Łąka kwietna,nasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1642
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Polska łąka kwietna

Post »

newrom pisze:Łąka kwietna to nie zaniedbany ugór, to raz. Dwa dopłaty są za koszenie użytków zielonych w odpowiednich terminach
Właśnie ze względu na te terminy wnioskuję, że przyjeżdżali kosić ze względu na dopłaty. Miałam kawałek dawnego sadu porośnięty 'łąką kwietną' i uznali to w agencji za nieużytek.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Trochę mojej ' łąki' i przer?żnych dzikich ziół na naszych wiejskich skarpach. Część ma własciwości lecznicze itp,więc zrywam,suszę i wykorzystuję.

Krwawnik.
Obrazek


Dzika marchew
Obrazek

Macierzanka

Obrazek

Dziewanna

Obrazek

Złocień ( chyba). Już przekwitły ale udało mi się jeszcze jednego złapać podczas kwitnienia.

Obrazek

Groszek pachnący

Obrazek

Dziurawce
Obrazek

Obrazek

Dziewanna rośnie taka trochę wysoka ale warto ją zaprosić.

Obrazek
Obrazek


To siałam,ale bardzo fajnie uzupełniło klimat wiejskiej skarpy - firletki.
Obrazek


Melisa, mięta oczywiście
Obrazek

Skrzyp
Obrazek

Czym są ż?łte nie wiem, ale też ich cała masa.
Obrazek[/URL]


Lawenda
Obrazek

Podgarycznik
Znany i lubiany. Z r?wnie przyjemnym robactwem.
Obrazek


Obrazek

No i trawy,kt?rym możnaby poswiecić p?ł działu.

Obrazek

Obrazek

W tym roku dosiałam jeszcze maki i srebrniki. Na jesień będę dodawać malwy,bo gdzieś zanikły. Og?lnie nie iest to typowa łąka,ale do herbatki czy na różne napary można znaleźć sporo dzikiego dobra.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Moja łąka to teraz głównie rumian i chaberki
Obrazek
Wysiał się także koper i owies
Obrazek Obrazek
Jakoś nie mogłam się rozstac z aleją skazańców :;230 więc wpadłam na pomysł wykopannia tam dziur,dodania kompostu i wsadziłam na łączce nieudaczniki ogórki,dynie,cukinie,arbuzy
Obrazek
Obrazek ogorek
URL[=https://imageshack.com/i/pmlWEIA4j]Obrazek[/URL
Obrazek
Obrazek
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
MAC93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 30 mar 2020, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa wielkopolska

Przygotowanie terenu pod łąkę kwietną

Post »

Witam
Jestem nowa na tym forum, a przy okazji laikiem w ogrodnictwie.
Jeśli umieściłam wątek nie w tej kategorii proszę o przeniesienie.
Niedawno zamarzyło mi się założenie łąki kwietnej, tym bardziej, że teraz mam sporo wolnego czasu. Problem w tym, że nie wiem jak się do tego zabrać. Wiem, że na pewno muszę skopać ziemię (mam tylko podstawowy sprzęt ogrodniczy) na której rośnie miks trawa+chwasty+mech+ parę młodych drzewek. Przeczytałam parę artykułów, w których, żeby w ogóle założyć ogródek należy skopać teren jesienią na ostrą skibę, a potem chyba powtórnie wiosną ale wtedy rozgrabić ziemię na końcu. Teraz jestem w kropce jak to zrobić, bo już właściwie wiosna, chociaż z temperaturą różnie. Poza tym nie wiem czy powinnam, czymś nawieźć, rozluźnić glebę i kiedy. Czy przy przekopywaniu, czy zaraz po przekopaniu, czy potem, i czy ewentualny "nawóz" musi poleżeć. Dodam, że gleba jest raczej piaszczysto-gliniasta.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1642
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Polska łąka kwietnanasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

Zacznij od przekopania terenu. Szpadel wystarczy, tylko kop głęboko. Potem wyrównaj wszystko. I usuń kłącza perzu, jeśli takie znajdziesz. Najważniejsze to, żeby zasiać rośliny jak najwcześniej po przekopaniu, żeby dać chwastom jak najmniej czasu na regenerację i wschody. Bo prawda jest taka, że po jednorazowym przekopaniu na pewno pojawią się z powrotem. Istotny, a wręcz najważniejszy jest wybór roślin do zasiania. Z mojego doświadczenia powiem ci, że sprawdzają się maki jednoroczne, facelia i chaber bławatek. Szybko kiełkują, mają krzaczasty pokrój i skutecznie zagłuszają chwasty. No i pięknie prezentują się w dużej grupie. Jedynym minusem jest krótki okres kwitnienia, aczkolwiek wszystkie trzy gatunki wytwarzają dużą ilość nasion i z reguły wschodzą ponownie w drugiej połowie lata, z wyjątkiem chabrów. Niemniej musisz liczyć się z koniecznością ponownego przekopania terenu, gdy rośliny zakończą wegetację. Za to w kolejnych latach będą same wysiewały się wczesną wiosną i tym samym odpada konieczność ponownego zakupu materiału siewnego. Spróbuję znaleźć i wstawić jakieś fotki, jak to u mnie wygląda. Aha, jeśli chodzi o nawożenie, myślę, że nie jest konieczne. U mnie ten zestaw roślin rośnie na najmniej urodzajnym kawałku działki, dosłownie żywy piach, a te rośliny i tak sobie radzą. Zbyt wysoka dawka nawozów sprawiłaby, że urosłyby za wysokie i zaczęły się pokładać. Ale jeśli jest sucho i masz taką możliwość, to warto podlewać obsiany teren, żeby przyspieszyć wschody.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Polska łąka kwietnanasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

Ja bym odradzała kopanie głęboko, chyba, że masz tam teraz trawnik.W innej sytuacji wystarczy na pół szpadla..Wykopiesz na wierzch ziemię z małą ilością próchnicy, a to potrzebne do dobrego kiełkowania.Na łące kwietnej potencjalne chwasty np. mniszki, złocienie, jasnota też są wskazane.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1642
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Polska łąka kwietnanasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

W ubiegłym roku tak to u mnie wyglądało.
Na początku czerwca wysyp maków. Razem z trawą jednoroczną i pojawiają się pierwsze chabry.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Pod koniec czerwca kulminacja kwitnienia chabrów.
Obrazek Obrazek Obrazek
Nieużytek graniczy z ogrodem. Dzika łączka przechodzi naturalnie w ogród za sprawą jednorocznych ostróżek.
Obrazek Obrazek Obrazek

Lipiec. Dominuje facelia. Maki zdążyły przekwitnąć.
Obrazek Obrazek Obrazek

A tutaj ponowne kwitnienie facelii i maków we wrześniu i w październiku. Za facelią widać kosmosy siarkowe. Mam dużo nasion i kosmosów i wysiewam na obrzeżach działki. Pojawiła się też po raz pierwszy na mojej działce wyka, koniczyna i nie znam nazwy żółtej rośliny, może cieciorka. Nasiona zebrałam z nieużytków wokół miasta i wysiałam na granicy warzywnika. Ciekawa jestem, czy w tym roku pojawią się ponownie.
Obrazek Obrazek Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Polska łąka kwietnanasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

Pięęękne masz te łączki :) Szczególnie mi się podoba jak kwitną maki ;:167 Ta żółta roślina to nie cieciorka tylko lnica zwyczajna.
MAC93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 30 mar 2020, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa wielkopolska

Re: Polska łąka kwietnanasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

Dziękuję za odpowiedzi
corazonbianco pisze: Z mojego doświadczenia powiem ci, że sprawdzają się maki jednoroczne, facelia i chaber bławatek. Szybko kiełkują, mają krzaczasty pokrój i skutecznie zagłuszają chwasty. No i pięknie prezentują się w dużej grupie. Jedynym minusem jest krótki okres kwitnienia, aczkolwiek wszystkie trzy gatunki wytwarzają dużą ilość nasion i z reguły wschodzą ponownie w drugiej połowie lata, z wyjątkiem chabrów.
Mi jednak bardziej się podobają kosmosy i inne "rumiankowate" rośliny i w tym kierunku będę coś układała.
corazonbianco pisze:Za to w kolejnych latach będą same wysiewały się wczesną wiosną i tym samym odpada konieczność ponownego zakupu materiału siewnego.
Akurat łąkę planuję tylko na ten rok.
selli7 pisze:Ja bym odradzała kopanie głęboko, chyba, że masz tam teraz trawnik.
Czy trawnik to trudno powiedzieć, był to raczej taki zaniedbany kawałek ziemi. W lecie przeważały chwasty bo było sucho, teraz wybiła się trawa, nie mniej jednak jest dość mocno pozarastane, aż czuć że korzenie się mocno trzymają.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1642
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Polska łąka kwietnanasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

selli7 pisze:Pięęękne masz te łączki :) Szczególnie mi się podoba jak kwitną maki ;:167 Ta żółta roślina to nie cieciorka tylko lnica zwyczajna.
Nie to nie jest lnica. Znam lnicę, bo występuje masowo na okolicznych łąkach.
Tak wygląda - ma pokrój kłosowy https://www.medianauka.pl/biologia/graf ... polita.jpg
A ta z mojej fotografii wygląda bardziej jak cieciorka albo komonica
https://i.pinimg.com/474x/fb/fa/1f/fbfa ... orpion.jpg
https://st-lento.pl/adpics/large/02_202 ... djecia.jpg
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietnanasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

MAC93, i inni. Genialny wpisy i zdjęcia ;:138 . A może na kawałku spróbuj coś bez kopania, np. z układaniem warstwy pokosów słomy, albo ułożeniem kartonów, na tym czegoś podobnego, co utrzyma ziarna, zanim ich korzenie przebiją się do podłoża (słoma ?). Czytałam, że tak można. Nie sprawdzałam.

Dorzuciłabym gorczycę i grykę. Dobrze kiełkują i dobrze robią glebie. Może to zdziwić ale i owies też może być dobry.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Polska łąka kwietnanasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

W zeszłym tygodniu na istniejącym pseudotrawniku w sadzie, zniszczonym przez krety, nornice i susze dosiałam trawę kwiatami malowaną. Jednak stwierdziłam, że dodatek kwiatowy 3% jest bardzo skromny, dlatego żeby jednak w tym roku mieć efekt kwiatowej łąki, postanowiłam dosiać trochę nasion kwiatów. Kupiłam: złocień właściwy, złocień polny, krwawnicę ciemno różową, chaber w dwóch odmianach, nagietki i 2 mieszanki z Castoramy: mieszanka kwiatów dzikorosnących i mieszanka cieniolubnych kwiatów dzikorosnących. I jeszcze jakieś nasiona onętków, dzikiej marchwi i facelii. Mam zamiar umieszać to z piaskiem i rozsiać gdzie-niegdzie. Łąka niestety musi mieć wykaszane ścieżki bo sad jest na drodze do kompostownika i warzywniaka. Zobaczymy jaki będzie efekt w tym roku. Jak coś zakwitnie to Wam pokażę.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Polska łąka kwietnanasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

A poszukuję rośliny: szelężnik mniejszy. Na stronie Sarah Raven przeczytałam że jego się dosiewa do mieszanek łąkowych aby ograniczyć rozrost traw. Jeżeli ktoś w czasie wycieczek łąkowych zobaczy tę roślinę to dajcie znać!
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”