Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Koleżanka w radio słyszała teorie, że przez to zimno na wiosnę szpaki miały opóźnione lęgi, dlatego ich teraz nie ma. Za 1,5 tygodnia będą naloty
Asia
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Szpaki u mnie są. Dwa dni wystarczyły na sporą czereśnie. Jeden dzień zwiad, drugi cała chmara na wyżerce.

Jednej sadzonce chyba u mnie też zaczynaja dojrzewać owocki. Dzis się jeszcze im przyjrze. Bardzo jestem ciekaw jak smakują. :)
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

U mnie szpaków nie ma, ale kosy zjadły prawie wszystko z jagody kamczackiej (jeszcze małe krzaczki). Na szczęście póki co nie ruszają świdośliwy a już dojrzewa - w ubiegłym roku w sumie też nic nie zjadło świdośliwy.
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

To ja mam zarówno szpaki jak i kosy i to w dużych ilościach. Ale świdośliwy nie objadają tak jak jagody kamczackiej, czereśni czy borówek amerykańskich. Mam nadzieję że im w się w tym sezonie nie odmieni i nie zasmakują w owocach świdośliwy.
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 226
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Szukam niskiej i wąskiej odmiany świdośliwy.
O ile mi wiadomo, to Nelson spełnia te kryteria.
Czy jeszcze jakąś odmianę możecie polecić?
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1014
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Mam, bo jeszcze nie wykopałem 2 Sleyty. Po pięciu latach mają po 1,5 metra wysokości i szerokości. Odmiana wczesna, ale mi nie smakuje. Owoce 10-12mm wodniste, o smaku jabłka. Jeden krzew wymienię na równie niską ale szczuplejszą odmianę Mandan.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Ja już chyba zakupiłem większość odmian na rynku. ;:306 jesienią zdołalem wysadzić tylko połowe, a druga stoi w doniczkwch. Liczę że wiosną znajde dla nich miejsce. :)
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Mam kilka krzewów i bez rewelacji jeśli chodzi o smak i owocowanie, trwałość owoców niska. Lamarcka jest smaczna ale drobnica. Balerina ma u mnie najlepszy smak przy średnicy do 15-16 mm a owoce są dość twarde. Ta balerina smakuje lepiej od borówek szczególnie dzieciakom lubiącym słodkości.
Ogólnie nie jestem zachwycony tymi krzewami i wyżej cenię sobie Aronię szczególnie tą szczepioną na jarzębinie. To moja osobista ocena prywatna i nie neguje udanej uprawy w innych ogrodach i zadowolenia z tych krzewów bo w smaku są słodkie.
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 78
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

W 2021 roku posadziłam odmiany Northline i Martin. Tak mi posmakowały, że dosadziłam jeszcze trzy krzaki innych odmian. Z niecierpliwością czekam na lato.
Karoli
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 mar 2023, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Bardzo interesuje mnie Amelanchier stolonifera - dorasta do 1,2 - 1,5 m max. ;:333 I rozmnażają się podobnie jak maliny - z odrostów korzeniowych.
(też bym chciałA. spicata - podobno ma wyborny smak.)
for tinctures
50p
50p
Posty: 91
Od: 26 paź 2012, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Biała 100 km do stolicy - mazowieckie

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Yogibeer701 pisze: 31 sty 2023, o 15:03 Mam kilka krzewów i bez rewelacji jeśli chodzi o smak i owocowanie, trwałość owoców niska. Lamarcka jest smaczna ale drobnica. Balerina ma u mnie najlepszy smak przy średnicy do 15-16 mm a owoce są dość twarde. Ta balerina smakuje lepiej od borówek szczególnie dzieciakom lubiącym słodkości.
Ogólnie nie jestem zachwycony tymi krzewami i wyżej cenię sobie Aronię szczególnie tą szczepioną na jarzębinie. To moja osobista ocena prywatna i nie neguje udanej uprawy w innych ogrodach i zadowolenia z tych krzewów bo w smaku są słodkie.
Możesz pomieszać owoce z obydwu tych krzaczków - świdośliwy i aronii. Dla mnie znów aronia ma zbyt cierpki smak, a połączone soki smakują wybornie. :idea:
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 226
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Jakie są wady i zalety świdośliwy na pniu w porównaniu z klasyczną?
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Wadą drzewek szczepionych jest wysoka cena. Zalety z moich doświadczeń to, że możemy uformować sobie małe drzewko, które ładnie wygląda i zajmuje mniej miejsca przy ziemi. Szczepiona aronia np. nie kładzie się pod ciężarem owoców. Świdośliwę mam jedną szczepioną jeszcze młodą ale będzie podobna do Aronii czyli 2-2.5 m drzewko na metrowym pniu szeroki na 2-2.5 m.
Aronię należy przemrozić i dodać soku jabłkowego i wtedy traci ten posmak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”