Tuje, żywotniki wymagania glebowe.

Drzewa ozdobne
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Kórnik powinien teraz mieć złociste końcówki, ale nie brązowiejące.Należało zmieszać torf z ziemią i dodać trochę piasku.Dołek wykopany w glinie i wypełniony torfem wypełni się nadmiernie wodą z podlewania.Takiego zalania roślina nie wytrzyma.Jeżeli dołek będzie wypełniony ziemią o innych właściwościach fizycznych niż gleba dookoła, to w różnym rytmie będzie się kurczyć i rozszerzać, a korzenie mają wtedy problem z przerośnięciem granicy substrat- glina.Zasypanie gliną powoduje ponadto niski poziom tlenu, zbyt wysoka wilgotność torfu pod gliną to powoduje.
Świeżo posadzone rośliny lepiej często podlewać niewielkimi dawkami wody w miarę przesychania niż zalać.
emikra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

selli7 pisze:Należało zmieszać torf z ziemią i dodać trochę piasku..
Czyli najlepiej będzie jak teraz wykopię te tuje, wyjmę torf w którym siedziały, zmieszam z moją gliniastą ziemią oraz piaskiem (kupić taki zwykły piasek w worku, do piaskownicy?) i wsadzić z powrotem?

W jakich proporcjach to zmieszać, wszystkiego po równo?

Dosypać w tą mieszankę jeszcze trochę nawozu do iglaków?

Przepraszam, ale mi trzeba wszystko jak dziecku, nie mam jeszcze pojęcia o ogrodniczych sprawach :)
jjdj

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Dlatego zawsze należy poczytać o danej roślinie jak się nie ma zielonego pojęcia. A sprzedawca nastawiony na kasę nagada bzdur by klient wrócił jak mu rośliny padną.
emikra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Hmm, dzięki za radę, ale nadal nie mam odpowiedzi na pytanie :(
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Ja sprzedawców nie słucham, bo ostatnio na targach taki jeden powiedział mi uczciwie, gdy o coś zapytałam, że nie wie, bo on murarz.

Ja bym zmieniła to podłoże, mniej więcej na 4 objętości (np. łopaty) rodzimej gleby 1 objętość piasku i torfu to co masz w tych dołkach.Roślinę wyjmij ostrożnie z całą bryłą, posadź w przygotowanej mieszance i wlej trochę wody w do połowy zasypany dołek (by dobrze przyległo do korzeni na dole) i trochę na koniec.Podlewaj później umiarkowanie w miarę przesychania.Nawozu żadnego ani podczas sadzenia, ani w całym sezonie.
jjdj

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

To zależy czy rośliny nie przekorzeniły się już. Trzeba sprawdzić, bo mogą odchorować zniszczenie młodych korzeni. Ja bym raczej wybrał ostrożnie torf - ile się da i uzupełnił to dobrą ziemią z ogrodu, co ważne by dużo dżdżownic w niej było. One ładnie wymieszają torf z ziemią i dostarczą powietrza korzeniom.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Fakt, trzeba sprawdzić, bo jeśli były z doniczek ze zbitą bryłą to pewnie jeszcze nie zaczęły, ale jeśli kopane, to często szybciej puszczają młode korzonki.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Były kopane czy sadzone z doniczek?
emikra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 maja 2016, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

Kopane...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem z podłożem pod tuje kórnik

Post »

To niestety muszą odchorować, bo korzenie naruszone. Kopane były też za późno.Iglaki przesadza się w marcu, a nawet w ciepłym lutym, jeżeli pogoda pozwala.W maju można sadzić z doniczek.
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Iglak w miejscu po ognisku - wyżyje?

Post »

Witajcie, zlikwidowałem paroletnie ognisko i miejsce to wyjątkowo pasuje mi do przesadzenia thui szmaragd. Ale oczywiście jest tam sporo popiołu, przemieszanego z ziemią w ramach wyrównywania powierzchni - czyli jest to pewnie strasznie zasadowe, nie wiem jak głęboko ta zasadowość sięga po kilku latach palenia tam gałęzi. Jak sądzicie - ma to szansę się uchować w takich warunkach?
gruubas
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Iglak w miejscu po ognisku - wyżyje?

Post »

http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogr ... id297.html
Odmiana najbardziej toleruje stanowiska słoneczne, dobrze znosi zacienienie. Jeżeli chodzi o warunki glebowe, to tak jak gatunek preferuje gleby żyzne, luźne, wapienne.
Jeśli dodasz jakiejś żyźniejszej ziemi to ma szanse.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”