Oświetlenie solarne

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Oświetlenie solarne

Post »

Akumulator ze szrotu 50 PLN, regulator ładowania 50 PLN, panel słoneczny powiedzmy 50W 200 PLN w sumie 300 PLN
ile prądu kupimy za 300 PLN? 300 / 0,7 PLN/kWh = 428kWh
Zakładamy oświetlenie o mocy 50W które świeci przez 6 h dobowo.
6h pracy to 0,3kWh na ile to starczy te zaoszczędzone 300 PLN?

300 / 0,3kWh = 1000h nieprzerwanej pracy.
Jeśli dobrze liczę starczy to na 3 lata oświtlenia ogrodu.
A akumulator przy takiej pracy nie przeżyje 1 roku użytkowania. Niestety fizyki nie oszukamy
berthold61
200p
200p
Posty: 447
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Oświetlenie solarne

Post »

Syn rozpoczyna budowę ale nie ma prądu więc kupił dwa panele solarne 300 Watowe akumulator 200Ah do tego inverter 12 Voltowy plus inwerter 12/230 volt i teraz pompa chodzi połowę dnie do tego narzędzia typu wiertarka,szlifierka kątowa czy piła ręczna i w ciągu dwóch tygodni jak robiliśmy szalunki czyli cięcie desek cięcie prętów zbrojeniowych czy wypompowanie wody z rowów ani razu nie zabrakło prądu a używany był intensywnie , ładowanie ok 15-18 amper cały czas .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Oświetlenie solarne

Post »

A powiesz mam jak syn podłączył 300W panele każdy o napięciu około 30V do regulatora 12V? bo 2 panele w szeregu dają 60V, równolegle dają prawie 20A i 30V. A on to podłączył do akumulatora 12V - czym? :) Pytam profilaktycznie bo wiem jak to zrobić i ile to kosztuje.
Czyli aby obsłużyć kątówkę i parę innych urządzeń wydał przynajmniej... no właśnie 2 panele każdy po 500 PLN, akumulator 200Ah około 600 PLN i regulator ładowania, ja bym kupił przetwornicę 12>230V i podłączył ją do samochodu na postoju samochód spala max 0,6l/h.
mmllmm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 sie 2020, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Oświetlenie solarne

Post »

Jeśli dobrze liczę starczy to na 3 lata oświtlenia ogrodu.
Możemy przyjąć, że średnio na dobę będzie się świeciło 8h ( oświetlam całą noc) więc rocznie to prawie 3000h.
A akumulator przy takiej pracy nie przeżyje 1 roku użytkowania.
W samochodzie pracuje kilka lat. Możesz wytłumaczyć różnicę?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Oświetlenie solarne

Post »

Wiesz że w samochodzie akumulator potrzebny jest tylko na start bo później akumulator ładuje już alternator? Wraz z całym elektrycznym sprzętem. A w pracy buforowej czyli ładujemy do pełna a później rozładowujemy prawie do 10,5V akumulator pożyje max rok.
Zresztą matematyka nas nie oszuka koszt hodowania 1kWh w akumulatorze to ponad 1 PLN a w gniazdku 0,7 PLN.

W zimę panel nie będzie w stanie naładować akumulatora nawet w kilkanaście tygodni, jeśli panel pracuje przy 100% zachmurzeniu produkuje 10% swojej mocy nominalnej czyli 5W a chcesz nocą palić światła o mocy 50W więc rachunek zysków i strat jest oczywisty.
Na dowód jedna z moich instalacji o mocy 3300W pracuje dziś z mocą:
Obrazek
A na niebie same chmury a Ty chcesz z panela o mocy 50W kręcić przy tej pogodzie akumulator.
raxon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 11 kwie 2019, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oświetlenie solarne

Post »

Chyba wiadome że mając prąd w domu nie ma sensu robić zasilania z aku, nawet PV bardziej się opłaca podpiąć w on grid niż off grid. Czasem ma się działkę że nie ma prądu a chciałby się zamontować kamerkę czy jakąś lampkę i wtedy nie ma wyjścia. Nie wiem jak z kwasiakami ale liion wytrzymują z 1000 cykli ale pamiętać należy że np ładowanie do 80% to tylko 0.2 cyklu więc doładowywanie nie szkodzi.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Oświetlenie solarne

Post »

OK jeśli ktoś ma działkę i chce włączyć laptopa aby tv pooglądać ma to sens jednak mój lapek na baterii wytrzymuje 6h więc jeśli na działce śpimy OK. Ładowanie cyklu do 80% ale kto będzie tego pilnował aby odłączyć akumulator od kontrolera? Ale aku li-ion 70Ah to koszt około 1300 PLN i pytanie czy to kiedykolwiek będzie miało szansę choć w połowie się zwrócić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”