Bylinowo-różany ogród u Minnie

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Minnie
200p
200p
Posty: 273
Od: 11 kwie 2016, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Witam wszystkich :wit
Znów wpadam jak huragan, niczym ten wiatr urywający głowę. Miałam w planie wkroczyć na ogródek dokończyć ostatnie prace porządkowe, bo było ciepło i słonecznie, ale mocno wiejący wiatr skutecznie mnie zniechęcił. Mam przewlekłe zapalenie zatok i od czasu, gdy się zaczęło, staram się uważać, by nie przewiać głowy. Ostatnią zimę udało mi się przetrwać bez żadnej ostrej infekcji zatok i oby tak pozostało.

Ogródeczek jednak w dużej mierze ogarnięty. Zazwyczaj sprzątam jesienią, więc do wiosny zostają tylko do uprzątnięcia te badylki, które jesienią jeszcze są ładne i zielone. Mimo to, roboty było sporo. Zostały do przycięcia winorośle, powojniki, hortensje, wrzosy i oczywiście róże. Korci mnie niesamowicie, aby już złapać za sekator, bo drażnią mnie te różane badylki, ale staram się zachować zdrowy rozsądek. Na razie u mnie jeszcze wiosna nie jest tak zaawansowana, róże mają jeszcze czas. W zimnej, ciężkiej ziemi, pod warstwą ściółki z kory, życie budzi się trochę później. Niemniej jednak, jeszcze nigdy nie miałam wysprzątanych rabat w połowie lutego :D
Zostało jeszcze zgrabienie trawnika - jest w opłakanym stanie, leżący przez ponad miesiąc mokry śnieg sprawił, że trawa jest w łatki, sporo mam białych, spleśniałych kożuchów. Cieszy mnie jednak niezmiernie, że tulipany wszystkie wyszły, a przynajmniej póki co ich liście. Całą zimę martwiłam się o nie, czy nie zgniją. W samą porę zaopiekowałam się irysami. Jeszcze trochę, a pogniłoby sporo kłączy, ale chyba udało się je odratować na czas. Teraz w słońcu i na wietrze ładnie się osuszyły.

Tunel udało się zrekonstruować, przy następnym urlopie męża naciągniemy folię i będzie jak nowy ;:138
Wysiewy już czekają w kolejce. Na parapecie mężnieją jednoroczne, sałaty i kalarepa. Na dniach posieję paprykę i resztę jednorocznych, a pomidory w połowie marca. Jak ja czekam na te pomidory!!! (Przypomnijcie mi, jak w sezonie zacznę na nie przeklinać :;230 )

Ewo - witaj :D Dziękuję za miłe słowa. Ostróżki to fajne rośliny ;:333 Kilka moich po tej mokrej zimie wyginęło, więc pewnie w przyszłym roku uzupełnię zasoby, ale warto przeznaczyć dla nich kawałek ziemi. Kiedy już zakwitną taką sporą kępą, przyciągają wzrok nie mniej niż niejedna róża :D Postaram się do Ciebie zajrzeć, gdy tylko czas pozwoli

Jadziu - jakoś nie wiem czemu tak przystopowałam z tymi kolorami. Czy to we wnętrzu domu, czy też ubraniach, czy w ogródku. Ale gusta się zmieniają, my się zmieniamy. Może za jakiś czas znów z każdego miejsca będą strzelać wszystkie kolory tęczy :D A Twój misz-masz bardzo mi się podoba. Uwielbiam rabaty buchające taką ilością kwiatów ;:oj

Mariuszu dziękuję :D Liliowce to w większości młodziaczki, ale bardzo je lubię i cieszę się, że zostały dostrzeżone ;:136

Danusiu - więcej roślin jednak nie dam rady pielęgnować, mogłabym mieć więcej, ale jestem pedantką i perfekcjonistką i źle bym się czuła nie dopieszczając wszystkich roślinek jak należy. Poza tym jeszcze jest pies i dzieci, które na mnie burczą, że nasadziłam kwiatków i nie ma się gdzie bawić, a poza tym boją się pszczół, których u mnie pełno :;230 Jednak pewnie gdybym miała takie utrudnienia z koszeniem jak Ty, też zrezygnowałabym z trawnika :D

Musiałam podzielić post. C.d.n.
Pozdrawiam serdecznie, Ania
Bylinowo-różany ogród u Minnie
Awatar użytkownika
Minnie
200p
200p
Posty: 273
Od: 11 kwie 2016, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »


Gosiu
- ja też już spasowałam z różami. Tyle jestem w stanie ogarnąć, by mieć poczucie, że o nie dobrze dbam. Przy większej ilości czułabym się już niewolnikiem, bo jednak pracy przy nich sporo. Zaniedbane = chore, brzydkie, z osypującymi się kwiatami, nie obciętymi na czas. Wolę mieć mniej, ale takie, co cieszą oko. Co nie zmienia faktu, że jeżeli ktoś inny kocha róże całym sercem i oddaje im cały ogród, jest w stanie należycie zadbać także o 200 czy 300 sztuk. W bylinowym ogrodzie pracy jest jednak mnóstwo, sama wiesz. U mnie jeżeli pojawią się jakieś nowe, to tylko pojedyncze egzemplarze na wymianę. W tym roku kilka usunę i sporo przesadzę, ale zakupów różanych w tym roku nie będzie.

Beatko - Beaby, może kupowałyśmy te przetaczniki w tej samej szkółce w Zorach? :D Bo ja też takie mam :wink:
Irysy można kupować i sadzić już od wiosny, w szkółkach rosną w doniczkach, więc sprzedawane są przez cały sezon. Ale i te kopane z gruntu tacy sprzedawcy na handel kopią już od wiosny. Tylko w ogródkach takich jak nasze czeka się na odpowiedni moment, bo raczej przed kwitnieniem nikt irysów nie dzieli - dobrze więc główkujesz :D
Do do wysokich czy niskich to zależy, co jest dla Ciebie ważniejsze - jeżeli wybierzesz niskie, są wcześniejsze i szybko rozrastają się w dużą kępkę, ale kwiaty są mniejsze. Inny jest też rozkład - jest więcej łodyg, ale na nich mniej kwiatów. Wysokie mają łodyg mniej, ale są bardziej rozgałęzione i kwiaty są o wiele większe. No i moim zdaniem znacznie efektowniejsze. Trudno wśród SDB spotkać takie wzory i kolory. Mam kilka odmian niskich, umilają mi czas oczekiwania na te wysokie, ale to właśnie na kwitnienie TB czekam z bijącym sercem.
Kiedyś miałam tą szałwię otwartą, nie znałam dotychczas jej nazwy :D Kupiona też w ww. szkółce. Ciekawe, czy jeszcze ją mają?

Wiolu - tak to jest, że chciałoby się mieć wszystko w swoim ogrodzie, ale ja także doszłam już do takiego etapu, że stwierdziłam, że nie da się mieć wszystkiego :D Co prawda podziwianie innych ogrodów wpływa na różne chciejstwa, ale najczęściej na podziwianiu się u mnie kończy. I dobrze, że zostały mi jeszcze jakieś resztki zdrowego rozsądku ;:306 Mogę tym samym z przyjemnością oglądać inne ogrody, a inni zaglądają do mnie. Mogę tylko mieć nadzieję, że z również z przyjemnością, czy chociażby zainteresowaniem ;:333

Beatko - Bazylo - jak wszystkie te rośliny poupychasz na rabatkach będzie jeszcze piękniej! Ja niejako do wysiewów jestem zmuszona, bo taka wybredna jestem, że jak coś mi się podoba, to tego nigdzie nie mogę kupić. Mój mąż to ma już takie powiedzenie, że jak czegoś szukam, co ma sprostać moim wymaganiom, to jeszcze tego nie wyprodukowali No, zazwyczaj w końcu to znajduję, ale wymaga to sporo zachodu i szukania :D Strasznie brakuje mi takiego "ryneczka", gdzie można kupić niemal wszystko... Ciekawe, czemu floksy zastrajkowały? Poza skłonnością do mączniaka to raczej bezproblemowe rośliny?

Ostatnia porcja zdjęć z lipca:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Marchenzauber
Obrazek

Miniaturki
Obrazek

Obrazek

Queen Adelaide
Obrazek

Clair Marschall
Obrazek

Janice Brown
Obrazek

Obrazek

Obrazek

By Myself - żarówa!
Obrazek

Gemma
Obrazek

Obrazek

Forestlake Ragamuffin
Obrazek

Obficie kwitnący Strawberry Candy
Obrazek

Dobrej nocy :wit
Pozdrawiam serdecznie, Ania
Bylinowo-różany ogród u Minnie
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Piękne wspomnienia i kolorowa rabatka przy tujach ;:167 Moje tulipany też prawie wszystkie wyszły chociaż jak piszesz o irysach to moich liście nie wyglądają zachęcająco .Oczywiście nie we wszystkich miejscach jednakowo .Widać ,ze trochę zaszkodził im nadmiar wilgoci Mamy prawie jednakową pogodę i też tylko zaszłam na chwilkę do ogródka ,ale nie ma co siedzieć ,żeby sie potem rozchorować , mam ważniejsze prace w domu. Te cudne iryski będę podziwiać u Ciebie Uwielbiam Claire Marshall
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Iwonka1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5523
Od: 10 wrz 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraina Tysiąca Jezior

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

W lutym masz wysprzątany ogród? Chylę czoła, ja się chyba nie wyrobię do maja ;:222 Teraz już wiem jak to się dzieje, że wszystko masz takie cudne. Róże jak z obrazka, liliowce- jeden piękniejszy od drugiego, irysy takie, że oczu od nich oderwać nie można ;:oj Ale jakże inaczej miałoby być w ogrodzie perfekcjonistki? Po prostu pięknie ;:108
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25128
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Niesamowity ogród. Rośliny w doskonałej kondycji
Mimo wszystko nie zgadzam się, że ogród bylinowy zajmuje więcej czasu, niż różany
Raczej mniej. Tylko wiosną mam dużo pracy, bo ja w przeciwieństwie do Ciebie nie sprzątam jesienią
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

O rany, ty już kończysz sprzątanie ogrodu, a ja nawet jeszcze nie zaczęłam :oops:
Od jesieni nie było mi po drodze z ogrodem, ale takie cudne zdjęcia kwitnień powoli kruszą lody ;:173
danuta z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3366
Od: 26 cze 2011, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Masz rację.Przy dzieciaczkach trawnik potrzebny, bo gdzie mają się bawić.
Pogoda nas nie rozpieszcza.Leje i wieje.Nie byłam do tej pory na działce i nie wiem co tam się dzieje. :evil:
Awatar użytkownika
Minnie
200p
200p
Posty: 273
Od: 11 kwie 2016, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Witam wiosennie, a raczej gwoli ścisłości, aby się nadto do przodu nie wyrywać - przedwiosennie :D

Wszystkim Kobietkom wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet ;:196 Dla Was klasyczna piękność:
Obrazek

Pogoda w ostatnich dniach w kratkę, słonecznie, ale i pochmurno, deszczowo, a przede wszystkim bardzo wietrznie.
Trzy dni w tym tygodniu spędziłam na przycinaniu róż i - olaboga - zachciało mi się przerabiać niemałą rabatkę ;:224 Plan i rozpiska już gotowe ;:215 Niech już wreszcie ta wiosna przyjdzie, bo oszaleję ;:306 Róże jednak w końcu ogarnięte, cała reszta towarzystwa też już dopieszczona, zostało wygrabić trawnik. Ale to zajęcie na mniej wietrzną aurę.
W najbliższym planie teraz wykopki i przesadzanie róż.
Na przesadzanie bylin będzie trzeba poczekać, aż choć trochę podrosną, bo jeszcze je pozabijam moją nadgorliwością ;:202
Na razie wyżywam się na wysiewach i pikowaniu, dziś przepikowałam lwie paszcze do 24 doniczek, zapaszczuję nimi cały ogródek w tym roku :heja Wysiałam trzy tygodnie temu werbenę patagońską, ale coś nie mam szczęścia do niej. Mimo stratyfikacji bardzo słabo kiełkuje, a ja jej tak dogadzam i kilka razy na dzień doglądam... na razie 5 siewek. Dobre i to, ale takie mikruski, że aż nie wierzę, że wyrosną z nich takie wysokie, majestatyczne rośliny ;:218
Astry i zatrwiany przepikowane kilka dni temu, dziś sałata i kalarepa dostały swoje jednoosobowe kwatery. Wysiałam też nowe na późniejszy zbiór i kolejną doniczkę werben ;:306

Wszyscy pokazują piękną wiosnę, u mnie niemrawo rusza coś z ziemi, ale faktem jest, że tych wczesnowiosennych roślin mam u siebie mało. Dwa dni temu było tyle:

Obrazek

Obrazek

Dziś kilka sztuk więcej, ale nie chciało mi się dziś wychodzić na dwór bez potrzeby.

A ciemierniki, które u innych rozkwitają, u mnie właśnie przekwitają. Zakwitły późną jesienią, przesiedziały całą zimę pod kołderką ze śniegu, a teraz to już nie ma co oglądać ;:222

Obrazek

Jadziu - ja też staram się nie wychodzić na dwór, kiedy nie ma takiej potrzeby - choć czasem trzeba. Dziś było ciepło, ale pogoda nie zachęcała do jakichkolwiek prac. Trzeba zdrowie szanować i nie szaleć ;:108 Ja również bardzo lubię Claire Marshall ;:333

Iwonko - dziękuję za tyle pochwał, ale skoro Ty nie jesteś perfekcjonistką i nie poświęcasz roślinom tyle czasu co ja, to chyba w takim razie w tej swojej chatce Baby Jagi odprawiasz jakieś czary, bo Twój ogródeczek prezentuje się doskonale :D

Gosiu - no i może tu jest pies pogrzebany, bo sprzątając jesienią, jest jeszcze sporo do poprawienia wiosną :D Pracy jakby prawie dwa razy tyle :wink: Ja mam poza tym takie jakieś zboczenie, że cały czas przy tych bylinach coś grzebię, a to podwiązać, a to przyciąć, przesadzić, podzielić, obciąć przekwitnięte kwiaty (nie lubię przekwitniętych suszek i bardzo tego pilnuję) - w porze kwitnienia irysów, liliowców, mieczyków i dalii usuwam praktycznie codziennie, u róż raz na 2-3 dni. Mogę przystać na twierdzenie, że roboty jest po równo :D

Małgosiu - jak się przełamiesz wpadniesz w wir ogrodowych prac, to już do jesieni z niego nie wyjdziesz - skoro powiększasz swoje areały, to pewnie pracy jeszcze sporo na ten rok zostało :D Ale to przyjemne z pożytecznych, już nie mogę się doczekać na efekty.

Danusiu - u mnie pogoda w kratkę. W przyszłym tygodniu pogoda zepsuje się na całego, więc śpieszyłam się, by zdążyć z czym się da. Może słoneczko zawita teraz do Ciebie, skoro ode mnie ucieknie?

Ponieważ wiosna u mnie licha, to mam nadzieję, że nie obrazicie się na kilka odgrzewanych kotletów z sierpnia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niezmordowana, kwitnąca całe lato Rosenfaszination

Obrazek

Domaine De Chantilly - mam ją dopiero rok, a jestem zachwycona. Poza urodą kwiatów jest jeszcze całkowicie zdrowa (bez grama oprysków) i zbudowała bardzo ładny krzaczek. Jestem od niedawna fanką róż Delbarda, bo dotychczas żadna mnie jeszcze nie rozczarowała.

Obrazek

Memorial Day - również roczniak, piękne, duże kwiaty, ładny krzaczek i żadnych chorób. Ciekawy, "storczykowy" kolor.

Obrazek

Princess Alexandra of Kent - nie jest doskonała, jej wadą jest skłonność do chorób, ale perfekcyjne kwiaty sprawiają, że można podziwiać ją bez końca

Obrazek

Obrazek

The Poet's Wife - niepełny sezon, bo sadzona latem z doniczki. Na razie wątła i mała, ale jak na tak niewielki krzaczek, kwitła bardzo obficie, jakby za wszelką cenę chciała się postarać. Dość mocno chorowała, ale w najbliższym sąsiedztwie miała największe chorowitki Massaada - toporek już nad nimi wisi, mają ostatnią szansę na poprawę w tym roku :twisted:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogólnie:

Obrazek

Obrazek

Ta rabata będzie do kompletnej przebudowy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

:wit
Pozdrawiam serdecznie, Ania
Bylinowo-różany ogród u Minnie
Awatar użytkownika
Annes 77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11689
Od: 6 maja 2008, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Aniu jak czytam to Ty masz już większość prac za sobą.Ja jeszcze czekam na ocieplenie, może za dwa tygodnie coś zacznę?
Lwie paszcze muszę jeszcze wysiać koniecznie.Jeszcze ich u siebie nie miałam.Werbena długo wschodzi.Pamiętam jak ja siałam swoją to jak wykiełkowała radość była ogromna.Teraz sama wschodzi gdzie chce, a ja się cieszę.
Ja z kolei czekam na rudbekię Charry Brandy, na razie trzy siewki widzę.Coś w tym roku powoli wschodzą maluchy.
Krokusów u mnie też kilka i co roku zapominam kupić cebulki ;:124
Ja czekam tylko aż bratki się pojawią i będzie szaleństwo ;:333

Buziaki :)
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5991
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Aniu, jak czytam, że już wiosenne prace porządkowe i przycinanie róż masz już ogarnięte, to aż Ci zazdroszczę.
Ja niestety jesienią totalnie odpuściłam ogród i teraz mam tyle pracy, że końca nie widać. Dopiero co skończyłam przycinać hortensje, zaczęłam sprzątać rabaty a róż jeszcze nie tknęłam. Myślałam, ze dziś trochę podgonię. Do południa jeszcze ładna pogoda i sporo zrobiłam, ale teraz wichura i deszcz ;:222 Mam nadzieję, że to krótkotrwałe załamanie pogody.
Letnie zdjęcia bardzo pożądane. Zwróciłam uwagę na piękne mieczyki. Sama jakoś ich nie uprawiam (to wykopywanie i przechowywanie cebul), ale lubię pooglądać. A te twoje są naprawdę piękne ;:167
danuta z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3366
Od: 26 cze 2011, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Aniu a co będzie na tej nowej rabacie?Dlaczego chcesz ją przerobić?
Deszcz u nas nadal leje.Dobrze że nie ma wiatru.
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

:wit
Witaj, Aniu ;:196
Pospacerowałam i ja u Ciebie ;:65
Wyłapałam wśród ogromu kwiatów liliowca Martina Verhaert, liliowca Sink Into Your Eyes, liliowca Daria, różę Dieter Müller, których nie mam, a bardzo mi się podobają. Będę musiała rozejrzeć się za nimi ;:173 Masz też sporo pięknych irysów, które pokazałaś na początkowych stronach wątku - uwielbiam irysy ;:224 Zwróciłam uwagę w szczególności na Chasing Rainbows. Nie zauważyłam niskich irysków SDB - nie myślałaś, aby je włączyć do kompozycji rabat? Są śliczne i kwitną przed wysokimi, jako jedne z pierwszych wiosennych kwitnień, gdy tak bardzo czeka się na kwiaty w ogrodzie ;:333

Masz dobrą ziemię, bo róże swietnie rosną - stosujesz linie nawadniające?
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Bylinowo-różany ogród u Minnie

Post »

Aniu, czytam, że ogród wysprzątany i róże już przycięte...Ho, ho ;:138 Porządki też zrobiłam, ale z róż, to wczoraj ruszyłam zaledwie Graham Thomas i Hyde Hall. Po cięciu wyrzuciłam dwa wiadra patyczków. Reszta w dalekiej perspektywie, bo u nas zapowiadają przymrozki, więc z cięciem raczej poczekam. Hortensji nawet palcem nie tknęłam i chyba będę cięła z różami. Nigdy nie wiem kiedy dla nich jest dobry czas na cięcie? Poza tym dwie muszę przesadzić i chyba z przesadzaniem trzeba będzie się wstrzymać. Muszę się chyba podszkolić w uprawie hortensji, bo niewiele wiem na ich temat :oops:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”