BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Czas zaczyna uciekać przez palce. ;:202

Tu pikowanie, tam plewienie, tam sianie.. a i tak brakuje dwóch godzin dziennie by nadążyć.

Widzę że z rozsadą bobu się pośpieszylem o tydzień, bo jednak tamtym mrozem oberwał mimo mieszkania w tunelu przez długi czas. Chyba że jakiś oprysk z pola go trafił albo obornik z poletka dyniowego mu nie służy. Tak czy owak nie przejmuje się tym, bo nie jest to tak ważne warzywo dla mnie, a miało zapełnić wolną przestrzeń na poletku dyniowym. Zastanawiam się czy nie dać do kiełkowania jakiejś partii nasion i nie dosiać z dwa rządki ale nie wiem czy uda się przygotować poletko. Raczej zostawie to miejsce dla fasoli.

Ogarnąłem cebulowe poletko z chwastów. Było sporo pracy ale efekt wyszedł elegancki.


Obrazek

Młodsza grządka wymaga odchwaszczenia.


Obrazek

Rzodkiewki pokazały rządki, więc ruszylem międzyrzerdzia bo pokazały się też i drobne chwasty.

Obrazek

Pokazały się pierwsze szparagi. Rok w rok o tej samej porze się pokazują więc trzeba zapamiętać te date. :tan


Obrazek


Wysadziłem ostatnią paletke groszku bo już zaczął się męczyć w tych oczkach.


Obrazek


Na rozsade wysiałem dynie giganty, tykwy długie, arbuzy giganty, butternutt gigant, a ze zwykłych cukinie, dynie i butternutty. Muszę to dziś z lekka ogarnąć, bo wczoraj nie było na to czasu i zobaczyć czy jeszcze nie dosiać dyń.

Muszę też zajrzeć do growboxa czy nie ma kolejnych siewek do pikowania.
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

BobejGS pisze: 17 kwie 2023, o 08:12 Czas zaczyna uciekać przez palce. ;:202

Tu pikowanie, tam plewienie, tam sianie.. a i tak brakuje dwóch godzin dziennie by nadążyć.

(...)Ogarnąłem cebulowe poletko z chwastów. Było sporo pracy ale efekt wyszedł elegancki.

(...)Młodsza grządka wymaga odchwaszczenia.
;:7
Czy myślałeś o położeniu agrowłókniny?
;:136
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Ze względu na karczowniki zrezygnowałem z tej opcji. Robią sobie raj pod nią. ;:14
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2603
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Są arbuzy giganty?? To może warto wysiać bo jeden wystarczy na miesiąc :;230 U mnie bób w ogóle nie wzeszedł jeszcze... i troche rozmyślam czy nie wsadzic następnych... Mnie w tamtym sezonie tez tak padły 2 rozsady i juz wiem aby się zbytnio nie spieszyć tak z nim.
Spore masz to poletko cebulowe i rzodkiewkowe.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Wydaje mi się że za długo trzymałem bób na strychu. Trzeba było szybciej do tunelu dać. Nasion mam na 8lat i w trzech odmianach. Jakby nie to, że nie mam miejsca, to bym dosiał ale w tym roku zrezygnowalem z poletka z kuzynami pod lasem i mi praktycznie połowa miejsca uciekła, co mialem dotychczas, bo tamto poletko to praktycznie jak cała moja działka było. Trochę szkoda ale z drugiej strony ulga, że musze jezdzić tylko w jedno miejsce i będąc tam, mogę sobie zaplanować następną wizyte, a nie jezdzić raz tu, raz tam i do końca nie wiedząc co mnie czeka. :)


Z rzodkiewką tez trochę przystopowałem, bo w tamtym roku, to miałem jej plantacje. ;:306 Teraz wyznacza tylko rządki w marchwi, pietruszce i burakach. No są dodatkowe dwa rządki w bobie ale to niewiele w porównaniu do poprzednich lat.

Arbuzy giganty owszem są i sam miałem okaz 34kg. :D A powiem więcej, są nawet dobre w smaku. Jednak wada gigantów, czy to dyni czy arbuza, że otworzy się i trzeba szybko spożytkować, dlatego sporo osób woli 10arbuzów po 3kg niż jednego 30kg. Ale Ja jestem w tej drugiej puli.

Cebuli mam sporo i choć na początku byłem sceptyczny co do tej ilości, to jednak z czasem zacząłem doceniać zamrożoną cebule w zamrażarce. ;:172
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Druga partia szparagów zebrana.


Obrazek

Grządka lubczykowa z czosnkiem słoniowym ładnie się zazieleniła. :) A jeszcze powinny się wkrótce pojawić tam szparagi z nasion, których mikro sadzonki wysadziłem w tamtym roku.

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Na nowo powstałych dwóch kopcach, pojawiają się pierwsze szparagi. Nawet wychodzą już pojedyncze w nowym kopcu, który dopiero obsadzony jest w połowie, bo nadal czekam na reszte karp. Mam nadzieje że w następnym tygodniu przyjdą i w weekend majowy się wszystkie wysadzi. :)


Obrazek

Cebula przyrasta. Liczę że przy nadchodzącym ociepleniu, jeszcze szybciej ruszy. :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czosnek też mam nadzieje ruszy do przodu, bo na razie lekko się ociąga. ;)

Ornak

Obrazek

Słoniowy


Obrazek

Przygotowuje miejsce pod kukurydze. Planuje siać w weekend. Liczę że się wyrobie z kopaniem. :D


Obrazek


Buraczki ruszyły. na razie ciężko ocenić marchew i pietruszkę, bo na starcie można pomylić z koperkiem. :wink:

Obrazek


Koper za to pięknie się zazielenia. :D

Obrazek

Pokazują się pierwsze słoneczniki samosiejki. Czas wyciągnąć nasiona słoneczników gigantów i rozplanować jakie i gdzie wysiać. :)


Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

W weekend ogarnąłem drugą grządke cebuli zimowej.

Obrazek

Przekopałem, przygotowałem oraz wysiałem odrazu buraka ćwikłowego, pasternak do testu, sałate oraz kukurydze Indian corn. W rządki dodałem rzodkiewke.
Troszkę w trakcie popadało.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Pięknie ruszył koperek.

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Bardzo ładne plantacje. U mnie każde zagęszczenie golą ślimaki.

Kiedy wyrywasz czosnek? Też go mam trochę bo tak wtykam tu i ówdzie i w sumie nie wiem kiedy jest ok żeby go rwač.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Mój czosnek zbieram jak mniej więcej 3/4rośliny jest zżółknięta w odniesieniu do około 80% całości. Zazwyczaj przypada to na końcówke lipca jak dobrze pamiętam, choć mogę się na szybko mylić.

W tym roku jest odwrotna sytuacja co do roku poprzedniego. W tamtym susza i wszystko z tyłu w ogródku ale rozsady szły rewelacyjnie, teraz wszystko w ogródku idzie dobrze, a z rozsadami mam pod górkę. ;:306

Dziś po pracy podjade zobaczyć czy wyszły szparagi. Dobrze że aura taka deszczowa, to się ,,łebki" nie spieką od słońca. Wczoraj byłem na spacerze zobaczyc jak borówki i zajrzałem do szparagów, to była cisza.

Jutro najprawdopodobniej przyjdzie paczka z karpami. Dobrze, bo na nowym rządku wysadzonym w połowie, już praktycznie wszystkie ponad ziemią. :)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Dziś dotarły karpy. Dwie odmiany 50szt Cumulus oraz 50szt Herkolim.

Obrazek

Z tunelu powędrowały do przechowalni pomidory, papryki oraz selery. Zostały kapusty, kalarepy, borkuly i pory.

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

Witam. :wit

Zawaliłem relacje w poprzednim roku, postaram się to jakoś naprawić w tym roku. ;:180

Sezon mimo początkowych perypetii z pogodą i suszą, mogę uznać za udany, gdyż nie pamiętam kiedy zebrałem tyle plonów z własnego(bez pobocznych) ogródka. :tan

W tym roku planuje lekką rewolucje w obsadzeniach. Zmniejszam ilość dyń i pomidorów, na korzyść fasol na suche ziarno oraz ogórki.

Będzie jedna grządka mniej buraczków, bo tak zaplonowały że jeszcze mam ogrom ich w skrzynkach nie przerobionych.

Rewolujcja głównie będzie polegała na tym iż bardziej w tym roku będe obsadzał działkę pod siebie, a nie jak co roku z myślą o rodzinie. :wink:

Co roku bywalo tak, że to więcej marchewki, selera, pora, pietruszki itd by bylo na zimę do zjedzenia albo na przetwory, a tu nikomu nie chciało się nawet do piwniczki znieść warzyw, a o przetworach nawet nie wspominam. :D

Także w tym roku postanowiłem bardziej skupic się na tym co Ja chce i jakie warzywa ewentualnie można by sprzedać.


Obecnie rośnie na działce czosnek Ornak, czosnek Słoniowy i cebula zimowa. W niedziele podjade zobaczyc jak się sprawy mają po ostatnich większych mrozach, czy już coś widać ponad ziemią.

Dodatkowo sprawdze jak mają się odrzuty czosnku słoniowego, bo jest jeszcze opcja, by je wysadzić i zdobyć sadzeniaki na rok następny.


Powoli zaczynam też myśleć o bobie, selerze i porze.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5866
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.4

Post »

:wit Wcale się nie dziwię, że nie miałeś czasu na zdawaniu relacji, skoro tyle upraw maiłeś do przypilnowania.
Dlatego warto przemyśleć wielkość upraw, nie przesadzać, bo potem problem co z tym zrobić.
Ja też planuję zmienić ilość pomidorów, chociaż wiem że ciężko będzie ;:306
Jaka fasolę proponujesz na suche ziarno?
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”