parapetowce Ani

Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: parapetowce Ani

Post »

Ale pączuchów ;:138
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: parapetowce Ani

Post »

Storczyki w wazonach bardzo ładnie wyglądają,ale ja się obawiam glonów :(
Moje trzymam w doniczkach z keramzytem i kiedy przeschnie namaczam.Moje storczyki póki co mają się dobrze :wink:
neo01
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 508
Od: 16 sty 2013, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sieradz

Re: parapetowce Ani

Post »

Faktycznie uprawa ciekawa.Ale gdzie Ty to mieścisz ,jest tego widzę sporo. ;:oj
Pozdrawiam Anka
Moje roślinki
Awatar użytkownika
Dinda
50p
50p
Posty: 56
Od: 8 sie 2012, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: parapetowce Ani

Post »

Witaj.
Gratuluję pięknej kolekcji storczyków ;:215 . Zdecydowanie masz do nich rękę. Bardzo podoba mi się biały storczyk z pomarańczową warżką, miło że znowu będzie kwitł. Mam bardzo podobnego storczyka, nazywa się Darwin i ma mniejsze kwiaty tak max. 5cm. Bardzo podoba mi się również bordowy peolic szkoda, że tak ciężko je kupić. No cóż pozostanie w strefie marzeń ;:185 .
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: parapetowce Ani

Post »

Witam,
Wrzucam w końcu już dawno obiecaną aktualizację.
Pozmieniało się od ostatnich zdjęć, czyli od czerwca 2013.
Keramzyt poszedł do wora, wróciła kora ;)
W keramzycie został jeden Phalaenopsis, drugi jest tylko w wazonie (ale tymczasowo), reszta, czyli osiem Phalaenopsis trafiło do kory. W korze są też Cattleya, Dendrobium x2 i nie pamiętam nazwy (bulwy i liście ;))
Zdjęcia wszystko pokażą :)
Najpierw zdjęcia z maja, zrobione zaraz po przesadzeniu.
Liście bardzo słabe, pomarszczone, gdyż urządziłam im szkołę przetrwania w samych wazonach, bez keramzytu, bez kory, samo powietrze i tak ponad miesiąc :( Nie umiałam znaleźć czasu na wsadzenie ich do doniczek z korą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu zdjęcia z czerwca, najbardziej aktualne. Widać ogromną różnicę po ponad miesiącu jak liście nabrały siły i rośliny odetchnęły z ulgą ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
1grazyna46
500p
500p
Posty: 568
Od: 3 kwie 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: parapetowce Ani

Post »

:wit Aniu dobrze, że już jesteś, byłam ciekawa jak tam Twoje storczyki w keramzycie, bo ładnie im korzonki przyrastały, ale widzę, że Zmieniłaś na korę więc było nieciekawie ;:14 Ale ten jeden storczyk ma długaśne korzenie, bombowo to wygląda. Pozdrawiam, Grażyna ;:7
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: parapetowce Ani

Post »

Dlaczego przełożyłaś do kory?Keramzyt się nie sprawdził?
Pytam ponieważ sama mam w keramzycie i póki co moja miniaturka ma się dobrze druga też.
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: parapetowce Ani

Post »

Zmiana na korę nastąpiła ze względu na stan storczyków. Po kilku latach mogę stwierdzić, że keramzyt sprawdza się, żeby np zrobić reanimację zdechlaczkowi, ale trzymać je w keramzycie do roku, potem jednak wsadzić do kory. Poza tym, ja już tak bardzo zaniedbałam obowiązki przy kwiatach, że stwierdziłam, że kora jest "bezpieczna" bo trzyma wilgoć i dostarcza składników odżywczych, co przy keramzycie trzeba było robić samemu ;) przez zalewanie wazonów wodą z nawozem i spryskiwanie itd. Przy korze namaczam rzadko (od 8 maja dwa razy) i kwiaty są szczęśliwe, że im nie przeszkadzam zbyt często ;) i już są efekty, w postaci młodych listków i pędów kwiatowych :D

Chciałam się jeszcze podzielić uwagą swoją na temat podłoża. Kupiłam trzy różne produkty (firm: Substral, Mazur i Hollas ) i muszę stwierdzić, że moim zdaniem ten ostatni jest najlepszy. Okazło się, że Substral, to przede wszystkim duże kawałki kory, które niezbyt wygodnie umieszcza się w doniczce razem z korzeniami ;) poza tym jest drogi i chyba nie wart swojej ceny. Mazur, to porażka, podłoże zbyt drobne, zbyt ziemiste. Mieszałam Substral z Mazurem ;) Hollas okazał się najbardziej optymalny ze względu na wielkość kawałków kory, obecność małych kamyków keramzytowych, które dają przewiewność podłoża, no i cenowo był ok. Jednakże nie wiem w którym podłożu były larwy takich małych muszek, które teraz fruwają mi po pokoju :( Jak się ich pozbyć, ktoś wie?

No i trochę aktualnych zbliżeń wyżej wspomnianych pędów i liści :D Oraz ostatniego w keramzycie, to ten z dłuuuugimi korzeniami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: parapetowce Ani

Post »

Wspaniałe kwitnienia się u ciebie zapowiadają:).
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: parapetowce Ani

Post »

Ja z korą miałam taki problem,że od spodu mi pleśniała :( Nie wiem dlaczego,po namoczeniu pomimo tego że u mnie nie jest zimno kora długo schła i pleśniała :( andzia0801
trochę mnie zmartwiłaś,bo myślałam,że już tak w tym keramzycie zostaną....póki co mają się dobrze,ale jeśli zaczną marnieć to nie wiem co zrobię...
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: parapetowce Ani

Post »

Jak miło, że ktoś coś odpisał, dzięki za Wasze wpisy.

Przypuszczam, że parę osób na czele ze mną jest "rozczarowanych" keramzytem. Trudno. Po przeprowadzeniu kilkuletniego doświadczenia, wyciągam wniosek, że jednak tradycyjna uprawa jest jedyną słuszną hehe

gapapl - zrób więcej dziur w doniczkach po bokach, może pomoże wentylacji ;)
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Dinda
50p
50p
Posty: 56
Od: 8 sie 2012, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: parapetowce Ani

Post »

Ja z kolei lubię podłoże, które ma duże kawałki kory oraz kremazyt bo wtedy jest przewiewne i nie mam problemu z muszkami (ziemiórki). Nie pamiętam jego nazwy. Z tego co widzę na zdjęciach posadziłaś w dość miałką korę.
1grazyna46
500p
500p
Posty: 568
Od: 3 kwie 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: parapetowce Ani

Post »

:wit Ja ostatnio jak przesadzałam falki, to właśnie porobiłam dodatkowe dziury po bokach doniczki i zauważyłam ogromną różnicę w przesychaniu podłoża, widzę, że to pomaga ;:oj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”