Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ

Jagoda kamczacka jest::

Czas głosowania minął 15 mar 2008, o 15:57

pyszna!
13
15%
smaczna
36
43%
taka sobie
27
32%
nie dobra
5
6%
nie do zjedzenia
3
4%
 
Liczba głosów: 84

Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Post »

Zamierzam posadzić u siebie dwa krzaczki jagody kamczackiej, nie wiem jednak czy warto :roll:
Na wielu stronach piszą że w smaku podobna jest do borówki amerykańskiej czy jagody leśnej (to musiałoby być pyszne), a gdzie indziej że jest gorzkawa, cierpka w smaku. Jak smakują j.k. w waszych ogrodach? Najlepiej podawajcie od razu jakie odmiany posiadacie :wink:

A przy okazji - podobno żeby owoce były smaczne trzeba ją sadzić w glebie mało żyznej, piaszczysto - gliniastej, trochę kwaśnej. Czy dobrze zrobię, jeśli na dno dołka nasypię trochę kompostu, potem mojej ziemi gliniastej zmieszanej z taką samą ilością piachu i odrobiną torfu kwaśnego, a potem wyściółkuję wszystko trocinami?

I jeszcze - czy zamiast jakiś tam siarczanów można dla zakwaszania gleby pod jagodą i borówką sypać igły świerkowe?
Jak zwykle dużo pytań... nie mogłem się powstrzymać :)
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

co do wymagań tej jagody to nie wiem
ale moja ciocia ma ją na działce i w smaku jest taka sobie:) nie za dobra nie za zła hehe;d
zależy co kto lubi:)
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Mnie smakuje. Moje krzaczki są wprawdzie malutkie ale u teściów są krzaczory, z których zbieramy wiaderko owoców. Smak zależy od odmiany. Jeden z tych u teściów jest wręcz gorzki i mało jadalny, pozostałe są bardzo smaczne. Ale to już indywidualna kwestia gustu. Ja na przykład nie znoszę wiśni a inni się nimi zajadają.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

też nie lubię wiśni.. może i mnie jk posmakuje :)
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:.:

Nie jest taka smaczna jak borówka (gdyby tak było to byłaby powszechnie uprawiana). Jej zaletą jest natomiast wczesna pora dojrzewania. To atrakcja mieć owoce już pod koniec maja. Podobnie jest z malinojeżyną - jej smak jest taki sobie i mało kto ją uprawia.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Podobno lepsze są Duet i Atut. Ja posadziłam je w zeszłym roku, w tym będą miały owoce. Można je kupić u Krzewińskich (www. krzewinscy.pl) przynajmniej w ofercie mają.
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ja mam 13 krzaków jagody kamczackiej w kilku odmianach. Rzeczywiście poszczególne odmiany bardzo różnią się nie tylko smakiem ale pokrojem krzewu, wyglądem liści i owoców oraz terminem zbioru owoców. Mam kilka odmian rosyjskich takich jak :lol: Sinogłaska, Wołszebnica, Dlinnopłodnaja. Resztę mam bez nazwy. Smak poszczególnych - od zdecydowanie gorzkich do podobnych do naszej jagody leśnej. Najlepsze u mnie są z dosyć dużymi omszonymi niebieskawymi listkami. Owoce mają duże , szerokie, owalne. Inne maja małe sopelki. Ja jestem bardzo zadowolona. Jemy je na bieżąco prosto z krzaków a nadwyżki zamrażam. Do tej pory mam mrożone jagody. Bardzo dobrze się mrożą w pudełkach po lodach. Nie gniotą się , nie zlepiają. Nie trzeba zużywać jednorazowo całej zawartości pudełka. Można wysypywać jak kamyki niewielkie ilości w zależności od potrzeb. Przez całą zimę dodaję do wieloowocowych kompotów. Nawet kompot z jabłek z dodatkiem tych jagód jest pyszny i ma piękny kolor dobrego czerwonego wina. Nawet zastanawiałam się, czy nie spróbować upiec ciasta z jagodami ale mój talent kulinarny mnie na to nie pozwala. Włożyć jagody do ciasta umiem tylko nie umiem tego ciasta zrobić. Ale to tak na marginesie. Jeszcze jedna uwaga . Jagoda kamczacka zawiera duzo witamin i jest rosliną leczniczą. Na Syberii gdzie jest niewiele roslin jadalnych jest ona stosowana na wszystkie dolegliwości. Ja sprawdziłam przy niestrawnosci. Działa.
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Nie wiem, jaką odmianę miałam, ale wykopałam i wyrzuciłam. Po dojrzeniu natychmiast osypywały się. Smaczne były, ale dosyć małe i trzeba to było zbierać z ziemi. Dojrzewały przed truskawkami.
Napiszcie może, jaka odmiana tak się zachowuje, a jakie trzymają się mocno.
Waleria
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jagoda kamczacka

Post »

Mam w ogrodzie ok 50 krzaków jagody kamczackiej.Posadziłem 100, ale ze bardzo
rozrosły sie i część musiałem wykopać.Jagody są różnego typu, jak sadziłem,nie było
u nas jeszcze odmian.Mam kilka krzewów wyjątkowo smacznych, słodkich, bez
goryczki. Krzaki są dość niskie i szerokie, dojrzewają później od wysokich.
Żona robiła z jagody kamczackiej pierogi, były niezłe.Ja używam jako dodatku do wina.Najlepsze, aromatyczne wino robiłem z truskawek z jagodą kamczacką.
Na zdjęciu drugim i czwartym największe i najlepsze jagody.

http://fotogalerie.pl/galeria/galeria_mirzan
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Waleria pisze:Nie wiem, jaką odmianę miałam, ale wykopałam i wyrzuciłam. Po dojrzeniu natychmiast osypywały się. Smaczne były, ale dosyć małe i trzeba to było zbierać z ziemi. Dojrzewały przed truskawkami.
Napiszcie może, jaka odmiana tak się zachowuje, a jakie trzymają się mocno.
Tak, bardzo wcześnie dojrzewają. U moich już są wyraźne pąki kwiatowe. Niedługo będą kwitły. Ja ze swego doświadczenia wiem, ż wszystkie opadają. Dla mnie jest to bardzo wygodne gdyż nie trzeba męczyć się ze zbieraniem. Podkładam folię, strzepuję i juz mam zebrane - nie muszę się męczyć ze skubaniem. U mnie też te wskazane na fotkach są najsmaczniejsze, rzeczywiscie w przeciwieństwie do pozostałych mają niskie rozłożyste krzaki. Moze ktoś zna przepis na ciasto z jagodami. Wszystkim posiadaczom jagody kamczackiej życzę smacznego. ;:36
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
konopielka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 13 paź 2006, o 19:56

Post »

ja też mam parę krzaków, uważam, że najlepsze są jagody "duet" . Ciasto świetne, bo smak wyrazisty. Można zrobić jak każde z jagodami . Ja robię tak - spód kruchy (ciut więcej cukru) po upieczeniu - tak pięć minut przed końcem pieczenia na ciasto wykładam pianę z ubitych białek do których STOPNIOWO dodaję cukier puder, a na końcu jagody i do pieca na jakieś 10 min. Piec oczywiście gorący jak to zwykle do kruchego ciasta czyli ok. 200 st. Potem parzę herbatę czy kawę, wołam hałastrę i zostaje resztka ciasta lub nie....
Zaletą tej jagody jest stopniowe dojrzewanie co pozwala na wydłużony zbiór.
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Dziękuję wam bardzo :) . A jaką odmianę byście mi polecili? Oczywiście chodzi mi o jak najsmaczniejszą, bez goryczki, do spożycia na świeżo.
PS. W jakiej rozstawie sadzi się te jagody i co z tymi igłami?
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ja mam Sinogłaska i Dlinnopłodnaja. Żadna z nich nie jest gorzka.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”