Sposób na glony??

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

jackon pisze:oj Pawełku podajesz parametry książkowe
Bardzo możliwe, ale to się sprawdza, poza tym to średnie parametry wody w moim oczku, a najciekawsze jest to, że od dwóch lat filtr biologiczny i strumień nie pracują, korzenie za blisko posadzonej wierzby rozniosły ceglane ścianki filtra i woda leci z niego jak z durszlaka, a że nie dysponuję wolnym czasem, oczko jest pozostawione samemu sobie. Dzisiaj dżungla rozlewisk Amazonki, to mały pikuś przy roślinach w oczku. Rosną jak chcą i gdzie chcą i w dowolnych ilościach, zero ingerencji z mojej strony w oczko.
jak się dosadzi więcej roślin pH samo zejdzie w dół, na razie nie zagraża życiu ryb
duże nasłonecznienie powoduje taką zasadowość
A co mają rośliny, do zmniejszenia się pH wody? W twardej wodzie powyżej 8º i wyższej gorzej rosną, a nawet zamierają.
ale to szczegół, ja ryby hoduję w takich parametrach, że kartki w książkach by się posklejały :)
Ale napisz też, że wlanie do stawu kilku tysięcy litrów planktonu, skromnie licząc, radzi sobie z glonami pływającymi, bez problemów. My takiej możliwości nie mamy, niestety.
I ŻADNEGO TORFU
szkoda pieniędzy,brudnej i cuchnącej wody
lepiej te pieniądze przeznaczyć na rośliny
twardość wody to najmniejszy szczegół
przecież ja hoduję ryby na wodzie morskiej, a tutaj o twardości lepiej nie mówić :)
Jestem innego zdania. Nie mam brudnej i cuchnącej wody. Woda jest lekko brązowawa, i przezroczysta bez jakiego kolwiek zapachu zgnilizny. Chyba, że się torf sypie luzem, wtedy bez wątpienia będzie gnił.
Kwaśny torf stosuję od kilkunastu lat, szczególnie wczesną wiosną, zaraz po zajściu lodów, kiedy rośliny nie zaczęły jeszcze wegetacji i następuje pierwszy zakwit wiosenny glonów. Zakwaszenie wody, likwiduje te zakwity, na mniej więcej 1/2 roku. Wtedy powtarzam zabieg z torfem i mam spokój na cały sezon.
Poza walką z glonami, pożytek z torfu mają również i ryby, nisze pH (lekko kwaśna woda, pH ok 6,0 - 6,5) dobrze wpływa na stan śluzu na skórze ryb, a co za tym idzie nie mam problemów z wczesnowiosennymi chorobami grzybowymi skóry (np. pleśniawka), poz tym w takiej wodzie rybki bardzo ładnie się wybarwiają.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Miszka007
100p
100p
Posty: 197
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Pawel Woynowski pisze: Poza walką z glonami, pożytek z torfu mają również i ryby, nisze pH (lekko kwaśna woda, pH ok 6,0 - 6,5) dobrze wpływa na stan śluzu na skórze ryb, a co za tym idzie nie mam problemów z wczesnowiosennymi chorobami grzybowymi skóry (np. pleśniawka), poz tym w takiej wodzie rybki bardzo ładnie się wybarwiają.
Nie można zapomnieć o tym, że zbyt niskie pH (ok 5, 5,5) może spowodować wypalanie śluzu na ciele ryby. Poza tym co ma pH do wybarwiania ryb? To głupstwo... Przecież z tego wynika, że np przy twardej wodzie w oczkach ryby nie są wybarwione, a w neutralnej lub kwaśnej są bardzo wybarwione?
Pozdrawiam
Michał
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Miszka007 pisze:Nie można zapomnieć o tym, że zbyt niskie pH (ok 5, 5,5) może spowodować wypalanie śluzu na ciele ryby.
Dokładnie, ale torfem nie przedawkujesz.
Poza tym co ma pH do wybarwiania ryb? To głupstwo... Przecież z tego wynika, że np przy twardej wodzie w oczkach ryby nie są wybarwione, a w neutralnej lub kwaśnej są bardzo wybarwione?
Nic nie ma, tu akurat nie chodzi o pH wody, i kwasy humusowe, które je obniżają, a o garbniki zawarte w torfie. To one intensyfikują wybarwienie ryb.
Bardzo dokładnie widać to w naturze. W stawach potorfowych Carassius carassius ma głęboki kolor dukatowego złota, z jaskrawo czerwonymi płatwami, natomiast ten sam gatunek, występujący w rzekach czy jeziorach, jest brązowo miedziany, a płetwy ma lekko czerwonawe, każdy wędkarz który je łapał w takich stawach, to potwierdzi :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Mogę również prosić o pomoc ???

Moje oczko jest niewielkie, mieści się w nim ok. 1000 l wody, w najgłebszym miejscu ma 20 cm
Dlatego, że w temacie dawania torfu do oczka jestem "zielony" jak woda w moim oczku, proszę was o pomoc.
W oczku mam kilkanaście karasi (1 duży, reszta jest jeszcze małych), około 15 roślinek Eichhornia crassipes, filtr domowej roboty i pompkę fontannową PFN 350.
Do jakiego worka dać torf :?:
Ile torfu dać na taką ilość wody :?:
Jaki to ma być torf :?:
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

Paweł,podniesienie pH w basenie związane jest też z nasłonecznieniem
jeżeli zacienisz lustro wody, zasadowość będzie spadała
nie znam hodowli,gdzie schodzą z pH poniżej 7
w swoim oczku nie mam planktonu i pewnie pH około 8, co wcale negatywnie nie wpływa na rozwój i wybarwienie się karpi koi a tym bardziej na rośliny,co zresztą widać na fotkach z mojego oczka
a plankton redukuje tylko glony jednokomórkowe, pływających i nitkowatych nie ruszy
nie pamiętam już kiedy wrzucałem plankton do mojego oczka :)
a torfu nigdy nie stosowałem i nie będę stosował :)
jestem zagorzałym zwolennikiem pięknych roślin
sporo osób już zdążyłem do tej teorii przekonać :)
z drugiej strony po co kombinować z torfem,skoro szybciej można to załatwić kwasem :)
pozdrawiam
Jacek
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

zapomniałem Pawełku dodać
N.Attraction czeka już na Ciebie
jak się u Ciebie rozrośnie, to wywalisz z oczka worki z torfem :)
planuj wyjazd nad morze :)
pozdrawiam
Jacek
Miszka007
100p
100p
Posty: 197
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

jackon pisze: z drugiej strony po co kombinować z torfem,skoro szybciej można to załatwić kwasem :)
Chyba nie mówisz o zakwaszaniu kwasem ortofosforowym?
Pozdrawiam
Michał
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

żartowałem z kwasem, ale spotykałem się w literaturze z takimi wynalazkami :)
czego to ludzie nie wymyślą :)
pozdrawiam
Jacek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

jackon pisze:zapomniałem Pawełku dodać
N.Attraction czeka już na Ciebie
Dzięki Jacku, ale chyba trochę poczeka, bo na razie robię na zmianę, aż do końca wakacji, Węgry i Berlin,
a we wrześniu jeszcze nie wiem co będę robił.
jak się u Ciebie rozrośnie, to wywalisz z oczka worki z torfem :)
planuj wyjazd nad morze :)
Ale ja ich nie trzymam w oczku non stop, jedynie wczesną wiosną 2 do 4 tygodni, a potem na grządki, i latem jak jest potrzeba też 3 tygodnie.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

To jakie rosliny najskuteczniej eliminują glony i utrzymują wodę w czystości :?: :?: :?: :?:
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

lilie wodne zapobiegają zbytniemu naświetleniu tafli wody
podobne znaczenie mają rośliny pływające
rosliny podwodne są znakomitymi napowietrzaczami wody
rośliny błotne także dostarczają tlen poprzez swój system korzeniowy oraz absorbują w wysokim stopniu pierwiastki i związki powodujące rozwój glonów
wszystkie rośliny wodne pozbawiają wodę z nadmiaru azotanów i innych związków, które są pożywką dla glonów
czym więcej roślin, tym mniej problemów z zakwitem wody (zielona woda, rozwój glonów jednokomórkowch) oraz glonami nitkowatymi
pozdrawiam
Jacek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Pawel91 pisze:To jakie rosliny najskuteczniej eliminują glony i utrzymują wodę w czystości :?: :?: :?: :?:
Jackon, w poście wyżej zapodał temat, a ja go sprecyzuję, wymieniając z "nazwiska", te rośliny które nas interesują, pomijając grzybienie (wraz z ich wszystkimi odmianami), których oczywiście nie może zabraknąć w żadnym oczku czy stawiku.

Oto te rośliny.

oczeret jeziorny Schoenoplectus lacustris i jego odmiany,
pałka Typha i jej odmiany,
jeżogłówka gałęziasta Sparganium erektum,
strzałka wodna Sagittaria sagittifolia,
strzałka szerokolistna Sagittaria latifolia
tatarak zwyczajny Acorus calamus i jego odmiany,
kaczeniec Caltha palustris i jego odmiany,
kosaciec żółty Iris pseudacorus,
k.syberyjski Iris sibirica,
k. różnobarwny Iris versicolor,
k.gładki Iris laevigata ,
mięta nadwodna (mięta wodna) Mentha aquatica,
kroplik Mimulus i jego odmiany,
bobrek trójlistkowy Menyanthes trifoliata,
łączeń baldaszkowy Butomus umbellatus,
żabieniec babka wodna Alisma plantago-aquatica,
żabieniec Lancetowaty Alisma lanceolatum,
czermień błotna Calla palustris
krwawnica pospolita Lythrum salicaria,
cibora zmienna Cyperus alternifolius.

Poza tym, temat był już szerzej omawiany TUTAJ
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

Pawełku odpal ten temacik roślin błotnych, powrzucamy troche fotek z opisem
nie każdy się orientuje po nazwie rośliny z czym będzie miał do czynienia
poleci z zakupami zgodnie z nazwami i potem będzie miał problem,bo się okaże, że oczko małe a roslina wyrasta na 1,5m :)
pozdrawiam
Jacek
Zablokowany

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”