Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Jedno jest pewne, roślin z domu, a szczególnie tuż po zimie, nie należy narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.Nie wiem czy można ją odratować, tzn. czy te białe liście, zzielenieją.
Widziałam taki okaz dosłownie kilka dni temu, tyle, że bardzo duży, to dopiero strata.
Awatar użytkownika
mgm83
50p
50p
Posty: 75
Od: 11 cze 2010, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Czarodziej_ pisze:W ten sposób najłatwiej odmłodzić i ukorzenić jukę,dracenę oczywiście z pozostałego pnia też wybiją młode juki a z wierzchołka ściętego korzenie. Ja w ten sposób ukorzeniam i odmładzam wiele roślin pokojowych nadających się do tego typu odmłodzenia. A sadzę je w taką ziemię jak na ostatnim zdjęciu, mam ją sprawdzoną i według mnie jest jedną z lepszych dostępnych na rynku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek :D
po jakim czasie ci korzenie puściły? moja w wodze juz 2 miesiąc stoji i nie chce za bardzo puścić!
mgm83(Mariola)
delfinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 22 kwie 2012, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

witam
Mialam Juke ktora byla bardzo wysoka obcielam ja dosc mocno i wlozylam czubek do wody problem pojawil sie gdyz jest obslizgly i chyba zaczyna gnic co robic? jest to duzy pióropusz i trzymam w wiaderku. Jakies rady ? Obcielam ja juz prawie 3 tygodnie temu ani nie ma nic na pienku ani to co w wodzie. Jakies rady?
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Też po ucięciu juki włożyłem ja do wody, lecz żadne korzenie nie wypuszczały wręcz przeciwnie. Gniły. Postanowiłem więc włożyć je do ziemi. Okazało się to dobrym pomysłem, gdyż dzisiaj mam 2 piękne juki.
delfinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 22 kwie 2012, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

wsadzajac ja do ziemi dales ukorzeniacza i obciales to co bylo zgnite? moja jeszcze nie gnije ale jest obslizgla.
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

tak własnie zrobiłem.
nolina79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 9 kwie 2011, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

;:4

Ja swoją jukę odmładzałam w ubiegłym roku. pinek miałam juz dość mocno zdrewniały - juka ok 20 lat. Pierwsze korzenie w tej części zdrewniałej (brązowej) miałam po ok 2 miesiącach podobnie było z częścią z liśćmi , w części młodszej pierwsze korzonki pojawiły się po ok 2 tygodniach. Też miałem problem zwłaszcza z tym starszym pinkiem robił się śliski, co prawda nigdzie wtedy nie czytałam co robić po prostu wzięłam pod kram i ją delikatnie "umyłam". Moja juka to przetrwała. :)
Pozdrawiam Ania
gtxk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2012, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Yuka - jak odmłodzić

Post »

Mam problem z Yuką 1,2 metrową, liście schną a system korzeniowy wygląda na uszkodzony.

Jak należy odmłodzić yukę ?

Już masę stron widziałem i co strona to inne informacje, np. górę można uciąć dowolnie na innej stronie inaczej, później jedni radzą zalać ucięcie woskiem inni posmarować maścią ogrodniczą a jeszcze inni zostawić i podobno wyrośnie wtedy kwiat dodatkowo.
Co do dołu, uciąć i włożyć do wody inni kategorycznie zakazują do wody, inni do ziemi podobno długo trwa ale się pojawią korzenie inni do ukorzeniacza i ziemi ale podobno ostrożnie.
Można zwariować , proszę o pomoc ponieważ już jestem załamany a szkoda rośliny.

Dodam że od zakupu miała ranę którą posmarowałem maścią ogrodniczą, było ok, teraz chciałby uciąć tak aby pień był cały ok, od góry pod pióropuszami uciąć poniżej około 7 cm, ogólnie wyjdzie pień około 1 meta.
Warto zaznaczyć że nie jest super specjalistą od roślin więc proszę krok po kroku.
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5057
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Yuka - jak odmłodzić

Post »

Ja swoją pociołem na kawałki dł jakiej chciałem i tak jak rosła trzeba pamiętać górną część rany zalewałem woskiem a dolną do ukorzeniacza i do ziemi i podlewałem co jakiś czas wszystko sie przyjeło a wieszchołek tylko do ukorzeniacza i do ziemi.
Można też w wodzie ukorzeniać ale często gnije. pokaż fotkę jak wygląda juka to więcej będzie można poradzić. a to co w donicce zostaje z korzeniami to zostaje i to puszcza od nowa .
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
milkicja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 977
Od: 6 kwie 2010, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Mam piękną odnogę Juki, już z korzeniami, może ktoś by chciał w prezencie????
Awatar użytkownika
sisi-1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 sie 2011, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

mam taką sprawę. niedawno wzbogaciłam się o dość sporych rozmiarów jukę. jeszcze nawet nie zdążyłam skoczyć do marketu po podstawkę do tej wielkiej donicy. oto ona Obrazek

jedna jej część moim zdaniem wymaga przycięcia. chciałabym ją ściąć nad linią zderwnienia tak, żeby ładny kawałek rośliny został , a pozostałą część podzielić na dwie roślinki. po prostu nie chcę robić "sieczki", ale boję się, że tak dużych elementów nie ukorzenię. chciałabym to zrobić tak:

Obrazek

możecie mi doradzić, czy takie cięcie jest bezpieczne, a jeśli nie, to jak mam je wykonać? poprzedni właściciel przyciął tę większą część półtora roku temu i nawet nie zabezpieczał jej woskiem itp. , a roślina i tak wypuściła cztery pióropusze, więc jest raczej w dobrej kondycji. będę wdzięczna za wszelkie sugestie dotyczące tej roślinki.
Awatar użytkownika
milkicja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 977
Od: 6 kwie 2010, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Kurcze piękna ta juka. Masz szczęście.
Ja Ci w przycinaniu nie doradzę niestety.
Awatar użytkownika
sisi-1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 sie 2011, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

toteż szkoda by mi było ją zmarnować. bardzo mi się podoba dół jej pnia. w najszerszym miejscu ma 40 cm szerokości. na tych zdjęciach tego może nie widać, ale to jest taka noga słonia. a wracając do cięcia, to chciałaby uzyskać taki efekt jak poprzedni właściciel. to jest zbliżenie nowego górnego pióropusza Obrazek
w tym przypadku piniek na szczycie ma średnicę 9 cm., na drugim pińku w miejscu gdzie zamierzam ciąć ma już 8 cm grubości, więc bez piłki do metalu ani rusz. tak się tylko zastanawiam, czy jeżeli wytnę tę środkową część to na czas ukorzenienia będę musiała pozbyć się wszystkich liści i potem taki goły badyl będę sadzić, czy mogę coś zielonego zostawić? bo te liście mają po 70 cm długości i byłyby pewnym obciążeniem dla roślinki w czasie procesu rozmnażania...
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”