Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1836
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

W mojej młodej jabłoni gałązki i przewodnik w przekroju ma brązowy środek.
Co to może być ,przemrożenie? Czy jakaś choroba?


Obrazek

Masele może było ich za dużo i jabłonka nie była w stanie ich wykarmić.
Należy przerywać zawiązki.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Aga111333
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 kwie 2022, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Witam wiosną ;:7
Od 7 lat mam na balkonie dwie jabłonki. Pięknie co roku kwitną i owocują. Były pryskane jesienią oraz w marcu miedzianem. Zimują pod agrowłókniną. Ze względu na duże różnice temperatur (balkon w dzień mocno się nagrzewa) również wczesną wiosną i potem w noce. W tym roku pierwszy raz podejrzanie wyglądają mi niektóre pąki kwiatowe. Przemarzły? Coś się zalęgło? Kwiaty są jakby źle wykształcone jakby przygniecione, przypalone. Proszę o poradę. Z pewnością Wasze wprawne oko ogrodnika zidentyfikuje przyczynę :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Wygląda na przemarznięcie.
Pozdrawiam Lucyna
Bradley21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lip 2020, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Witam, dwa tygodnie temu posadziłem jabłoń Jonagold, z donicy, prawdopodobnie 2 może 3 letnią. Powoli puszcza liście, ale mam wrażenie że nie wyglądają najzdrowiej. Czy może to normalny etap rozwoju liści czy jednak jakaś choroba i jak jej wtedy pomóc?


Obrazek

Drzewko nie było przycinane. Czy jeszcze można to zrobić ?
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Wszystko jest ok. Nic jej nie jest. Można jeszcze spokojnie przyciąć.
re_ne
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 lip 2014, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Mam stara jabłoń. Do czasu kwitnienia kwiaty i paczki wyglądały dobrze. Ale jak zaczęły rozwijać się pąki liści to dziwnie wyglądają. Po przyjrzeniu się zobaczyłam takie białe niteczki. Nawet nie wiem jak to opisać bo pierwszy raz widzę coś takiego na jabłoni. Do tej pory myślała ze tylko mszyca ja zżera.
Czy może orientujecie się co to jest? Szukałam w internecie ale nic nie znalazłam tym bardziej ze nie wiem co to. Jak to zwalczyć?


Obrazek
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Mam pytanie odnośnie pułapki na motyle od robaczywienia jabłka.Ma ktoś sprawdzony sposób dlaczego nie ma nigdzie dokładnej wiedzy? Sprzedają coś polecają a wszedzie piszą skrajne zalecenia.
Przecięż co to oznacza próg zagrozenia 2 motyle?To jakieś brednie na każdych pułapkach do każdego owocu piszą tak samo.Kiedy faktycznie trzeba pryskać ?Na jabłoni złapały się 3 motyle przez tydzien i tyle nie łapią się nowe już teraz.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Czy to bawełnica korówka?

Post »

Na jabłonce kosztela. Potwierdźcie czy to może być bawełnica? Druga sprawa na jabłonce innej widoczne jest takie coś od spodu. Czy to nie jest przypadkiem miejsce szczepienia, czyli jabłoń została za głęboko posadzona? Widać jakieś boczne zakorzenione odrosty, jakby korzenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Na liściach pozostałości po mszycach, daj spokój korzeniom, nic się nie dzieje strasznego.
Pozdrawiam! Gienia.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Ok. Tutaj kolejna kilkunastoletnia jabłoń na której widać wełnę po korówce i takie pęknięcia kory. Czy pęknięcia sa spowodowane tym szkodnikiem? Czy jest jakiś skuteczny lek na bawełnicę?



Obrazek

Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Na pierwszych zdjęciach to nie korówka tylko zwykła czarna mszyca. Na kolejnych, czy to pozostałość po bawełnicy to na tych zdjęciach trudno stwierdzić. Pęknięcia kory nie są spowodowane przez bawełnicę. Drzewo to żywy organizm i pęknięcia kory zdarzają się z wielu różnych przyczyn, np. w wyniku uszkodzeń mrozowych. Bawełnica lubi zasiedlać takie miejsca uszkodzeń podobnie jak miejsca po cięciu grubszych gałęzi. Na tę chwilę chwili jedyny środek do walki z bawełnicą to pirimor, który działa gazowo.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

A po primorze mozna jesc owoce? Czyli Siltac EC sobie odpuścić?
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki cz.2

Post »

Można pod warunkiem zachowania okresu karencji podanego w ulotce. Taką ulotkę można znaleźć bez problemu w internecie. W uprawie amatorskiej dałabym sobie spokój ze zwalczaniem bawełnicy teraz. Bardziej skuteczna i bezpieczniejsza będzie walka jesienią, kiedy bawełnica schodzi na zimowanie do korzeni i wczesną wiosną kiedy ponownie wychodzi na roślinę. Wtedy opryskuje się drzewo ze szczególnym uwzględnieniem pni i ich podstawy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”