Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ettariel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 25 kwie 2009, o 12:34

Kilka (pewnie łatwych :)) pytań.

Post »

Witam :) Mam kilka pytań:
1. Jak 'zakwasić' ziemię w doniczce? Bo kupiłam nasiona kwiatów i na 'instrukcji' jest napisane,że roślinka preferuje 'lekko kwaśne lub kwaśne podłoże'.
2. Co to jest 'podłoże do wysiewu'? Bo kupiłam również nasiona drzewka truskawkowego i nie wiem, czy muszę koniecznie kupować to podłoże czy po prostu mogę wrzucić nasionka do normalnej ziemi i dolać im jakiejś odżywki. A jeśli to nie jest taka normalna ziemia, to gdzie ją kupię? I jaka cena jest przyzwoita? Widziałam na allegro za 20 zł razem z przesyłką za pół kilograma, ale wydaje mi się, że to przesada.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Oba podłoża można kupić w sklepie ogrodniczym.

Jeśli chodzi o truskawki to nie wiem jak się będą zachowywały w zwykłym podłożu. Możliwe, że w ogóle nie wykiełkują, tak więc lepiej kupić podłoże przeznaczone specjalnie do wysiewu nasion.

Odnośnie cen to trudno mi coś powiedzieć, bo w różnych rejonach kraju są różne ceny. Tak więc najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie kilku sklepów i zorientowanie się ile takie podłoża kosztują.
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
Awatar użytkownika
PoprostuAga20
50p
50p
Posty: 79
Od: 23 kwie 2009, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Witam.
Drzewko truskawkowe wykiełkuje w zwykłej ziemi doniczkowej z dodatkiem piasku i dobrym drenażem co jest bardzo ważne bo nie lubi mieć za mokro i w przeciwnym wydatku w ogóle nie wykiełkuje lub zacznie gnić i po roślince.

Podłoże o lekko kwaśnym pH można bez problemu kupić w sklepie ogrodniczym. Kosztuje tyle co dobra ziemia kwiatowa. pozdrawiam :D
Ettariel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 25 kwie 2009, o 12:34

Post »

PoprostuAga20 pisze:wykiełkuje w zwykłej ziemi doniczkowej z dodatkiem piasku i dobrym drenażem
Co znaczy 'z dobrym drenażem'?
Awatar użytkownika
PoprostuAga20
50p
50p
Posty: 79
Od: 23 kwie 2009, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Dobry drenaż robimy po to żeby nadmiar wody nie zamieniał ziemię w glinę tylko sobie wykapał z doniczki.

Dobry drenaż jest w tedy kiedy dno doniczki przykryte jest odpowiednią dla danej rośliny warstwą drenażowa np potłuczonej doniczki glinianej czy gruboziarnistego żwiru. ja robię drenaż ok 2-3 cm przy średniej wielkości doniczki. Dobry drenaż zapewnia tez lepsza wentylacje korzeni co w pewnym stopniu zapobiega gniciu. na pewno drenażem nie zaszkodzisz żadnej roślince.
Awatar użytkownika
PoprostuAga20
50p
50p
Posty: 79
Od: 23 kwie 2009, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Jak ja siałam swoje drzewko truskawkowe to przygotowałam sobie taką mieszankę ziemi i pisku(na 2 garści ziemi 1 ubita garść piasku)
a na dno doniczki dałam drobne kamyczki z ogródka-tak żeby zakryły całe dno. Posadziłam truskawkę i po kilku dniach pojawiło się coś zielonego :lol: drzewko przetrwało do dzisiaj :wink:
Ettariel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 25 kwie 2009, o 12:34

Post »

PoprostuAga20 pisze:Jak ja siałam swoje drzewko truskawkowe to przygotowałam sobie taką mieszankę ziemi i pisku(na 2 garści ziemi 1 ubita garść piasku)
a na dno doniczki dałam drobne kamyczki z ogródka-tak żeby zakryły całe dno. Posadziłam truskawkę i po kilku dniach pojawiło się coś zielonego :lol: drzewko przetrwało do dzisiaj :wink:
Drzewko truskawkowe? Takie?
Obrazek
Ja w instrukcji mam napisane, że trzeba nasionka (już w ziemi) wsadzić do lodówki na miesiąc... I czytałam na innych forach, że niektórzy próbowali od razu na słoneczko, ale nic z tego nie wyszło...
Postawiłaś na słońce i wykiełkowało od razu?
Awatar użytkownika
PoprostuAga20
50p
50p
Posty: 79
Od: 23 kwie 2009, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

nie tak od razu. troszkę to trwało zanim się coś pojawiło :cry: jakieś dwa tygodnie o ile dobrze pamiętam. Szczerze to już zaczynałam wątpić że coś z tego będzie. Ale to to samo drzewko. Jego kształt możesz formować dobrowolnie np na bonsai. Gdzieś czytałam że trzymanie nasionka w lodówce przyspiesza jego kiełkowanie ale ja wolałam spróbować znanej mi metody niż ryzykować.
mi się udało...
Ettariel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 25 kwie 2009, o 12:34

Post »

A, no to fajnie ;) Mam tych nasionek 10, więc może spróbuję i tak i tak ;)
Dzięki bardzo :)
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jakie podłoże mają mieć:
a)Kiwi
b)Granat
c)Grejpfrut
d)Cytryna

Wszystkie owoce są wyhodowane z nasion. Rosną na razie w jednej doniczce. Kiedy je przesadzić. teraz to odpowiedni moment?

Ps.1.Kiedy i jak przesadzić palmy daktylowe, aby nic im się nie stało i nie uschły po przesadzeniu.
2.Czy palmy wyhodowane z pestki mogą doczekać się pnia. Moja babcia miała palmę. Była stara. I n ie miała w ogóle pnia. Czy jest możliwe, aby miała pień?
Awatar użytkownika
Eryk-kun
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Jakie podłoże

Post »

Cytrusy powinny mieć ziemię lekko kwaśną (pH od 6 do 7), z dużą ilością materii organicznej. Najlepiej przesadzać na wiosnę, ponieważ rośliny szybciej wtedy rosną i łatwiej się ukorzeniają.
Daktyla z pestki kiedyś hodowałem, ale po przesadzeniu usechł - nie wiem, co zrobiłem źle.
"To, że nie mogę zmienić wszystkiego, nie oznacza, że nie powinienem próbować zmienić czegokolwiek".
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże

Post »

ok
A te palmy to będą miały już 2 lata na wiosnę, więc chce je już przesadzić(podobno trzeba z początku przesadzać co rok) Doniczki mam o rozmiar większe. Mogą takie być?
cinnamon
50p
50p
Posty: 65
Od: 3 lip 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Witajcie :heja
Zajmuję się uprawą głównie roślin egzotycznych, cytrusów i innych tego typu; od pewnego czasu poszukuję dobrego podłoża dla moich mimoz, które potrzebują gleby przepuszczalnej. Dotychczasowym ich podłożem była najzwyklejsza ziemia uniwersalna z kwiaciarni, jednak po pewnym czasie zbija się ona w grudę - poza tym pełno w niej patyczków, itp.
Czy możecie polecić podłoże uniwersalne jakiejś dobrej firmy? Zależy mi na tym, by pozostawało ono sprężyste przez dłuższy czas, by dobrze chłonęło wodę i sprzyjało rozwojowi roślin - nie wiem, czy rozumiecie, co mam na myśli... Poza egzotycznymi, uprawiam też rośliny owadożerne, które rosną w torfie sphagnowym - on zawsze jest mięciutki, gdy się go dotknie i nie tworzy się na jego powierzchni skorupa - właśnie takie podłoże byłoby idealne dla moich wybrednych mimoz :) ( Oczywiście sam torf się nie nadaje, ze względu na wysoką kwasowość :) )
Myślałam o firmie Compo sana, ale dobrze byłoby zapoznać się z opiniami ogrodników :D

Najlepsze byłoby pewnie podłoże na bazie torfu - lekkie i przepuszczalne, czyli takie, jak dla roślin cebulowych. Myślicie, że będzie OK :)?

Będę wdzięczna za pomoc :)
„Przez setki lat ludzie wierzyli, iż jaszczurki w studni dowodzą, że woda jest świeża i zdatna do picia. I przez cały ten czas ani razu nie zadali sobie pytania, gdzie właściwie jaszczurki chodzą do toalety...?”
- Terry Pratchett, Kosiarz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”