Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2586
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

Jawgarden!
Teraz pewnie te odmiany nowe szybciej będą owocowały.Kupiłam kiwi już dawno temu w szkółce(bardzo znanej).Dwa krzaki:zielony i czerwony i zapylacz męski.Niestety nie wiedziałam,że koty lubią liście z tego męskiego.I ciągle go oskubywały.W tym roku posieję pod krzaczkiem trawę dla nich to może w końcu coś z tego będzie.
Pozdrawiam Maria.
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

A czy ktoś posiada odmianę pstrolistną Sientabrskaja (odm. ukraińska). Ja taką zakupiłam i posadziłam jesienią ubiegłego roku. Dokupiłam Adam'a i posadziłam obok. Widzę, że tu na fourm popularna jest Issai.
Przytocze cytat z działkowca lipiec 2008r.

Aktinidia ostrolistna (arguta), znosi mrozy do -30, młode rośliny okrywać, rośnie bardzo silnie - dorasta do 12m, walorem dekoracyjnym są liście,latem osadzone na kontastowo czerwonych ogonkach, jesienią barwiące się na żółto, kredowobiałe kwiaty pojawiąją się w czerwcu, owoce dojrzewają we wrześniu i październiku, owoce wielkości orzecha włoskiego, 4 razy mniej wit. C niż u a. pstrolistnej

aktinidia pstrolistna (kolomikta), znosi mrozy do - 40, młode rośliny okrywać, rośnie bardzo słabo - jedynie do 2 - 4m, wyjątkowe liście przebarwione wiosną - początkowo na biała a potem w maju na czerwonawo -- gatunek ten uważany jest za jeden z najb. dekoracyjnych pnączy. Zakwita ok 2 tyg wcześniej od ostrolistnej- w końcu maja białymi kwiatami. Owoce ma mniejsze od ostolistnej ale dojrzewają we wrześniu i szybko opadają. Zawartość wit. C to ok. 1500mg/100g owoców.???

Dla przykładu dzika róża ma ok 640mg/100g.
porzeczka czarna ok 180mg/100g.

Czy ktoś to potwierdzi?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

Szymanowskiemu dosadziłem Sientiabrską i nie owocuje ani jedna ani druga.Ostrolistne owocują
co rok bez problemu.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

Pewnie ta Sentyabraskaya, nie ma odpowiedniego zapylacza, u mnie tęże wyczochrały koty, został kikut :?
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

Zapylaczem będzie Adam - tak wyczytałam. Ja posadziłam u siebie, ale efekty będą w przyszłości a ja już mam smaka uuuu
hannaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 9 mar 2010, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warszawa

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

Czy komukolwiek Szymanowski zaowocował?
proszę o odpowiedź

a na koty jest sposób - trzeba owinąc drucianą siatką od samej ziemi do 1 m wysokości (bo ostrżą sobie pazury na niej! ;:108 )
można także posadzic gdzieś obok kocimiętkę - może się nią zadowolą . Moja kocica uwielbia w niej spać (ale na jej synka w ogole nie działa :wink: )
marcin1979
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czaniec (śląskie)

Post »

Pomóżcie wybrać dwie odmainy kiwi bo przejrzałem forum, ale jednoznacznie nikt nie polecał odmian. Czy jak jest męska odmiana kiwi to czy ona ma owoce czy służy tylko do zapylania? Jak będzie trzeba to posadzę trzy odmiany. Pozdrawiam. Marcin
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: 2 odmiany kiwi pomoc w wyborze.

Post »

Męska tylko zapyla (Weiki), są też obupłciowe (Issai, Kokuwa).
Ja mam Weiki, Kens Red i Jumbo, to bedzie ich czwarty sezon i mam nadzieję spróbować w tym roku owoców. Dokupiłam im jeszcze do towarzystwa Ananasnają.
Kasia
Zielony1111
100p
100p
Posty: 113
Od: 6 gru 2011, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: 2 odmiany kiwi pomoc w wyborze.

Post »

Kiwi może rosnąć na północnej ścianie?
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

Będę wdzięczna za wskazówki dotyczące zasilania kiwi. Mam bardzo kiepską ziemię, praktycznie sam piach.
Na forum są informacje dot. podlewania, ale nigdzie nie widzę nic o nawożeniu. Czy powinnam podlac je trochę gnojówką czy potraktowac czymś innym? Dodam, że kiwi wsadzone w tym roku, odmiana 'issai'
Pozdrawiam
Dorota
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
WaldekM
100p
100p
Posty: 121
Od: 30 gru 2010, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bezek (lubelskie)

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

hannaa pisze:Czy komukolwiek Szymanowski zaowocował?
proszę o odpowiedź
:wink: )
U mnie owocuje już kilka lat (post z 7 września 2011r) Ale zaczął dopiero po dokupieniu mu Adama (egzemplarza męskiego)
Pozdrawiam - Waldek
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

dorkosa pisze:Będę wdzięczna za wskazówki dotyczące zasilania kiwi. Mam bardzo kiepską ziemię, praktycznie sam piach.
Na forum są informacje dot. podlewania, ale nigdzie nie widzę nic o nawożeniu. Czy powinnam podlac je trochę gnojówką czy potraktowac czymś innym? Dodam, że kiwi wsadzone w tym roku, odmiana 'issai'
Pozdrawiam
Dorota
W tym roku daj jej spokój ;:3 Od przyszłego dużo azotu. Ja stosuję w formie gnojówki z pokrzyw.
Kasia
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

Podlewasz gnojówką czy dolistnie?
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”