Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Zuziu piękne, dałaś po oczach ;:7 Zdradzisz jakie to odmiany, pod folię czy gruntowe też tu są :D
aniap56
200p
200p
Posty: 409
Od: 6 cze 2014, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puławy x Lublin

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Z powodu wyjazdu ja swoje.pomidory siać będę dopiero 9 kwietnia. Po 6 tygodniach mam zamiar wysadzić je do gruntu. Mam tylko nadzieję że zdążą urosnąć.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

W 2016 część siałam 5 kwietnia, a w 2015 nawet 21 kwietnia, do gruntu poszły 31 maja i już miały pąki kwiatowe, wg.notatek :) Tak, że spokojnie, jak jest ciepło i słońce to śmigają ino mig ;:oj
Pozdrawiam Eugenia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

To po jaką piiip wysiałaś w tym roku pomidory w połowie lutego? Będziesz sadzić do gruntu 31 marca? :shock:
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Mam foliak i część zawsze sieję wcześniej, a wtedy przymarzły mi w folii 21 kwietnia i nie wiedziałam, czy odżyją. Na wszelki wypadek dosiałam, a później szkoda było wyrzucać i poszły do gruntu :)
A tamte odżyły i 3 maja wyglądały już tak :oops:
Obrazek
Pozdrawiam Eugenia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Pamiętam że masz foliak ale chyba bez ogrzewania. Jak masz zamiar rozmrozić ziemię i ogrzać ją do min.12 st, żeby korzenie mogły pobierać wodę i papu? Podlasie to nie Śląsk i wiosna przychodzi trochę później. Nie czepiam się ale chcę się dowiedzieć kilku rzeczy, żeby je ew. zaadaptować u ciebie.
Wracając do pomidorów. Jeżeli nie mają dostatecznej ilości światła to mimo dobrej temperatury i zasobnego podłoża rosną wolniej. Ponadto starzeje się łodyga i korzenie. W efekcie pomidory siane 2 tyg później doganiają je i zwykle lepiej owocują.
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1755 W tabelce jest zestawienie . Jeszcze cytat z tego artykułu.
Wysokość, na jakiej tworzy się pierwsze grono, oraz jego rozwój zależy nie tylko od temperatury, ale również od ilości światła, dostępnego w tym okresie. Zawiązki pierwszego grona tworzą się po około 10 dniach po wzejściu roślin i rozłożeniu liścieni, drugiego ? 8 dni później. W optymalnych warunkach świetlnych grona osadzone są niżej niż przy słabym świetle. Jeżeli w okresie tworzenia się kwiatostanów rośliny pomidora rozwijają się w warunkach niedoboru światła oraz przy temperaturze wyższej niż optymalna, kwiatostany stają się wydłużone, cienkie, osadzone pod ostrym kątem w stosunku do łodygi, a pąki kwiatów skupione są w wierzchołkowej ich części.
U odmian wrażliwych na warunki uprawy ? szczególnie świetlne ? efektem zmian w natężeniu światła we wczes­nym okresie rozwoju roślin jest wyrastanie kwiatostanu pod kątem ostrym oraz rozmieszczenie kwiatów na całej jego długości. Wreszcie, zanik lub szczątkowy rozwój kwiatostanów oraz mała liczba wykształconych kwiatów to następstwo przygotowania rozsady przy niższym od optymalnego natężeniu światła.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Jasne, ale parę sztuk nie zaszkodzi, a może wcześniejsza wiosna będzie ;:224
Pozdrawiam Eugenia
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Ja dziś też wyłożyłam kilka nasion pomidorów na waciki. Ale to koktajlowki z przeznaczeniem do donic. Mogę tych kilka doniczek sobie na taras wynosić i wnosić. Reszta pomidorów poczeka na drugą połowę marca. Szkoda sobie zmartwień dokładać, lepiej się trochę wstrzymać i na spokojnie wszystko wysadzić.
W tamtym roku wysiadam pomidory 12 marca. Chciałam później ale miałam termin porodu na 20 i bałam się, że nie zdążę :lol: Zdążyła bym. Rozsada była bardzo ładna, mam bardzo słoneczny dom, z dużymi oknami od południa i zachodu. Pierwsze pomidory do donic i na podniesione grządki wysadzilam 11 maja... 2 godziny potem spadł grad. I tak się pojawiał po kilka razy dziennie przez 3 dni. Pozostałe wysadzilam 14 mają, pogoda już się ustabilizowała. Na szczęście pomidory jakoś przetrwały, chociaż na pewno trochę to musiały odchorować. Zbiory miałam bardzo udane ale ile stresu było na początku. Podejrzewam, że gdybym je wysiala 2 tygodnie później to by na to samo wyszło.
W tym roku postaram się rozłożyć wysiewy od połowy do końca marca i porównam sobie czy jest różnica (poza nakładem pracy jaki trzeba włożyć w utrzymanie zdrowej rozsady przez dodatkowe 2 tygodnie).
Na razie z ziemi wyszły bakłażany, seler też się zaczął pojawiać i poziomki. Jakiś czas temu wysiala stare nasiona kalafiora, wyszły momentalnie wszystkie, chyba wywalę i za jakiś czas wysieje znów. No i dziś wyłożyłam na wacik papryki.
Iza
Kasiak109
200p
200p
Posty: 289
Od: 8 cze 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Mój łaskawca seler wysiewany na początku lutego raczył wykiełkować ;:224
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2993
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

aria pisze:Zuziu piękne, dałaś po oczach ;:7 Zdradzisz jakie to odmiany, pod folię czy gruntowe też tu są :D
Trochę wyciągnięte,ale nie narzekam i tak będą siedziały po" uszy' w ziemi. Większość odmian przeznaczona pod folię a resztki wysadzam też wcześniej do gruntu i przykrywam otuliną na pałąkach.Jak przeżyją ,to dobrze-jak nie, to sieję w marcu inne odmiany do gruntu i mam sadzonki.Do tej pory nie zdarzyło się,aby zmarzły.
Teraz wysiałam sprawdzone od lat odmiany wsześniejsze i takie,których mam dużo swoich nasionek.
Pewniaki u mnie to:Stupice,Uzbekistan,Ametyst Jevel,Indigo Blue Beuty,Frankenstein Black,Persimonowa sakiewka,Dawson,s Oxheart,Catwel",Serce Gruzina",Dikaja Rosa,Nepal,Gusinoje jajco,Medovyj Gigant i kilka NN.
Póżniej pójdą: 3 kolory Rejnhard,sów,Kozulki,moje "wiśniowe serca"i różne nowości.
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Ja pomidory będę wysiewać po 18 marca :)
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Ale z papryką, która potrafi wschodzić miesiąc to zdaje się nie ma już co czekać na marzec?
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Ze słodką czekam na marzec. Nasiona zeszłoroczne wzejdą w tydzień. Na blisko 20 odmian odmian ostrych, w tym roku tylko 2 odmiany ociągają się już bodajże 3 tydzień. Wiedziałem, że tak będzie dlatego do podkiełkowania poszły wcześniej. Pozostałe wypuszczały kiełki w przeciągu tygodnia. Najszybciej kiełkowały w tym roku u mnie tabasco, serrano, padron, habanero big sun. Po 3 dniach puściły kiełki pierwsze sztuki.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”