Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Krzycho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 mar 2021, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Witam :wit wszystkich forumowiczów. Od jesieni jestem posiadaczem żywopłotu z wiśni antypki ( choć na razie to same patyki) :wink: Przede mną pierwsze przycinanie. Na forum znalazłem dość mocny sposób przycięcia antypki, mianowicie na 15cm w przypadku pojedynczych "badyli" a dla rozkrzewionych po 10 cm od miejsca rozgałęzienia? Czy to nie będzie zbyt drastyczne cięcie? I czy można przycinać jak już puści pierwsze listki, czy trzeba to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji?
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Chcesz gęsto to tnij wg porad. Dłużej będzie rósł do wymaganej wysokości, ale będzie gęsty. Jeżeli nie zależy Ci na kwitnieniu i owocach, tnij kiedy chcesz.
ma17riusz07
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 sie 2020, o 06:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Witam wszystkich posiadaczy żywopłotu z antypki.
Wrzucam aktualne zdjęcia z postępów wzrostu mojego cuda. Rośliny mają rok i 3 m-ce. Od wiosny cięte 2x, oczywiście pryskane miedzianem i topsinem m 500 SC bo już się zaczęły choróbska grzybowe. Prezentowane zdjęcia pokazują rośliny od strony południowej. Wschód, zachód to 1/3 tej okazałości a północ 1/10 niestety, ale powoli rośnie i goni stronę południową ;:138
Obrazek

Obrazek

Zdjęcia były za duże, zmniejszyłam :) Madziagos
Awatar użytkownika
maska2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 24 kwie 2015, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubukie

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Musisz mieć dobrą ziemię, albo nawozisz, bo moje rosną os jesieni 2019 i nie doruwnują Twoim :(
Rosną też nieruwnomiernie. Posadzone na kiepskiej piaszczystej ziemii, dlatego wybrałam Antypkę,
bo mimo, że wolno rośnie, to daje radę. W tym roku podlewałam ją tylko raz, jak na razie.
Sadząc ją w dołki sypałam kompost i hydrożel, od czasu do czasu nawoziłam gnojówkami.
Ale jest progres, w porównaniu do roku poprzedniego, a to dopiero początek lata.
Obcnie u mnie pada, temperatura trochę spadła, jak wróci słoneczko, to porobę zdjęcia i pokarzę.
ma17riusz07
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 sie 2020, o 06:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Witam.
W jednym miejscu mam piach na oscinku 3 metrów i faktycznie tam jest nie tak gęsta jak reszta. Ziemia jest dobra bo i warzywa rosną nieźle. Mam też wyścieloną włókninę która trzyma wilgoć. Dodatkowo raz w tygodniu dokarmianie dolistnie biohumusem. Rośnie w tej chwili jak na drożdżach. W tym roku puszczam ja do 1.25 metra.
Awatar użytkownika
maska2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 24 kwie 2015, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubukie

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

U mnie taki na chwilę obecną, dziś zaczęłam go przycinać.



Obrazek
ma17riusz07
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 sie 2020, o 06:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Dokładnie tak wygląda mój od strony wschodniej i zachodniej. Od północy 1/3 tego. Nie ma się co martwić, urośnie jeszcze. Im więcej cięty tym szybciej mi rośnie.
Krzycho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 mar 2021, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Słuchajcie a jaka musi być długość pędów, żeby można je było przycinać? Bo skoro piszecie, że przycinanie pobudza rozrost, to może w ten sposób pomogę mojej antypce?
ma17riusz07
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 sie 2020, o 06:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Ja przycinam jak większość pędów osiągnie 20 cm. Skracam końcówki i caly czas odżywiam biohumusem dolistnie. Trzymaj się wskazówek doświadczonych posiadaczy antypki, żeby zagęścić żywopłot na dole. Ja pierwszy raz obciąlem wysoko i teraz muszę czekać aż się zagęści. Będziesz prowadził go prawidłowo od dołu to będzie gęsty. Dużo zależy od stanowiska i żyzności gleby.
Awatar użytkownika
maska2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 24 kwie 2015, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubukie

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Ja zaczęłam wczoraj przycinać każdy pęd/odrost tegoroczny naokoło 10 cm, żeby się bardziej zagęszczał.
Przytnę i będę podlewać gnojówkami co tydzień, bo jak na razie podlałam raz rozcieńczonym obornikiem.
Ale jak podlewasz co tydzień to też spróbuję.
songo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 1 lip 2018, o 01:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Jakoś umknęły mi ostatnie posty? Przede wszystkim @ma17riusz07 wspaniałe osiągnięcie! Prawie magia ? dojść w tak krótkim czasie do takich przyrostów, to spora sztuka. Gratulacje. Kolejny dowód, że antypka uwielbia słońce, a także dobry nawóz. Brakuje mi tylko informacji ile razy przycinasz ją w sezonie. Wg mnie przy dużych przyrostach trzeba to robić min. trzykrotnie.

Mój żywopłot z początku czerwca 2021. Fragment północny zaraz po cięciu do wysokości ok. 125 cm:
Obrazek

I część południowa, która jednak rośnie sobie w sporym cieniu. Ta została przycięta do ok. 105 cm:
Obrazek

Tak jak wspominałem, druga połowa poprzedniego sezonu ze względu na choroby była w zasadzie zmarnowana, stąd czerwcowe cięcie to wyłącznie przyrosty tegoroczne.

Edit: w tym sezonie (odpukać) jak dotąd nic złego się nie działo. W maju akcja ?mszyca? zakończyła się drastycznym finałem z jednokrotnym użyciem Mospilanu. Jak na razie spokój.
ma17riusz07
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 sie 2020, o 06:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Witam serdecznie.
Stronę południową, tą okazałą ciąłem w tym roku już 2 razy. Pierwszy raz wczesną wiosną i to dość radykalnie do wysokości 50-60cm. We wcześniejszych moich postach jest ostatnia fotka z liśćmi z grudnia zeszłego roku. Kolejne cięcie uczyniłem na początku czerwca na wysokość 90-100 cm. Na chwilę obecną szykuje się kolejne cięcie na wysokość około 125 cm.
Obrazek

Obrazek
Podejrzewam że w tym roku jeszcze ze 2 razy będzie trzeba ciąć.

Strona wschodnia
Obrazek


Obrazek
Strona zachodnia

Obrazek
Przycinana 1 raz na początku czerwca, niedługo 2 cięcie i to chyba koniec w tym roku.
Na koniec marna północ


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Cięta raz dla zasady żeby rosło i rośnie.
Dzisiaj instalowałem linię kroplującą i myślę że teraz będzie jeszcze lepiej. Picia w upały wisienkom nie zabraknie.

W tym roku jak pisałem wcześniej od wiosny rozpocząłem wojnę chemiczną z grzybami i skutki jak do tej pory są super, pojedyncze oznaki plamistości.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
maska2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 24 kwie 2015, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubukie

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Jaj tam wasza antypka?
U mnie w tym sezonie szału nie ma, straszna susza była.
Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”