BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Od trzech lat jakoś tak się chwyciłem odmiany Senshyu yellow i ją uprawiam. W tamtym roku jednak troszkę przesadziłem z iloscią, bo nadal mam z pięć skrzynek i jak zwykle brakło czasu by ją właściwie przechować, więc pewne straty będą, z racji iż troszkę poszło w szczypior ale zje się zamiast cebuli po prostu szyczypiorek i tyle. :D
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7961
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Błażeju
Część została w ogrodzie na przyszły rok ?
U mnie tak samo ,nie zjemy całej cebuli ,większość skończy jako szczypiorek 8-)
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Całość została w pomieszczeniu przejściowym, gdzie dosychała wraz z innymi warzywami, m. in z dyniami i tak wszystko tam zostało i niestety te polączenie było najgorsze.

Nawet jeszcze dymka mi została z sadzenia jesiennego. Nie wiem jak przetrwała zime w skrzynce.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Wreszcie mam chwilę, to sobie zajrzałam do Ciebie, Błażeju. Ciągle mi gdzieś znikał Twój wątek, więc się wpiszę, to mi już nie zniknie z oczu :)
Lubię podglądać cudze warzywniki. ;:3
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

W zasadzie to Ja zniknąłem na dłuższy czas, tym bardziej miło mi że ktoś zagląda. ;:180

Obecnie jakoś tak ciężko mi się zbiera do wysiewów i pierwsze co zrobiłem, to wyłożenie starszych nasion na waciki, by nie czekać nie wiadomo ile na wschody, a w niedziele prawdopodobnie zrobie i tak dodatkowe wysiewy już w pojemniki.

Póki co kiełki pusciła kapusta jakieś dwa lub trzy dni temu i już praktycznie wychodzi z ziemi. Jakieś kiełki ale niechętnie puścił por. Czekam na drugiego pora, selera, lubczyk i papryke, której papryczki zebrałem dwa tygodnie temu z ogródka z zamarzniętych krzaków. :) Fajnie byłoby jakby papryka puściła kiełki, bo bym sobie odświeżył nasiona. Szkoda żeby mi przepadła ta odmiana, bo to fajna czarna Black pearl ornamental o czarnych liściach.

W pogotowiu czekają kolejne pory, seler i papryki słodkie. Myślę też o siewie bobu na rozsade ale rodzina jak słyszy hasło bób to ma mine jakby dziecku szpinak kazano jeść. ;:306
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Kapusta się pokazuje. :) Dzwine, bo starałem się kłaść, po jednym skiełkowanym nasionku, a są podwójne i trafia się puste. Może mi się przykleiło nasionko do tyłu patyczka i nie zauważyłem. ;:173

Dodatkowo widzę kiełkujące zboże. A jest to wynik tego, że skończył mi się perlit i wykorzystałem na szybko wermikulit, który przechowywałem w jednym pomieszczeniu z pszenicą dla kur i musiało się coś ziaren wsypać, podczas nabierania zboża dla kur. Nie będzie to jednak wielkim problemem. :)

Nadal zastanawiam się nad zagospodarowaniem grządki na której rosły w tamtym roku pomidory. Chciałbym by było to warzywo, które po części byśmy zjedli, a nadmiar sprzedali. Myślałem o porze lub bobie. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł na inne warzywo, to proszę podrzućcie. Poletko ma wymiar 3m na 8m. :)


Edit: Strasznie ta nowa stronka psuje jakość zdjęć.

Obrazek


Obrazek
halinkab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 812
Od: 15 maja 2015, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Witaj Błażej! Dawno nie pisałam w tej części forum. Widzę, że zrobiłeś duże wysiewy. Ja dopiero zacznę.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Witaj. :wit

Po niepowodzeniu z zimowym szpinakiem, postanowiłem postawić na wczesną kapuste w tunelu, która będzie przedplonem, dla warzywa, którego jeszcze nie mogę na ten czas określić. :wink:

Zastanawiam się czy w tym tuneliku, bo trzeba być dosłownym, a nie jest to żaden tunel, a tunelik, mieć pomidory typu aurija, czy pomodory giganty, a może jednak postawić na papryki lub też bakłażany giganty. Opcji jest sporo. Pomijając warzywa szybkie typu sałata czy rzodkiewka, które będe patrzył wcisnąć między kapuste.

W tamtym roku 3/4 warzyw było typowo pod konsumpcje, w tym roku bedzie pół na pół tych konsumocyjnych i tych hobbystycznych w które wchodzą giganty i inne ciekawostki.
halinkab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 812
Od: 15 maja 2015, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

To masz twardy orzech do zgryzienia. Trzymam kciuki za dobry wybór. Ja dziś zasiałam paprykę, 2 rodzaje poziomek i kwiaty na zimowe sianie do przechłodzenia. Jeszcze w przyszłym tygodniu czeka mnie to samo. Później pomidory.
Co do pomidorów typu arija zamierzam wysiać ich więcej do suszenia. Zdaję się, że powinnam mieć parę nasionek.
Ja zawsze mam 2 folie. Jest tam trochę sałaty, papryka, różne rodzaje i kolory pomidorów i ze 4 szt ogórków. Zawsze mam za dużo sadzonek na ilość miejsca, ale mówi się trudno.
Z kapustą to u nas ten sam problem na polu. Mimo mączlika udaje mi się uiścić z 50 kg zimowej i około 10 kg letniej lub średniej. Powiem Ci, że my już za dużo nie pryskamy albo wcale tego dziadostwa. Myślę, że mogłyby trochę pomóc jakiś olejowy oprysk i żółte lepy.
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7961
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Halinko
Problem z nadmiarem sadzonek warzyw też zawsze mam :oops:
Ale tak już jest. Zawsze wciskam Forumkom lub nawet obcym :;230
Na paprykę już pora faktycznie ,posieję w przyszłym tyg /owocowe w kalendarzu/
Zazdroszczę takich zbiorów kapuchy ;:138 Jeszcze bez oprysków ,jak to możliwe :?:
U nas się nie da bo przeważnie rzepaki obok i wtedy dramat ,wszelakie robactwo rzuca się na rozsadę nawet w szklarni i wszystko co z rodziny kapustnych żżera na pniu. :evil: Kapustę miałam od kogoś , ale taka nędza ,że nawet główek nie wytworzyła /sucho/
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
halinkab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 812
Od: 15 maja 2015, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Trochę pożarta jest, ale jak jest wilgotno to one się jakby mniej rozwijały. Zawsze sadzę więcej główek. Póki co się udawało, a co będzie dalej zobaczymy. Susza coraz większa. My sadząc kapustę staramy się wybierać bardziej podmokły teren.
Ja też rozdaję sadzonki ;:215
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Witam. :wit

Kapusta powoli przyrasta.

Wysiałem bób na rozsade i wysadziłem czosnek słoniowy do pudełek. Jednak czosnku było tyle, że część musiałem wysadzić wprost do gruntu, bo na strychu zaczęło brakować miejsca gdzie postawić nogę. Trochę chłodno tam jest ale oba warzywa raczej lubią niskie temperatury, także powinno być ok.


Obrazek

Wysiałem też nasiona z papryki Black pearl ornamental, która zmarzła w ogródku i nasionka zaczęły wychodzić. Powoli zaczynam myśleć o innych paprykach. :)


Obrazek


Niestety mamusia wpuściła mi kota do pokoju i ten zrzucił mi dwa pudełka z wysianymi porami, które do czasu kiełkowania były na grzejniku. Jednak dziś rano, zauważyłem w growboxie, że pudełko które myślałem że jest selerem, wychodzi coś na kształt pora. Istnieje więc możliwość, że spadł seler z porem, a nie dwa pory, co jest dobrą dla mnie wiadomoscią, bo zostawiłem sobie nasiona selera na mokrym ręczniku, by porównać jak kiełkują szybciej, więc strata nie będzie wcale tak uciążliwa jakby się mogło wydawać. :)
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2603
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

;:oj Już wysiew do gruntu; idziesz jak burza. :D Jeszcze mozesz wysiać zrzucone pojemnki; nie?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”