Śliwa - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
DanielR625
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 kwie 2013, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Dzięki Wielkie za rade. Wezme zetne te odnogi. Właśnie stosuje oprysk syllit 65 wp. Nie wiem może coś pomoże. A te rany posmarowałem maścią ogrodniczą do szczepień.
Bartekb89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 6 maja 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jawor [Wrocław]

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Zatorzanin pisze:Te boczne odnogi to są pewnie odrosty korzeniowe i ja bym je wyciął, ale roślina ma chorobę kory/chyba gumuje, śluzuje ?/ nisko na pniu - spróbowałbym to wyciąć do żywej tkanki i posmarować maścią ogrodniczą z dodatkiem miedzianu bo bez tego kiepsko widzę drzewko i pewnie lepiej byłoby posadzić coś nowego.

-- 29 kwi 2013, o 10:57 --

A czy ktoś z forumowiczów tnie śliwę na krótkopędy ? Robię u siebie palmetę i w sumie to jest jedyne wyjście aby zachować kształt drzewka. A jeśli tniecie na krótkopędy to za którym liściem ? Prof. Mika podaje aby przyciąć od 3 do 5 liścia.
Z mojego doświadczenia podobnie jak robiłem na gruszce i jabłoni to na krótkopęd najlepiej ciąć za 4 pąkiem :) wtedy w następnym roku usuwam te dwa końcowe które zazwyczaj wypuszczają pędy a owoc zawiązuje się na tych dwóch bliskich i w następnym roku jak tam ciachniemy to mamy ładny krótkopęd i potem tylko wycinać wilki odrosty itp :)
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Bartekb89 dzięki za odpowiedź. Będę musiał spróbować ale np. w przypadku gruszy zostawiam dłuższe gałązki około 10-15 cm.
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
Awatar użytkownika
atka
100p
100p
Posty: 113
Od: 3 wrz 2008, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Bardzo proszę o pomoc. Chodzę i chodzę wokół moich dwóch śliw i kompletnie nie wiem jak ją mam ciąć. Mam nadzieję, że nie będzie za późno na cięcie, jeśli zrobię to w ostatnim tygodniu sierpnia. Ta mniejsza śliwa 4- letnia jeszcze nie owocowała. Praktycznie nie ma przewodnika, wszystkie tegoroczne przyrosty wyrosły dookoła. Czy mam jedną gałąź wyprowadzić na przewodnik, a pozostałe skrócić? Druga śliwa 8 letnia, w tym roku owocuje po raz pierwszy. Niestety dała ostro czadu w górę, ma już ponad 3 m i chciałabym ją skrócić. Konar, który można uznać za przewodnik jest rozgałęziony bardzo wysoko i tylko w tym miejscu. Wolałabym przyciąć drzewka teraz, bo po zimie będę mogła zrobić to dopiero w połowie kwietnia, nie wiem, czy to nie za późno na wiosenne cięcie. Obrazek Obrazek
Joasia
Awatar użytkownika
atka
100p
100p
Posty: 113
Od: 3 wrz 2008, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Nie ma nikogo, kto by mi pomógł?
Joasia
noka
200p
200p
Posty: 310
Od: 2 lis 2011, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Ja nie mam na Ulenie żadnego przewodnika a owocuje bardzo dobrze.
Uważam, że lepiej ciąć teraz gdyż w połowie kwietnia to chyba jest zbyt póżno. Obrazek
pozdrawiam
Kazik
Awatar użytkownika
atka
100p
100p
Posty: 113
Od: 3 wrz 2008, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Śliwa - cięcie

Post »

To w takim razie mniejszą zostawiam bez cięcia, a starszej przytnę przewodnik. Dzięki za odzew.
Joasia
katasza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 sie 2013, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - cięcie

Post »

dziś ogarnęliśmy z mężem mały sad śliwkowy, w którym rosło kilka drzew wiśni. po wycięciu wiśni i posprzątaniu okazało się, że śliwy - węgierki mają nawet 6-7 metrów.
nie ma mowy o ich zbieraniu nawet z drabiny. myślę o cięciu, jednak obawiam się tego ponieważ te wysokie śliwy mają jeden lub dwa długie konary ciągnące w górę, a dopiero potem koronę. to pewnie efekt skutecznego zagłuszania przez wiśnie. teraz miały by dużo miejsca niżej. drzewa mają ok 20-30 lat. nie należą do najmłodszych.

czy jest sposób by koronę wysokich śliw zniżyć?
grzesiek1209
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 cze 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piwonin

Re: Śliwa - cięcie

Post »

atka pisze:To w takim razie mniejszą zostawiam bez cięcia, a starszej przytnę przewodnik. Dzięki za odzew.
Atka

Koniecznie przygnij najniższe gałązki do pozycji poziomej pozostawiając jedną gałąź jako przewodnik. Możesz to zrobić za pomocą sznórka. Po miesiącu zdejmij sznurek. Na wiosnę (może być i w kwietniu) przytnij wierzchołek nowego przewodnika o jakieś 10-15 cm od góry aby wzmocnić przewodnik. Możesz nawet wbić jakąś tyczkę aby ten przewodnik ładnie poprowadzić. W kolejnym roku zrób jeszcze raz zabieg skrócenia przewodnika a następnie co roku spróbuj skracać przewodnik na długość około 6-10 cm. Będziesz mieć piękne drzewko z silnym przewodnikiem i gałązkami na piętrach (tam gdzie przytniesz poniżej drzewko obłoży się gałązkami)
Pozdrawiam,
GP
grzesiek1209
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 cze 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piwonin

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Katasza, spróbuj zrobić coś takiego : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ba8 ... ed6be.html
Pozdrawiam,
GP
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6054
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Moja śliwka w tym roku pierwszy raz zaowocowała, ale śliwki są niestety robaczywe a na dodatek drzewo już zgubiło liście. Myślę ,ze brakuje jej oprysków na choroby grzybowe i na owady ,ale proszę o poradę ,kiedy to zrobić i czym
grzesiek1209
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 cze 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piwonin

Re: Śliwa - cięcie

Post »

No cóż. mogę poradzić Ci w tym momencie jedyną słuszną drogę jaką jest kupno Programu Ochrony Roślin Sadowniczych. Tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
Pozdrawiam,
GP
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Śliwa - cięcie

Post »

Pelasiu
Tu jest odpowiedz kiedy http://piorin.gov.pl/sygn/start.php
a czym to już łatwiej np. http://ogrody-talarczyk.pl/terminarz/owocowe_1.html
Mi bardzo te stronki pomogły. ;:7 Oprysk robiłam zgodnie z zaleceniami PIORINu ...robaków 99% mniej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”