Rosliny skalne i nie tylko.

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
vickystep
200p
200p
Posty: 265
Od: 14 sie 2015, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dania

Re: Rosliny skalne i nie tylko.

Post »

Alu storczyki kolekconuje juz od kilkunastu lat i troche sie ich nazbieralo. Przez te lata duzo ich stracilam.

Cypripedium reginae
Obrazek

Cypripedium hybrid
Obrazek

Orchis ustulata
Obrazek
Pozdrawiam Vicky
Akceptacja pisowni bez znaków diakrytycznych-/Ekipa
Rośliny skalne i nie tylko.
Awatar użytkownika
izabella1004
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3631
Od: 18 kwie 2008, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnio-pomorskie

Re: Rosliny skalne i nie tylko.

Post »

Storczyki bardzo ladne i ciekawe .każdy sie uczy na bledach i ja tez troche ich stracilam :roll:
Pozdrawiam Izabella

Ogród Izabelli
vickystep
200p
200p
Posty: 265
Od: 14 sie 2015, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dania

Re: Rosliny skalne i nie tylko.

Post »

Obecnie w ogrodzie skalnym nie jest zbyt kolorowo. Kwitna cyklameny i colchicum.

Cyklamen hederifolium Alba
Obrazek

Cyklamen hederifolium Rosenteppich
Obrazek

Cyklamen hederifolium
Obrazek

Colchicum harlequin
Obrazek

Colchicum bornmuelleri
Obrazek
Pozdrawiam Vicky
Akceptacja pisowni bez znaków diakrytycznych-/Ekipa
Rośliny skalne i nie tylko.
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5357
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rosliny skalne i nie tylko.

Post »

Ja mam dzisiaj dzień głoszenia swoich porażek ogrodowych / w wątku Janusza też/.Nie wiem gdzie posadzić cyklameny i jak przygotować je do
zimy aby przetrwały.Nie udaje mi się tego dokonać.Z roślinami skalnymi niestety tak jest,że większość kwitnie wiosną i wtedy skalniaki są
najpiękniejsze ale zielone poduszeczki jesienią na tle kamieni też są ładne.
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
vickystep
200p
200p
Posty: 265
Od: 14 sie 2015, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dania

Re: Rosliny skalne i nie tylko.

Post »

magry pisze:Ja mam dzisiaj dzień głoszenia swoich porażek ogrodowych / w wątku Janusza też/.Nie wiem gdzie posadzić cyklameny i jak przygotować je do
zimy aby przetrwały.Nie udaje mi się tego dokonać.Z roślinami skalnymi niestety tak jest,że większość kwitnie wiosną i wtedy skalniaki są
najpiękniejsze ale zielone poduszeczki jesienią na tle kamieni też są ładne.
Janek, ja tez mialam problem z cyklamenami i ciagle je tracilam. Wiem jedno , ze nie mozna je posadzic za gleboko, bo gwarantowane ze cebula zgnije. Sadze je oczywiscie na zacienionych rabatach w lesnej przepuszczalnej glebie. Skusilam sie po raz kolejny na Cyklamena purpurascens chociaz nie nalezy do latwych, i zobacze czy przezyje. Tak wyglada obecnie.

Cyklamen purpurascens
Obrazek
Pozdrawiam Vicky
Akceptacja pisowni bez znaków diakrytycznych-/Ekipa
Rośliny skalne i nie tylko.
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Rosliny skalne i nie tylko.

Post »

Trudno nie zgodzić się z Tobą, że cyklameny a zwłaszcza purpurascens sadzić należy niemal na powierzchni gleby. Poza tym dobrze go sadzić w podłoże złożone z 1 części ziemi darniowej i 2 części ziemi liściowej (ściółki z lasu bukowego) wymaga bardzo dobrego derenażu i odczynu zasadowego. Lubi stałą wilgoć ale nie podmokłe podłoże i nie lubi podlewania na liście i kwiaty. Nie należy go przesadzać.
vickystep
200p
200p
Posty: 265
Od: 14 sie 2015, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dania

Re: Rosliny skalne i nie tylko.

Post »

Ja wlasnie mam ziemie z lasu bukowego. A ty Janusz to sam robisz ziemie darniowa, czy kupujesz?
Pozdrawiam Vicky
Akceptacja pisowni bez znaków diakrytycznych-/Ekipa
Rośliny skalne i nie tylko.
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Rosliny skalne i nie tylko.

Post »

U nas nie da się kupić ziemi darniowej, albo po prostu nie wiem gdzie jej szukać. Może w jakichś zakładach ogrodniczych, ale to ryzykowane, bo można kupić coś bezwartościowego i jeszcze za to zapłacić. Kompostowanie darni z kolei jest dla amatora ogrodnika zbyt pracochłonne. Stosuję więc stary, wypróbowany sposób "babuni". Ona zbierała ziemię z kretowisk do roślin doniczkowych. Wokól mam kilka hektarów koszonych łąk
i wiem gdzie jest ziemia piaszczysto gliniasta a gdzie bardziej ilasta. Wiosną kretowisk jest co niemiara. Wykorzystuję pracę kreta zbierając ziemię z odpowiednich miejsc z kretowisk. Jak do 1 cz takiej ziemi dodam 1 cz żwiru albo 1 cz żwiru i 1 cz. grysu mam idealne podłoże mineralne. A jak dodam do niej 2 cz ściólki leśnej mam idealne podłoże organiczne. Ponieważ wiem, że na tych łąkach jest gleba lekko kwaśna to pod rośliny wapniolubne dodaję trochę dolomitu. I to wszystko. Musisz jednak wiedzieć, że ja staram się uprawiać w swoim ogrodzie tylko rośliny skalne łatwe w uprawie, nie wymagające szczególnych zabiegów uprawowych. Nie uprawiam roślin pięknych ale trudnych, pozostawiam je dla hobbystów- kolekcjonerów.
vickystep
200p
200p
Posty: 265
Od: 14 sie 2015, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dania

Re: Rosliny skalne i nie tylko.

Post »

Janusz100 pisze:U nas nie da się kupić ziemi darniowej, albo po prostu nie wiem gdzie jej szukać. Może w jakichś zakładach ogrodniczych, ale to ryzykowane, bo można kupić coś bezwartościowego i jeszcze za to zapłacić. Kompostowanie darni z kolei jest dla amatora ogrodnika zbyt pracochłonne. Stosuję więc stary, wypróbowany sposób "babuni". Ona zbierała ziemię z kretowisk do roślin doniczkowych. Wokól mam kilka hektarów koszonych łąk
i wiem gdzie jest ziemia piaszczysto gliniasta a gdzie bardziej ilasta. Wiosną kretowisk jest co niemiara. Wykorzystuję pracę kreta zbierając ziemię z odpowiednich miejsc z kretowisk. Jak do 1 cz takiej ziemi dodam 1 cz żwiru albo 1 cz żwiru i 1 cz. grysu mam idealne podłoże mineralne. A jak dodam do niej 2 cz ściólki leśnej mam idealne podłoże organiczne. Ponieważ wiem, że na tych łąkach jest gleba lekko kwaśna to pod rośliny wapniolubne dodaję trochę dolomitu. I to wszystko. Musisz jednak wiedzieć, że ja staram się uprawiać w swoim ogrodzie tylko rośliny skalne łatwe w uprawie, nie wymagające szczególnych zabiegów uprawowych. Nie uprawiam roślin pięknych ale trudnych, pozostawiam je dla hobbystów- kolekcjonerów.
Januszu bardzo dziekuje Ci za tak obszerna i wyczerpujaca informacje na temat ziemi darniowej. Na pewno skorzystam z Twojego przepisu.
Pozdrawiam Vicky
Akceptacja pisowni bez znaków diakrytycznych-/Ekipa
Rośliny skalne i nie tylko.
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rosliny skalne i nie tylko.

Post »

Czytając Wasze opinie, skłaniam się ku temu, żeby już nie próbować z cyklamenami. Za dużo koło nich zachodu, a ja zwykły ogrodnik jestem, który kocha skalne rośliny, które rosną bez problemów.
Dla mnie to rojniki. I tych szukam namiętnie (tu się popukacie), nazwa nie jest mi niezbędna, do posiadania danej odmiany. :oops:
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
vickystep
200p
200p
Posty: 265
Od: 14 sie 2015, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dania

Re: Rosliny skalne i nie tylko.

Post »

Roslin c.d.

Narcissus cyklamineus
Obrazek

Lewisia Little plum
Obrazek

Globularia punctata
Obrazek

?
Obrazek

Astragalus angustifoilus
Obrazek

Primula marginata `Mauve Mist`
Obrazek
Pozdrawiam Vicky
Akceptacja pisowni bez znaków diakrytycznych-/Ekipa
Rośliny skalne i nie tylko.
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Rosliny skalne i nie tylko.

Post »

Śliczny ten narcissus cyclamineus. On dostał zresztą nagrodę AGM. Czy to jest narcyz botaniczny tak jak? jak Narcissus bulbocodium? On rośnie w Portugalii i Hiszpanii a jakiego zabezpieczenia potrzebuje na zimę u Ciebie? Czy wiesz może w jakiej strefie klimatycznej jest Twój ogród, bo mój jest USDA 6a 700 m.npm.
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5357
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rosliny skalne i nie tylko.

Post »

Traganka sadziłem dwa razy i nie chciał u mnie być.To ze znakiem zapytania nie jest może czyścica alpejska ?
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”