Morwa (Morus)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
aniaop
200p
200p
Posty: 232
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Morwa

Post »

Walerio a pytałaś np u Malejków w Przysieczy? W sumie bliżej niż Gogolin chyba... No i często jeżdżą do Opola, to może by przywieźli.Ale teraz to teoretyzowanie, zimno i zamarznięte wszystko, ale na wiosnę popytaj.
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morwa

Post »

elakrztuk pisze:Witam :wit Z tego co czytałam o morwach to znakomity pomysł mieć takie drzewo. U mnie po ostatnich pracach na działce nie ma miejsca na duże drzewo :( Gdyby to był krzak, albo małe drzewko to tak :) Mam działkę , a z tego co wiem nie można sadzić dużych drzew, jeśli działka jest przy działce.
Morwa może być prowadzona jako krzak,u nas są morwowe żywopłoty w zieleni miejskiej,lubię tam podjadać :wink:
Sama posadziłam na działce morwę,ale jeszcze nie owocowała.
Pozdrawiam - BabajAGA
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2378
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Re: Morwa

Post »

aalal29 pisze:Ok Moje drzewko które kupiłem w tym roku ma ok metra i liczyłem że może za dwa lata doczekam się choćby jednego owocu,ale tym co napisałeś zmartwiłeś mnie trochę,tak strasznie chciałbym skosztować owoców morwy czarnej,a nawet białej,ale nigdzie się z nią nie spotkałem w sprzedaży też nigdzie nie ma owoców,no nic trudno,jeśli będę musiał czekać kilka lat,to poczekam,innego wyjścia zresztą nie mam,pozdr.
Ja moją morwę posadziłam jesienią 2009 roku. W tym roku miałam dwa zielone owoce, niestety nie doczekały momentu jadalności - jeden przepadł, drugi urwałam podczas oglądania. Dodam jeszcze, ze mam glebę ciężką gliniastą.
Jedno z osiedli Krakowa - Prokocim Nowy (w szczególności w otoczeniu szpitala dziecięcego) jest bardzo obsadzone morwami, można sobie tak podjeść, żeby mieć dość. W tym roku był szczególny urodzaj. Kiedyś przechodząc ulicą usłyszałam jak dziewczyna mówi do chłopaka: " Ja pier...., co te jeżyny robią na drzewie?".
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Morwa

Post »

Co do tej morwy czarnej i białej to 99,9% drzew morwy białej (o czarnych owocach) sprzedawana jest pod nazwą morwa czarna!
Prawdziwa morwa czarna jest wrażliwa na mrozy i rośnie raczej na bliskim wschodzie.
Morwa biała ma wiele odmian o owocach białych, różowych i czarnych, w różnym stopniu smaczne.
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Morwa

Post »

U mnie na działce morwę białą sadzili grubo ponad 20 lat temu rodzice. Miał być żywopłot do hodowli jedwabnika (z czego nic nie wyszło). Zostało kilka, obecnie okazałych drzew. Rosną bezproblemowo, na bardzo suchym stanowisku. Owoce w większości zjadają ptaki, mają stołówkę przez kilka tygodni. Owoce smaczne jak dla mnie, najbardziej lubię skubać prosto z drzewa . W tym roku znalazłam w ogrodzie kilka młodych drzewek morwowych, jak tak dalej pójdzie urośnie mi cały las :lol: Kto chce formować morwę, musi się przygotować na dużo cięcia, nowe pędy bardzo szybko rosną (pamiętam jak to wyglądało po cięciu w żywopłocie).
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Morwa

Post »

Mam morwę w ogrodzie. Bardzo ją lubię, pięknie się przebarwia jesienią, ale i szybko gubi liście. To prawda, trzeba ją mocno ciąć, aby utrzymać w ryzach. Przyrosty ma ogromne. Owoce najbardziej lubię prosto z drzewa, na wyścigi ze szpakami :) Obecność w ogrodzie obficie owocującej morwy nie przeszkadza szpakom w zjadaniu również czereśni :)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Morwa

Post »

Morwa i czereśnia chyba owocują w różnym czasie, czy też razem?
Waleria
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Morwa

Post »

Myślę, że w podobnym czasie. Ja napisałam o tym dlatego, bo Sukulent wcześniej napisał, że dobrze jest sadzić morwę, bo "odciąga ptaki od czereśni". No więc u mnie nie odciągała :) A czereśnie mam dwie Rivan i Kordię, obie były jedzone przez szpaki z wielkim apetytem :)
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morwa

Post »

Też mam Rivan! Zeżrą mi :(
Pozdrawiam - BabajAGA
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Morwa

Post »

Eee tam, jak dobrze owocuje (a zwykle tak jest) wystarcza dla nas i dla szpaków :)
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Morwa

Post »

pilatka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 sty 2011, o 02:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Darłowo

Re: Morwa

Post »

Jakie gatunki morwy moglibyście polecić? Każda morwa ma jadalne owoce?
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Morwa

Post »

Tutaj jest wszystko o gatunkach http://pl.wikipedia.org/wiki/Morwa
Ale z tego co wiem, to w Polsce rośnie tylko morwa biała i nie ma rozróżnienia odmianowego. Różna może być forma. Czasem udaje się kupić szczepione na pniu, rosną wtedy jak płaczące. Ale, przynajmniej na moim terenie, oferta sadzonek morwy jest dosyć uboga i nie zawsze dostępna w jakiejkolwiek formie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”