Rannik (Eranthis), wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ranniki

Post »

R. cylicyjski zakwita później niż R. zimowy i jest od zimowego trochę niższy. Również kolor liści może się nieco różnić - zimowy posiada zielone liście, zaś cylicyjski zielone z odcieniem brązu, nieco bardziej powcinane.

Tak naprawdę sklepy bardzo często pod nazwą R. zimowy sprzedają R. cylicyjski i vice versa. Więc kupując bulwki jesienią nie wiesz co tak naprawdę sadzisz. Dopiero na wiosnę masz możliwość weryfikacji zakupu.
andrzejm1954
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 lut 2015, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ranniki

Post »

Cylicyjski wygląda w zbliżeniu jak poniżej:

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam! Andrzej
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ranniki

Post »

Dzięki. Rzeczywiście bardziej brązowe te listki u cylicyjskich. Rozumiem, że kwiaty wyglądają tak samo jak zimowych - jeśli chodzi o pączki to nie widzę różnicy.
Pozdrawiam
Agneska
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ranniki

Post »

Obrazek

Powinno być sporo nasion.
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Ranniki

Post »

Który jest bardziej wytrzymały na mrozy czy ktoś zauważył i jak z rozsiewaniem jednego a drugiego?
Mam wrażenie że rozsiewa wam się bardziej zimowy?
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
majka2103
100p
100p
Posty: 139
Od: 9 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów Małopolska- Polski Biegun Ciepła

Re: Ranniki

Post »

Piękne kępy ranników, u mnie nie chcą rosnąć nie wiem dla czego.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ranniki

Post »

Gdzieś czytałam, że bulwki w sprzedaży bywają zbyt przesuszone, ranniki tego nie lubią.W ziemi choćby latem była totalnie sucha nigdy tak nie przeschną.Ja miałam podobnie gdy sadziłam zakupione w sklepie, dopiero jak kupiłam u babeczki na targu wykopane i przesadzone w doniczki już kwitnące, to udało mi się wprowadzić do ogrodu i zaczęły się wysiewać.Podobnie z zawilcami greckimi, gdy kupowałam bulwki i moczyłam, to nic nie wyrastało (również wrażliwe na przesuszenie), ale kiedyś udało mi się kupić kwitnące w OBI.Podobnie było z przebiśniegami.Szkoda, że tak trudno kupić tego typu rośliny podkiełkowane, jak np.krokusy i inne, a nie tylko suche i twarde 'grudki' w kartonikach, które pomimo moczenia często nie odżywają :|
majka2103
100p
100p
Posty: 139
Od: 9 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów Małopolska- Polski Biegun Ciepła

Re: Ranniki

Post »

Dzięki selli7 za podpowiedz, zwrócę uwagę. Z zawilcami nie miałam kłopotów, moczyłam, wsadzałam do koszyczków i kwitły, ale najdłużej dwa sezony i koniec.
andrzejm1954
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 lut 2015, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ranniki

Post »

Które siewki bardziej nadają się do przepikowania jednoroczne czy starsze a może nie ma to znaczenia?
Pozdrawiam! Andrzej
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ranniki

Post »

Łatwiej jest pikować siewki dwuletnie bo są po prostu większe i mają już małą bulwkę ale jeżeli starczy Ci cierpliwości to nic nie stoi na przeszkodzie by pikować jednoroczne. Najlepiej przepikować je teraz wczesną wiosną bo dość szybko roślinki zanikają. Proponuję pikować do płytkich doniczek lub do koszyczków i zadołować. Jak zaschną najlepiej przykryć korą lub kompostem liściowym lub w okresie suszy podlewać.
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ranniki

Post »

U mnie siewek ranników zatrzęsienie, niestety kwiatków mało. :wink: . Siewki to co najmniej dwuletnie, nigdy nie pikowałam. Takie maleństwa te siewki że nie wiem jak się zabrać. :roll: . Czy bez pikowania nie zakwitną :?:

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ranniki

Post »

Zuzia, zakwitną. W ogrodzie rodziców nikt ich nie pikuje a z roku na rok coraz więcej ranników. One dobrze nadają się do naturalizacji.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ranniki

Post »

Dzięki Agnieszko, pocieszyłaś mnie. :D Nie wyobrażałam sobie aby takie maleństwa pikować, choć przy następnym pobycie na działce podejrzę czy one mają choćby mini cebulkę. :roll: Nigdy tego nie sprawdziłam, jakoś nie przyszło mi to do głowy. ;:oj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”