Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Exact
100p
100p
Posty: 140
Od: 9 cze 2014, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Zwykła ziemia do kwiatów i warzyw z biedronki przysypana piaskiem, ponieważ miałem problem z ziemiórkami przez Fiskusa :)
Największa roślinka stoi w pokoju i jest zdrowa, a te dwie mniejsze wystawiłem na balkon i już mszyca je dorwała... Okropne szkodniki.
Macie jakiś sprawdzony sposób na te robale, wykańczają mnie już... :D
Pozdrawiam, Krzysiek
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

:wit
W tym roku szczególnie dużo mszyc - istna plaga.
Próbuj różnych sposobów, ja walkę rozpoczynam metodami ekologicznymi...np opryski z czosnku, cebuli itp
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ja w ogóle na początku to zakupiłem taki preparat jak "karate spray" firmy Sumit (taki środek w sprayu do bezpośredniego stosowania ), ale efektów nie widziałem, potem zrobiłem sobie domowy środek opryskowy z wody i czosnku, ale też guzik pomógł. W końcu się wkurzyłem. wywaliłem całą starą ziemię, keramzyt itp, przepłukałem skrzynkę wodą, dałem nowy keramzyt, nową ziemię. Papryczki polałem prysznicem ze wszystkich stron, wraz z korzeniami a potem spryskałem je kolejnym domowym specyfikiem tym razem na bazie wody i octu. Wsadziłem je na nowo do ziemi. Do tej pory jeszcze potem z 2 razy je psikałem tym roztworem i na razie z tego co widzę problem chyba zanknął.
Awatar użytkownika
Exact
100p
100p
Posty: 140
Od: 9 cze 2014, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Kurczę tyle sposobów, a żaden w stu procentach nie jest skuteczny... :D
Też psikałem roztworem z cebuli i pomógł na chwilę. Mam zamiar teraz przemyć dokładnie każdy liść i łodygę wodą z mydłem, a na koniec popsikam jeszcze jak kolega wyżej roztworem z octem - dzięki może to pomoże :).
Pozdrawiam, Krzysiek
Gbr___
100p
100p
Posty: 139
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Potwierdzam, że mszyc w pyte :!: Czarnych kilka sztuk obsiadło wierzchołek jedynego habanero, ale mokrym delikatnym pędzelkiem je zdejmuję póki co.
Awatar użytkownika
Exact
100p
100p
Posty: 140
Od: 9 cze 2014, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Nie wiem czy to po mydle czy po occie 1/1 listki zmarniały, przebarwiły się i oklapły.
No to pozbyłem się mszyc, razem z roślinką ^^
Pozdrawiam, Krzysiek
Awatar użytkownika
Exact
100p
100p
Posty: 140
Od: 9 cze 2014, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Papryka ostra

Post »

Jak tam wasze papryczki Cyklon?
U mnie pojawiło się kilka kwiatków, zapylałem palcem, ale po czasie i tak same odpadają. Nie wiem czy to znak, że roślina jest jeszcze za młoda i nie jest gotowa by zawiązać owoce? Staram się jej nie przelewać i podlewam regularnie aż delikatnie przeschnie.

Obrazek
Pozdrawiam, Krzysiek
Awatar użytkownika
Exact
100p
100p
Posty: 140
Od: 9 cze 2014, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Papryka ostra

Post »

Kubaopole pisze:Moglibyście mi jeszcze podpowiedzieć jaką ziemię dać już do docelowych doniczek? Bo teraz miałem do wysiewu. I czy dawaj jakaś odzywkę bo słyszałem że do pomidorów
Biohumus jest bardzo fajny.
A ziemię stosuję uniwersalną.
Pozdrawiam, Krzysiek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3752
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Witam. W tym sezonie posadziłem kilka sztuk w namiocie. Miałem problem z mszycami. Mam razem pomidory, majeranki i wiszące truskawki. Z chemii zrezygnowałem. Zbierałem w ogrodzie larwy biedronki i wykładałem na listki papryki. Zabieg okazał się bardzo skuteczny. Po kilku dniach po mszycach śladu nie było. Zostały poczwarki biedronek na liściach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

No i niestety. Myślałem, że będzie tylko lepiej a tu kiszka. Znowu zauważyłem te paskudztwa. Nie w takiej dużej ilości jak były ale jednak. Do tego co jakiś czas widzę oklapnięte liście. Dlaczego piszę "co jakiś czas"? Dla przykładu. Dziś wracam z pracy i idę na balkon. Patrzę i widzę jedną papryczkę z oklapłymi liśćmi, ale druga roślinka się nawet, nawet trzyma ( dodam, że podłoże nie było przesuszone, było wilgotne, papryczkę podlewam regularnie, ale staram się nie przelewać ) Postanowiłem spryskać je jeszcze raz tym całym karate spray. Schowałem skrzynkę z papryczkami do pokoju bo jeszcze świeciło słońce. Minęło może z 30 minut, patrzę a tu już liście się podniosły. Taka sytuacja już mi się parę razy zdarzyła, że widzę jedną z roślinek oklapniętą by po jakimś nawet krótkim czasie tego samego dnia już była w lepszej kondycji. Czy papryczkom może przeszkadzać zbyt mocne słońce?
KondzioRRE
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 cze 2020, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Diagnoza choroby roślin papryki

Post »

Dzień dobry!

Pierwszy raz amatorsko zabrałem się za uprawę papryk. Aktualnie posiadam trzy rośliny stanowiące: 1) cayenne, 2) chilli jalapeno oraz 3) cyklon. W rozgałęzieniach wszystkich trzech roślin na przestrzeni ostatnich trzech dni (wówczas je podlewałem i nie zauważyłem tego objawu) pojawiły się czarne plamy. Pojawiły się one u każdej z roślin jednocześnie, a wraz z nimi pogorszyła się kondycja papryk (zdecydowanie opadły liście, jakby zaczęły powoli więdnąć). Starałem się przejrzeć to forum i wpadłem na trzy możliwe przyczyny:

1) szara pleśń;
2) czarna zgnilizna;
3) czarna plamistość bakteryjna papryki;
4) nic groźnego, jedynie cecha genetyczna tych odmian papryk (taką odpowiedź również znalazłem).

Jak wspomniałem jestem amatorem, drugi rok uprawiam warzywa, a dopiero pierwszy rok papryki. Co do uprawy, raczej prowadziłem ją zbalansowanie. Zastanawiam się co symbolizują te plamy, czy trzeba je zwalczać, a jeśli tak to w jakiś sposób? Wybaczcie, gdy odpowiedź na moje pytanie znajduje się w innym powszechnie dostępnym poście, ale niestety takiego nie znalazłem, a jednocześnie zależy mi na tych roślinach, a co za tym idzie zależy mi na czasie. Dzięki dobrej diagnozie będę mógł szybko zacząć działać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Diagnoza choroby roślin papryki

Post »

:wit
Nie ma powodów do zmartwień ... ;:333
Papryki tak mają
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
forresty
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 mar 2017, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Mógłby ktoś mi pomóc w takiej kwestii. Moje chilli mają dopiero 5tyg. Skróciłem je właśnie o jedno pięterko i widzę że zaczęły już puszczać pędy z naroży łodygi i liści. Nie wiem jak to dalej prowadzić? Rosną mi 4 nowe liscie/pędy. Na ile pędów prowadzi się chilli? Zostawiac ten każdy nowy pęd i go skracać czy przerzedzać od razu i zostawić 2 nowe pędy i na nich hodować nowe 'odnóża'. Pomidory prowadziłem na 2-3 pędy zwykle i urywałem wilki a przy papryczkach to nie wiem j co robić żeby ładnie się rozkrzewiło, zagęściło i wydało troche zbioru. Rośliny są w doniczkach na parapetach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”