Kolekcje Floriana cz.2

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Ja na wschodzie Polski i u mnie abeliofylum dopiero teraz kwitnie. Bogato obsypane w tym roku kwiatami, ale ja mam odmianę Roseum o bladoróżowych kwiatach. Pięknie pachną i robię z nich bukiety do domu. Jeśli lubisz pachnące krzewy kwitnące wczesną wiosną to mogę ci też polecić suchodrzew wonny. Zapach jest niesamowity i bardzo intensywny, zwłaszcza w cieplejsze dni.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2320
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Agnieszko, pomimo iż minęły 3 tygodnie od Twojego wpisu hiacynty nadal ładnie kwitną. Nie doceniałem tych kwiatów, ale też nie zawsze tak chętnie współpracowały. Ten rok jest bardzo udany dla wiosennych cebulowych. Nie tylko hiacynty ale i tulipany grube i długie więc tnę dziesiątkami :tan
Obrazek

Oczywiście pod nóż idą tylko te najzwyklejsze Apeldoorny; rzadsze odmiany kwitną i przekwitają spokojnie u mnie:
'Tarafa'
Obrazek

Co do cieszynianki, to lubi przede wszystkim wilgoć. Moje rosną w półcieniu, pod rzeczonym orzechem włoskim i nie wysychają. Kolejna ich odsłona - zrobiły się zielone:
Obrazek

Andrzeju, polecam abeliofylum. Nie rośnie tak okazale jak forsycja ale jest wyjątkowa i kwitnie dużo wcześniej niż forsycja.
Masz rękę do ukorzeniania więc jakbyś chciał, możesz mieć patyczki do ukorzenienia z tego krzewu.
Z krzewów obecnie nr1 to magnolia:
'Susan'
Obrazek

Edyto, bardzo dziękuję. Miałem szczęście, że ok. 7 lat temu trafiłem na 'After Dusk'. To moja najważniejsza dalia z ciemnobordowych do cięcia. A w temacie dalii praca wre przy sadzonkowaniu. Już kilkaset nowych roślinek zapuszcza korzonki :tan
Obrazek

Sadzonki - depozyt na przyszłość, a tymczasem feeria wiosennych kwitnień:
Obrazek

Bufo-Bufo, aronie są wszędobylskie i nie do zdarcia. Wczoraj właśnie zauważyłem, że wsiała się w borówkę amerykańską i trzeba ją jak najszybciej usunąć, bo zdominuje borówkę.
Kolejny bardzo udany tej wiosny gatunek to pierwiosnki. Jest dużo wilgoci więc kwitną ładnie, nie przypalają się ani nie podsychają:
Obrazek

Obrazek

Corazonbianco, dziękuję za polecenie, bo nie znam tego krzewu. Wyobrażam sobie jego zapach, mając w pamięci wiciokrzew pomorski. A zapachem abeliofylum zaskoczyłaś mnie. Czyżbym to przeoczył? Krzew jest niski więc niewykluczone, że nie schylałem się, by go powąchać :oops: To chyba ja też mam go w odmianie, bo jest lekko różowy.
A z pachnących intensywnie kwiatów - zaczęły kwitnąć laki:
Obrazek

Nadal kwitną i pachną hiacynty. Te rosną od dziesięciu lat w tym samym miejscu, czym jestem zaskoczony. Dotąd uważałem hiacynty za rośliny krótkowieczne:
Obrazek
Awatar użytkownika
ewita44
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1749
Od: 11 maja 2018, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Florianie
Pierwiosnki, szafirki i tulipanki zachwycają swym kwitnieniem.
Magnolia Susan u mnie też cudnie kwitnie a przede wszystkim pachnie.
Jest wytrzymała choć gałęzie orzecha włoskiego czasem się na nią kładą.
I pasuje mi , że powtarza kwitnienie latem choć nie tak intensywnym jak wiosną.
U mnie nie do zdarcia.
Zaciekawił mnie u Ciebie kwiat laki.
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Hiacynty powoli kończą kwitnienie a szkoda dawały tyle zapachu jednak nic nie trwa wiecznie. Tulipanów mam tylko kilka bo nawet te sadzone jesienią nie zakwitną po prostu wyginęły zimą .Jednak bardzo mnie cieszą narcyzy pełne nie zawiodły mnie. Florianie depozyt na przyszłość imponujący ;:oj
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2320
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.2

Post »

Ewo, bardzo dziękuję. Wiosenne kwitnienia cieszą i dodają energii. Sprawiają, że coraz więcej czasu spędzamy w ogrodzie. Ale też coraz więcej jest w nim do zrobienia więc przyjemnie i pracowicie mijają dni.
Magnolia 'Susan' z perspektywy lat okazuje się najtrafniejszym wyborem. Po pierwsze nie jest wczesna więc nie przemarzają kwiaty tak bardzo, jak to widzę po okolicznych wcześniejszych magnoliach, a po drugie - jeśli trochę przymarzną to nie widać tego tak dotkliwie jak na jaśniejszych odmianach. W tym roku większość magnolii straszyło poczerniałymi kwiatami. I jeszcze bonus - powtórne kwitnienie 'Susan' :tan
Lak pospolity, pięknie pachnie i właśnie teraz w pełni kwitnie. To roślina dwuletnia ale u mnie bardzo dobrze się sieje więc jest bezobsługowy. Tu na drugim planie za kamasjami, które też zaczęły swój spektakl:
Obrazek

A całkiem w głębi inna spektakularna roślina początku maja - smagliczka skalna:
Obrazek

Jadziu, bardzo dziękuję. Sadzonki dalii pięknie rosną i rwą się do gruntu. Ale muszą jeszcze trochę poczekać. W tym roku uda mi się złamać rekord sadzonkowania - 550szt.
Tak, hiacynty przekwitają ale pachnących kwiatów bardzo dużo. Oprócz pokazanych wyżej laków są np. upojnie pachnące miesiącznice trwałe i konwalie majowe 'Polish Beauty':
Obrazek

Obrazek

Pora zamknąć wątek. Kolejna część znajduje się tutaj:
viewtopic.php?f=2&t=124942
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”