Ochrona upraw i drzewek przed sarną, zającem itd

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Zając w ogrodzie

Post »

Poczytajcie tutaj:
- Coś oskubuje korę z moich drzewek
i w podanych tam odnośnikach.
Oraz tu:
- Drzewa owocowe podgryzione przez zające
- Jakie drzewa owocowe preferują zające?

To co prawda bardziej na przyszłość, a nie jako ratunek dla oskubanego drzewka, ale następne może już uda się uratować :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
pablo007_88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 lut 2010, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Drzewka okorowane przez zające - co robić?

Post »

Dzien dobry. Mam pewne pytanie poniewaz dzisiaj poszedlem na dzialke i zobaczylem przerazajacy widok. Zobaczylem oskubane drzewka owocowe z kory na wysokosc 1 metra, moje pytanie czy da sie cos z tym zrobic czy drzewko jest po prostu juz do wyrzucenia :( To drzewo to jabłon posiadam ja od jakis 7-8 lat. Sa jakies preparaty czy cos :( szkoda mi drzewka wiec prosze o wasza pomoc. Dziekuje za wyrozumialosc i pomoc. Podejrzewam ze to sprawka zajęcy. Oprocz jabłonki oskubaly jeszcze czaresnie ;/
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Problem z oskubana korą z jabłonki

Post »

Jeśli obgryziona kora jest na całym obwodzie to raczej drzewka do usunięcia ( można próbować szczepień ratunkowych, ale po 1 trzeba umieć
a po 2 to jest to nieopłacalne).
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z oskubana korą z jabłonki

Post »

Tak, jeżeli kora jest "ściągnięta" na całym obwodzie - praktycznie szanse na regenerację są bardzo niewielkie (można zastosować szczepienie mostowe - ale to raczej u starszych drzew i do tego zabieg wymaga trochę doświadczenia). Teraz już nie masz nic do stracenia - zasmaruj rany i czekaj na efekty...
Pozdrawiam serdecznie
pershing
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 lut 2010, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe podgryzione przez zające

Post »

Drzewa które zające ogryzły dookoła przerywając ciągłość kory maja niewielkie szanse na przeżycie. Na 98% uschną.

Te u których zostało nieco kory z którejś strony i jest ciągłość maja szanse na przeżycie. Należy je zabezpieczyć środkiem Funaben albo emulsją fasadową z 3% dodatkiem Topsinu. Nie poprawi to zdrowotności drzewka ale zabezpieczy przed infekcjami i grzybem.

W okresie wegetacji należy drzewko należycie nawozić i podlewać aby się odbudowało. Cięcie tego roku należy sobie odpuścić.

Drzewka przed zwierzętami można zabezpieczyć ogrodzeniem, osłonkami albo smarując tzw. repelentami czyli "smrodkami" - zapachami odstraszającymi zwierzęta tylko Uwaga - nie zabezpieczają one na długi czas. Zabiegi takie należy dość często powtarzać.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Jakie drzewa owocowe preferują zające?

Post »

Ciekawe ... Ostatnio gdy śnieg już trochę stopniał, zrobiłem obchód po ogródku za domem (nieogrodzonym, graniczącym z łąką) i zdziwiło mnie to, że zające nie tknęły drzewek owocowych (nawet jabłonki) za to bardzo im posmakowały pączki wiązu górskiego i kora klonu jawora :roll:
Kuba
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Jakie drzewa owocowe preferują zające?

Post »

Założyliśmy na jesieni sad. W grudniu zabetonowaliśmy słupki, ale już niestety siatki nie zdążyliśmy zawiesić, bo przyszły mrozy i brzydka pogoda. Zajace zjadły tylko gruszę. Reszta została nietknięta, a przegląd był wszelki.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7605
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jakie drzewa owocowe preferują zające?

Post »

Agnieszko, szybko sprawdź, bo te galopujące króliki są wyjątkowo wredne i nieprzewidywalne. 13-tego lutego byłam na działce i była jedna ponadgryzana jabłonka. Owinęłam i po 10-ciu dniach wróciłam by okaleczoną jabłonkę zabezpieczyć. No i co ? Ano, druga jabłoń o wiele grubsza, dokładnie okorowana - cały pień (muszę wyciąć), grusza- też spore drzewko, ponadgryzana w różnych miejscach , na orzechu był tylko jeden gryz- pewnie mu nie smakował. Śniegu na polach wtedy już było niewiele, więc nie musiał się nad moimi drzewkami pastwić. :evil:
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4264
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jakie drzewa owocowe preferują zające?

Post »

W moim młodym lasku zający pozjadały wszystko, bez względu jakiego gatunku, co tylko nad śnieg wystawało. Głód, to głód... Ale może jest coś do smarowania jak p. sarnom, co zniechęci zające?
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7333
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jakie drzewa owocowe preferują zające?

Post »

wszystkie jabłonki mi teraz doszczętnie obgryzły :twisted: :twisted: ,
poskubały śliwy i grusze
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7605
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłonka -czy odrośnie

Post »

Zoja, stawiam raczej na zające. Sarny obgryzają młode gałązki. Mam na działce dokładnie to samo, na śniegu były zajęcze tropy, sarenek nie ma w pobliżu, nawet śladów ich racic nikt tego roku nie widział.
Pozdrawiam! Gienia.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4521
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłonka -czy odrośnie

Post »

I co z takim drzewkiem? Do uratowania, czy wycinka?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7605
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłonka -czy odrośnie

Post »

Perdii, drzewko okorowane dookoła raczej do usunięcia, może jednak ktoś spróbować szczepienia mostowego. Swoje już wczoraj usunęłam.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”