Ścieżka w ogrodzie, w warzywniku - budowa,utrzymanie itp

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 200
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Duduś, Nalewka świetnie opisała wady ścieżek żwirowych. A jak przeliczysz koszta to wyjdzie,że bardziej opłaca sie zainwestować w betonową kostkę. Podobno nawet źle chodzi się po takich ścieżkach, a samochody rozjadą ją w krótkim czasie...Kostka jest trwała i równa. Żwirek też jest drogi i musi być dość gruba warstwa.
Na tej stronce jest parę pomysłów http://www.ogrodyprojekty.pl/pl_nawierz ... ru,61.html Ładnie to wygląda,ale... :wit
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Radca Medyczny pisze:Najlepiej zrobić ścieżkę z betonowej wylewki albo z betonowych płyt. To praktyczne, ładne i trwałe.
Moim zdaniem brzydkie i.. nietrwałe - zwłaszcza betonowa wylewka, bo płyty jeszcze mogą być... :wink:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Radca Medyczny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 maja 2010, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Są trwałe wylewki :) Mam w ogrodzie kilka, jeżeli są dobrze zrobione to służą latami.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: żwirowe ścieżki

Post »

To przepraszam bardzo... :oops: Przyznam szczerze, że bardzo razi mnie taki pokruszony, dziurawy beton, a takie tylko widzę :roll:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Nalewka pisze:[...]Ale ta robota jest nieprzyzwoicie nużąca, bo wśród łąk nasiona latają i kiełkują w zawrotnym tempie...
[...]
Wczoraj znalazłem szybki sposób na młode chwasty wśród nieubitego żwiru. Przegarniam żwir, np. grabkami, a on sam wyrywa siewki chwastów. I zbieram je odkurzaczem ogrodowym. Szybko i bezboleśnie :wink:
Z ubitym gorzej... :oops:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
farfocel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 maja 2010, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Dobrą sprawą jest wyłożenie pod zwirem agrowłókniny czarnej o gramaturze przynajmniej 125g/m2. W porównaniu do folii przepuszcza wodę ale nie pozwala przebić się chwastom. Oczywiście trzeba zrobić jakieś krawężniki najlepiej z rolborderów lub betonowe i można się cieszyć ścieżką
A jak zacznie zielsko rosnąć to roundupem potraktować i święty spokój
żyję w zieleni:)
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: żwirowe ścieżki

Post »

znowu się przyczepię.... :lol:

jeśli zrobimy krawężniki z rolborderów to niedługo będziemy się cieszyć ścieżką, bo po 3 latach zaczną gnić, przewrócą się i po filipku.... :roll:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
farfocel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 maja 2010, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Mozna je zaimpregnowac to wytrzymają dużo więcej
zalezy co kto chce osiągnąć - jeden chce mieć ogród bez betonu drugi kocha beton i kostkę
ja tylko podałem propozycję
żyję w zieleni:)
Dahrecki
100p
100p
Posty: 137
Od: 10 maja 2010, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Wies k/Pruszkowa

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Witajcie :D ,

Rolbordery nawet dobrze zaimpregnowane wytrzymuja max 5 lat. Posiadam takie przegniłe egzemplarze ;:223 - wygląda to fatalnie, mimo, że przez pierwsze dwa lata było się czym chwalić. Teraz niestety wszystko jest do wymiany.

Ścieżki proponuję ze zwykłych kamieni polnych. Mam takie ścieżki, a kamienie zastosowane do nich mają średnicę między 10 a 20 cm. Co prawda chwasty też przerastają, ale przynajmniej nie trzeba bawić się w Kopciuszka i "wydłubywać" drobnych kamyczków z okolicznego trawnika.

Pozdrawiam,
Iza
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 200
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Re: żwirowe ścieżki

Post »

O tak! Kamienie polne spełniły u mnie swoją funkcję bardzo dobrze. Sama je układałam! Dobre 5,6 lat leżały sobie przed wejściem i były za darmo :lol: Teraz trochę porządkujemy teren przed wejściem i właśnie mamy małą ekipę brukarską :tan Długo się zastanawialiśmy co położyć zamiast kamieni i skończyło się na kostce, tak jak pisałam wcześniej. Ale na początek "kocie łby" były bardzo dobre ;:7
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Ile granitu zakupić na ścieżki??

Post »

Witam serdecznie ;:7 . W tym roku za sprawą pogody i szkodników zniszczone zostały moje roślinki :( . To dało mi powód, by od nowa założyć skalniak, zrobić nowe nasadzenia roślin i przy okazji lepiej zaprojektować trawnik, w ogóle zasiać trawę, zrobić to po prostu od podstaw tak jak powinno być. Wymyśliłam sobie wysypać ścieżki granitem, takim drobnym ;:61 , ale zupełnie nie wiem ile trzeba było by go kupić a zatem ile pieniędzy na jego zakup potrzebuję. Proszę Was o poradę, bo sama nie umiem ni w ząb obliczyć tego rachunku :oops: . Ścieżki będzie łącznie jakieś 50 metrów o szerokości 60cm. Jak grubo ją wysypać? Czy trzeba robić jakieś dodatkowe zabezpieczenie pod spodem, wylewki, czy po prostu wysypać granit na ziemię??
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile granitu zakupić na ścieżki??

Post »

A dlaczego granitem? Jest w Twojej okolicy? Według mnie granit jest zbyt twardy i ostry na ścieżki. Ja mam wysypany dolomit, bo akurat koło nas jest kopalnia dolomitu. Myślę, że około 10cm grube powinno być - czyli liczysz: 0,6m x 50m x 0.1m?= 0,3m3 tj objętość. U sprzedawcy pytasz ile kg potrzeba na 1 m3 i mnożysz przez to razy 0,3.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Ile granitu zakupić na ścieżki??

Post »

Wkradł się mały błąd - 3 m3 a nie 0,3 m3

Ścieżki nie powinny mieć wylewki, natomiast dobrze jest zrobić podsypkę z piasku, żeby woda wsiąkała. Na to można dać agrotkaninę lub agrowłókninę - zapobiegnie wyrastaniu chwastów i mieszaniu się tłucznia z piaskiem. Dobrze jest, jeśli ścieżka ma krawężniki, i te dobrze jest zamontować w chudym betonie.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”