Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Kłopot z cukinią polega na tym, że najsmaczniejsza jest taka niewyrośnięta - max 5 cm w przekroju, o cienkie skórce. Takiej nie da się przechowywać całymi tygodniami, nie wspominając już o miesiącach. Cukinia to nie dynia, wyrośnięte owoce tracą swoje walory smakowe, a przecież po to je uprawiamy. A ponieważ w sklepach jest konkurencja w postaci cukinii importowanej, to ja nie bardzo widzę chętnych na tę długo przechowywaną, czyli przerośniętą, włóknistą, z wielkimi gniazdami nasiennymi. To nawet nie jest kwestia ceny, tylko jakości, która w przypadku cukinii dramatycznie spada po przekroczeniu pewnych parametrów :D

Dlatego u mnie Atena ma już pąki, a pozostałe - Tapir, Tondo chiaro di Nizza i Floridor - posadziłam do gruntu trzy dni temu. Owoce zbieram nieduże, jeśli nie dajemy rady zjeść, wtedy zamrażam. Nawet utarte na tarce, żebym zimą mogła zrobić placki z młodej cukinii :)

To jest rzeczywiście warzywo sezonowe.
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Słuchajcie na moich rozsadach na kilku są takie plamy czy to oznak choroby, nie wysadzić do gruntu?
Obrazek
Pozdrawiam, Werka
Jakub12
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 sie 2015, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Nie to nie choroba , to taka nie rozwinięta część nasiona , która nie zmieniała się w liść.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Dziś posadzę dwie cukinie "Soraya".

Obrazek
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Czy takie liście to oznaka choroby, jakichś niedoborów?
Obrazek
Chodzi mi głównie o te jakby srebrzyste plamy. Na najmłodszych liściach ich jak widać nie ma. Nie wygląda to jak poparzenie, a roślina rośnie bardzo ładnie, wręcz w oczach (posadzone obok arbuzy też, ale one żadnych plam na liściach nie mają). Papu cukinia ma dużo, mieszałam ziemię z kompostem, a na samym dnie, głęboko na jakieś 60-70 cm ma wymieszany z ziemią granulowany obornik. Może przesadziłam z ilością?
Ziemia sucha jak pieprz, bo dopiero wróciłam do domu i muszę podlać wszystko dziś wieczorem, ale to chyba nie spowodowałoby takich plam...?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Wystarczy wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Kabaczek i...wszystko jasne. :D
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Wpisałam, przeczytałam nawet, że to może być kwestia odmiany... ale żeby było śmieszniej, tuż obok mam cukinię tej samej odmiany, w tym samym wieku i liście ma jakieś takie normalniejsze. Takie ło. Widać co prawda leciutki połysk, no ale w porównaniu z drugą to różnica kolosalna. Chyba że mi przypadkiem wciśnięto dwie różne cukinie zamiast tych samych, też zawsze jest taka opcja.
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Różne rzeczy trafiają się w torebkach z nasionami, nawet od renomowanych firm nasiennych :wink: . Czasem wystarczy jedna pszczółka spuszczona ze smyczy i bałagan gotowy . U mnie na 4 odmiany cukini dwie mają takie szlaczki już na 2 liściu, pozostałe jeszcze myślą czy warto ;:306.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Pizza

.../jokaer

U mnie na dyniach zwyczajnych takie srebrzyste plamy są co roku. Nic nie robię, niczym nie pryskam bo plon jest.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Ok, czyli nie ma się czym martwić. ;:138 A nieźle mnie zmroziło, jak zobaczyłam te liście. Zwłaszcza, że u komarzycy wcześniej mi się mączniak prężnie rozwijał - szybko zahamowany i nie wyglądał, jakby miał zamiar wracać, ale już miałam obawy, czy się gdzieś nie rozniósł.
Dziękuję, kaLo! ;:180
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Odkryłam dzisiaj ciekawe znalezisko na obu moich cukiniach. ;:oj Wczoraj go jeszcze nie było.
Obrazek
Powiedzcie mi proszę, to już mini cukinia, mam się z czego cieszyć? Czy z tego dopiero będzie miała ewentualnie szansę powstać cukinia? Czy powinnam to zapylić jak się otworzą kwiaty czy same owady dadzą radę? Czy cukinia w razie czego może przypadkiem... "skrzyżować" się z arbuzami, gdyby się pszczółki zamotały i lepiej zapylać samemu? Czy w pierwszej kolejności nie powinny się jednak pokazywać kwiaty męskie, jak stoi na wikipedii, jakiś ewenement mi się trafił...?
To pierwsze warzywo w moim ogrodniczym żywocie, u którego pokazują się u mnie kwiaty, więc może trochę panikuję.
Jakub12
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 sie 2015, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Bez obaw ,cukinia na pewno będzie ,tylko trzeba jeszcze chwile poczekać :D .Jeżeli ma to być cukinia do zjedzenia to niech natura sobie poradzi z zapyleniem , a wydaje mi się że cukinie na nasiona to teraz za wcześnie hodować .
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Wiktoria,
to jest potencjalny owoc cukinii. Potencjalny, bo jak zakwitnie powinien jeszcze zostać zapylony. Zapylenie może mieć miejsce, gdy w tym samym czasie kwitną kwiaty męskie i żeńskie. Żeńskie to te z małą cukinką pod spodem, a męskie to te drugie :wink:
Ale jeszcze chwila do kwiatów :)
Iza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”