Szafirki ( muscari )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Sam miałem taki problem, chociaż w moim przypadku dotyczyło to kilkunastu sztuk.
Skoro chcesz pozbyć się śpioszków to posadź teraz wszystkie rośliny w docelowym miejscu a na wiosnę sukcesywnie wyrywaj i traktuj jak chwast. Może to pomoże.
Wyrwane rośliny najlepiej spalić żeby nie rozsiały się dalej.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Rzeczywiście cebulki szafirków i śniedków (bo chyba o nich mowa? :roll: ) są dość podobne. Śniedkowe są trochę większe i jasniejsze, ale jeżeli nie potrafisz ich odróżnic, to proponuję wykopać całą kępke w czasie kwitnienia i idąc po łodyżce kwiatka wybierać cebulki szafirków. Od razu posadzone i podlane pewnie trochę klapną, ale powinny się podnieść. A nawet jak im się to nie uda, to w następnym roku bedą już czyste kępy szafirków :D
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

chatte pisze:Rzeczywiście cebulki szafirków i śniedków (bo chyba o nich mowa? :roll: ) są dość podobne. :D
W końcu oba należą do tej samej rodziny, hiacyntowatych ;)
halszka31
100p
100p
Posty: 105
Od: 18 cze 2008, o 20:54
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Witajcie w słoneczny dzień
Też uwielbiam szafirki, mimo, że mam sporą kolekcję, ostatnio kupiłam cebule wielkości cebul tulipanów, białe, różowe i najpiękniejsze czyli szafirowe. Mam nadzieję, że mi myszy nie zjedzą...Czekam już wiosny:lol: .Uwielbiam tę porę roku wypatrując pierwszych oznak wiosny w budzących się roślinach
Pozdrawiam serdecznie
ulaw102
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 27 paź 2009, o 22:16
Lokalizacja: okolice Olsztyna (warmia)

Re: Szafirki

Post »

Mam pytanie odnośnie sadzenia szafirków do gruntu. Czy nie jest już na to za poźno? Bardzo proszę o radę.
zieleninka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 27 sie 2009, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie, Choroszcz

Re: Szafirki

Post »

Ostatnio w ferworze nasionkowych zakupów wzięłam też parę cebulek szafirków. I klops... co teraz z nimi zrobić?
Podobno, można by je wsadzić do gruntu, ale mam na podwórku jakieś pół metra śniegu, więc chyba odpada.
Mogę je wsadzić do ziemi i postawić na parapecie a jak ziemia trochę odmarźnie przenieść do gruntu? Czy w tym roku jeszcze zakwitną?
Bardzo proszę o rady co z tym zrobić - szkoda by było zmarnować cebulki.
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Szafirki

Post »

Nie wiem ,co powiedzą fachowcy ,ale ja posadziłabym je do doniczki i razem z nią wyniosła na dwór,nawet jeśli panują mrozy,myślę że przykrycie tej doniczki śniegiem im nie zaszkodzi-to moja propozycja ale uczciwie zaznaczam,że nigdy nie miałam takiej sytuacji więc ta opcja nie jest przeze mnie przetestowana.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Szafirki

Post »

A ja posadziłabym do doniczki i wyniosła do chłodnej piwnicy, garażu. W doniczce na dworze mogą przemarznąć, jak przyjdą większe mrozy :roll:
Awatar użytkownika
agnieszka72
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3848
Od: 22 lip 2008, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki

Post »

Ja tak jak chatte :D .
Powinny zakitnąć wiosną-jeden warunek-do tego czasu muszą się ukorzenić.
zieleninka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 27 sie 2009, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie, Choroszcz

Re: Szafirki

Post »

Więc postanowione - wędrują do doniczki a potem piwniczki 8-) . Jak ziemia odmarznie to do ogrodu. Dziękuję za pomoc :)
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki

Post »

Ja też lubię szafirki kojarzą mi się z dzieciństwem. Były to jedne z pierwszych kwiatków o wspaniałym kolorze które się pokazywały wiosną, zawsze zbierałem bukieciki i przynosiłem do domu. :D

Obrazek

Teraz mi się rozlazły i rosną byle gdzie przez lata nikt nad nimi nie panował :lol: aż w końcu wziąłem łopatę i je przekopałem głęboko... Jednak nadal jest ich dużo :)
Awatar użytkownika
renim
500p
500p
Posty: 624
Od: 30 sty 2010, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Szafirki

Post »

Ja kiedyś po przesadzeniu, gdzieś zgubiłam jedną kępkę. Znalazła się w kolejnym roku i pomimo, że cebulki nie były przykryte całkiem ziemią kwitły. Niestety na razie mam tylko te najpopularniejsze niebieskie, ale zamierzam powiększyć kolekcję. Oblamówka z szafirków na wiosnę wygląda uroczo. ;:3
Awatar użytkownika
Hekate
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 lip 2009, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lędziny k. Tychów (śląsk)
Kontakt:

Re: Szafirki

Post »

na jesień kupiłam cebulki szafirków, ale niestety potem miałam zamieszanie i efektem zapomniałam je posadzić. Czy mogę to zrobić jeszcze teraz? czy zdążą mi zakwitnąć? czy lepiej do doniczki i po zamarciu dopiero wsadzić na właściwe miejsce? Cebulki już puściły i nie wiem czy wsadzając je teraz do gruntu nie będą miały za dużego szoku termicznego :?
Ania
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”