Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
unibet1999
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lut 2018, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

No to mniej więcej wszystkie procedury zrobiłem dobrze tylko wlasnie z tym swierzym powietrzem mogło być slabo ale przeniosłem je w inne miejsce bliżej okna a o ta okryte mi chodzi żeby pozbyć się tego zielonego naloty zauważyłem że on jest w tych miejscach gdzie były grzyby i dokładnie tego nie wyczyściłem moze tak być?
Taka ziemie dostalem w zestawie nie kupiłem ja sam jaki to musi być torf z jakim pH??
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5103
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Do okrywy wykorzystuje się torf wysoki odkwaszony do około 7 pH kredą. Powinien być przeparowany, aby nie miał nicieni, bo one zjedzą grzybnię. Trzeba też nauczyć się umiejętnego podlewania, bo można łatwo przelać podłoże, co później skutkuje także rozwojem różnych pleśni na miejscu grzybni. Podlewamy w miarę tylko okrywę, aby za dużo wody nie przenikało do podłoża.
unibet1999
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lut 2018, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Zobaczymy co będzie z tymi dwoma jutro albo po jutrze przyjdą mi dwie nowe kostki i nie chce popełnić znowu jakiś błędów jak być mi dal mniej więcej jakies porady w jakich temperaturach jak długo byl bym bardzo wdzięczny co do torfu to zobacze co tam przyjdzie w zestawie jak znowu jakos ziemia to będę szukał tego torfu.
tych moich kostek raczej Juz sie nie da uratować??
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5103
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Nie wiem, czy da się jeszcze warto je reanimować, być może to tylko grzybnia penicyliny, to by nie było aż tragicznie. Uprawą zajmowałem już dosyć dawno temu i w tym czasie się zmieniło, bo pewnie chorób nowych przybyło. Jeśli otrzymasz okrywę nieodkażoną, to trochę już późno ją parować, bo powinna nieco odleżeć przed położeniem na podłoże.
Stare kostki przenieś do innego pomieszczenia, aby nie zainfekować nowych kostek. Pleśń usunąć i resztę okrywy nieco porozrywaj, dołóż minimalnie nowej okrywy i przykryj na kilka dni papierem do przerośnięcia, podnosząc temperaturę do 20 °C. Na nowe kostki pewnie masz instrukcję, bo też zależy jaką rasę otrzymasz grzybni. Na ogół przerastanie okrywy grzybnią utrzymujesz nawet 25 °C i jak będzie tuż nad powierzchnią obniżasz temperaturę nawet do 16 °C i dajesz jak najwięcej tlenu. Gdy owocniki będą wielkości nasion groszku, to spryskaj okrywę, żeby miała jak najwięcej zapasu wody i zbytnio nie zalewając grzybni w podłożu, wówczas będzie wyższa wydajność.
unibet1999
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lut 2018, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Te nowe kostki zaraz na początku zasypać ta okrywa czy dopiero jak przerosną?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5103
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Jeśli są już przerośnięte, to je okrywasz okrywą, to zależy jaką fazę kupiłeś.
unibet1999
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lut 2018, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Pisało że 3 faza ale ostatnio tez miala byc 3 a nic nie bylo jak rozpakowałem to sam obornik byl wysle zdjecie jak przyjdzie
unibet1999
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lut 2018, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Doszly pieczarki wyglądają tak
Obrazek
I kupiłem do tego taki torf bo nie wiem co tam dokładnie jest w tych workach co są w zestawie
Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5103
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Jeszcze grzybnia mogłaby pozostać nie przykryta torfem do czasu jak bardziej przerośnie podłoże, będą wtedy białe strzępki na powierzchni. A między czasem dodać garść kredy do torfu, bo trochę jest małe pH i wyparować. Można taką małą ilość torfu wrzucić do większego garnka na dno położyć siatkę i wlać wodę. Para będzie przechodziła do góry odkażając torf. Wystarczy jak w torfie będzie powyżej 90 stopni, to zginą nicienie i inne jaja szkodników. I tak odkażony torfem za 3 do 5 dni przykryć grzybnię, a na wierzch papierem.
unibet1999
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lut 2018, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Ale tez przykryc papierem?? Przed tym torfem?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5103
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Pomyliłem się, przykrywamy papierem tylko podłoże na czas przerastania grzybni, między innymi, żeby nie przesychała i w dwutlenku węgla grzybnia lepiej się rozrasta, a nie zawiązuje, bo by grzyby tworzyły się w środku grzybni. Przed przykryciem torfem papiery zdejmujemy i po przykryciu torfem spryskujemy ją wodą tak, aby nie zalać grzybni w podłożu, a torf w miarę mocno wilgotny.
unibet1999
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lut 2018, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Ok tak właśnie zrobiłem a w tych starych kostkach wymieniać ten torf czy juz to tak zostawić?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5103
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Tego nie wiem, co to za pleśń i czy będzie się szybciej rozwijała od grzybni pieczarek. Możesz trochę najgorsze miejsca wymienić, tylko staraj się, aby nie przenieść do nowej uprawy, bo około miesiąca od zakażenia może to samo się stać, jak w wcześniejszej uprawie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”