Jabłoń: choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4264
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Mówiąc oglednie- wygląda to paskudnie. Ale nigdy nawet nie słyszałem by bielenie zaszkodziło na coś poza urodą drzewek.
Przy drugim pomyślałem o kosie żyłkowej, ale na pierwszej - tak wysoko nie kosiłeś... Może inne rany? Bardzo możliwe, że to zgorzel. Tak czy inaczej nie nawożenie, a to ona, ta rana odpowiada za usychanie czy tylko niedożywienie liści. Jak są reszki zdrowego na obwodzie, to może się weźmie. Inaczej topór i skrócenie o głowę. :-(
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Tych pęknięć na korze nie ma czym posmarować żeby im pomóc?

Kosy żyłkowej nie mam od 2 lat bo mi sie zepsuła i trawę w około drzewek wyrywam ręcznie .

W ubiegłym roku nie smarowałem wapnem i drzewka nie miały ani jednego pęknięcia a w tym posmarowałem i prosze, dlatego to z tym powiązałem, do mechanicznego uszkodzenia na pewno nie doszło bo obchodze się z nimi delikatnie i jestem ostrożny w około pnia.
Jakiś powód musi być że w tym roku tak spękały.

Może czymś kore posmarować tylko czym?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4264
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Można oczyścić ile się da z martwej tkanki i posmarować maścią ogrodniczą z fungicyden, np. Funaben.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Ja bym tego nie czyściła. Choroby tam nie widać, a drzewo już na tych pęknięciach wytworzyło warstwę ochronną. Wybór oczywiście należy do właściciela :D .
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Kiepsko to wygląda :roll: miałem coś podobnego na rocznym drzewku i martwica była większa niż to widać na oko .
Drzewko przeżyło ale było młode . Ja radził bym ci wyskrobać te martwą korę pozostaw tylko żywą ( jeśli będzie martwa na całym obwodzie to i tak już nic powyżej nie przeżyje , przeżyje poniżej ) Jeśli na obwodzie zostanie nieprzerwana żywa tkanka , i zrobisz radykalne ciecie to jakaś szansa na przeżycie .
Gdyby były to moje drzewka próbował bym powyżej miejsca szczepienia /okulizacji wyprowadzić nowy pęd i z niego uformować nowa koronkę lub sczepić lub okulizować na podkładce bądź jakimś drzewku .
Smarować po zabiegu Funabenem , jeśli nie masz to Topsin M 500 sc z dodatkiem farby do ścian .











0
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4264
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Precyzyjniej się wyrażę: poruszyć to co suche; jeśli ukaże się zabliźnione, zdrowy kalus to nie ruszać. Ale jeśli nie ma zregenerowanej skórki, to czyścić drewno aż do białego.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 639
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Prawdę mówiąc nawet nie wiem czy to choroba, ale w tym roku zmarniała mi antonówka. Co roku regularnie owocowała, a w tym roku nic (druga, rosnąca 15m obok, obwieszona jabłkami), do tego liście jakieś takie bladozielone, niektóre żółkną. To jakaś choroba, nagły niedobór?

Obrazek
suchy_5
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 paź 2015, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Plamy na liściach jabłoni

Post »

Witam
Na działce którą zakupiłem posadziłem jabłonki już mają ponad rok , ale na liściach pojawiły się plamy i co niektóre zawijają się mszycy nie widac proszę o poradę poniżej wrzucam foto
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Plamy na liściach jabłoni

Post »

Parch i niedobór potasu.
suchy_5
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 paź 2015, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach jabłoni

Post »

co w tym wypadku najlepiej zrobic
jagusia111

Re: Plamy na liściach jabłoni

Post »

Z parchem już teraz nic, a z potasem kupić nawóz i dać późną jesienią na zimę.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4264
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Plamy na liściach jabłoni

Post »

suchy_5 pisze:co w tym wypadku najlepiej zrobic
Najbliższy zabieg p. parchowi to gdy liście spadną w ok połowie, opryskać wszystkie na drzewie i na ziemi 5% mocznikiem.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 214
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Jabłoń Golden Delicious.
Posadzona w tym roku. Były kwiaty, później 3 małe jabłuszka. Na końcu zostało jedno jabłko, no i jak widać na zdjęciu nie dotrwało do końca.
Czy jest powód do zmartwień?

Obrazek
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”