Tak, papryka chilli jest byliną... ale nie w naszym klimacie :)
Jest na naszym forum pasjonat bananowców, który część swojej kolekcji zimuje w gruncie pod grubym okryciem. :wink:
Poczytaj w poprzednich częściach o papryce chili jak wielu z forumowiczów ją zimowało w tym ja.
Poza tym papryka chili posiada kilka gatunków i nie wszystkie przezimują.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Witam Wszystkich po przerwie kilkumiesięcznej :)
Może ktoś będzie wiedział: wysiałem chili do doniczkopalety w połowie Stycznia, szybko wykiełkowała bo miała odpowiednie warunki ( temperatura, wilgotność etc ). Potem zacząłem doświetlanie lampami ( zwykły panel led o zimnej barwie ) choć przyznaję się, że siewki dosyć mocno mi się wyciągnęły bo za późno dałem te lampy. W międzyczasie musiałem siewki raz przesadzić ( do tych samych doniczek ) ponieważ od podlewania wodą zrobił się osad, no zbyt twarda woda była za pewne. Teraz podlewam wodą przefiltrowaną i jest ok. Minęły 2 miesiące a ja nadal mam tylko po 1 parze liści właściwych, gdzieniegdzie się pojawia trzeci listek i tyle. Co może być przyczyną??
Awatar użytkownika
xetren
50p
50p
Posty: 74
Od: 12 lut 2012, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świerklany

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Marconi_exe pisze: 16 mar 2023, o 21:55 C. Annum to papryka jednoroczna.
C. annuum wbrew nazwie to także bylina ;) Z tym, że w przypadku najpowszechniejszych odmian szkoda miejsca na jej zimowanie...
Olafasola13
100p
100p
Posty: 163
Od: 18 lis 2022, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Rafmaxxx moje papryczki wsiałam koniec lutego, jest koniec marca, mają miesiąc i wydaje mi się że też tak słabiutko rosną bo jest bardzo mało słonecznych dni. Niczym nie dośwetlam chociaż myślałam nad tym ale kolejny wydatek na lampę chyba sobie odpuszczę w tym roku bo za dużo tego wszystkiego już było. A Ty nadal swoje doświetlasz czy trzymasz na parapecie południowym?
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

rafmaxxx pisze: 27 mar 2023, o 12:20 Witam Wszystkich po przerwie kilkumiesięcznej :)
Może ktoś będzie wiedział: wysiałem chili do doniczkopalety w połowie Stycznia, szybko wykiełkowała bo miała odpowiednie warunki ( temperatura, wilgotność etc ). Potem zacząłem doświetlanie lampami ( zwykły panel led o zimnej barwie ) choć przyznaję się, że siewki dosyć mocno mi się wyciągnęły bo za późno dałem te lampy. W międzyczasie musiałem siewki raz przesadzić ( do tych samych doniczek ) ponieważ od podlewania wodą zrobił się osad, no zbyt twarda woda była za pewne. Teraz podlewam wodą przefiltrowaną i jest ok. Minęły 2 miesiące a ja nadal mam tylko po 1 parze liści właściwych, gdzieniegdzie się pojawia trzeci listek i tyle. Co może być przyczyną??
Być może masz problem z ziemią, ja swoje siałam 29 stycznia i już niektóre mają 5 parę liści właściwych i myślą o rozgałęzianiu się. Część ma 3 pary liści właściwych, nie są wysokie bo doświetlam je ledami. Z oświetleniem też może być problem, zagłębiając się w literaturze, doczytałam się że czerwone światło indukuje kwitnienie, niebieskie wpływa na wzrost rośliny a białe ( zimne ) jest neutralne ( zalecane jest zimne białe ). Ja mam samoróbkę i proporcje emisji światła mogą u mnie być zachwiane ( dlatego rośliny są niskie ). Sprawdź jaki system korzniowy mają twoje papryki. Jeżeli marne są korzenie to najprawdopodoniej masz kiepską ziemię ( zasoloną/przenawożoną ).
pozdrawiam
Edyta
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Hmmm. No ja nie nawoziłem nic jeszcze, a ziemię jaką mam to Compo Sana, która niby jest uważana za dobrą. Co ciekawe siewki wyglądają na zdrowe tylko tak jak pisałem są mocno powyciągane. Przeniosłem na razie siewki pod okno gdzie jest jasno, zobaczymy czy to coś da
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”