Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Na dwóch z 6 krzaków porzeczek pojawiły się takie liście
Obrazek

To normalne?
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Szare mydło to domowy sposób na mszyce. Przynajmniej u mnie się świetnie sprawdza np. na różach.
Porzeczka i inne owoce najlepsze są nie pryskane, ale nie zawsze się da tego uniknąć.
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Czy mogę już przesadzić krzewy czarnej porzeczki? Czy jeszcze poczekać, żeby nie zaszkodzić przyszłej wegetacji?
edek86
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 cze 2015, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

witam,
chciałbym posadzić jeden krzew czarnej porzeczki.
Mam zamiar pobrać cztery sztobry i wsadzić je razem w miejsce docelowe.
Czy mogą rosnąć wszystkie razem?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Można, musisz jednak pilnować, żeby się taki krzew nadmiernie nie zagęścił bo będzie problem z chorobami i zbiorem. Poza tym to jednak 4 krzewy, które wzajemnie będą konkurować o wodę i papu. Ja wolę mieć 4 jednosztobrowe. Lepsza zdrowotność, lepsze plony i łatwiej ogarnąć.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki -sadzenie,cięcie,nawożenie itp

Post »

marunia pisze: dużą porzeczkę czerwoną chciałbym ją jakoś rozmnożyć
Wczesną wiosną jednoroczny pęd należy przygiąć do ziemi i przymocować drutem wygiętym w kształcie odwróconej litery U. Następnie należy go obsypać 10 cm warstwą ziemi. Koniec pędu z dwoma oczkami ma wystawać z ziemi. Nad drutem układa się cegłę lub ciężki kamień. Sadzonka jest gotowa po roku.
Porzeczki rozmnaża się też przez sadzonki zdrewniałe, sadzonki zielne. Można też obsypać krzak ziemią pozostawiając na pędach po kilka oczek nad ziemią. Za rok odkopać, odciąć pędy i wsadzić na docelowe miejsce.
Sadzonki zdrewniałe wycina się z pędów po zakończeniu wegetacji. Powinne mieć długość 15-20 cm i grubość 1 cm. Dolne cięcie powinno być tuż pod pąkiem. Cięcie górne powinno być skośne między pąkami. Wiosną po włożeniu do ziemi jeden pąk powinien być nad ziemią. Ziemia powinna ściśle przylegać do sadzonki.
Sadzonki zielne pozyskuje się w czerwcu. Sadzonka zielna ma 10 cm. Dolny liść należy usunąć. Sadzonkę zielną wsadzoną do ziemi w cieniu należy przykryć słoikiem.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

dsk121 pisze:Na dwóch z 6 krzaków porzeczek pojawiły się takie liście
Obrazek
To normalne?
Wygląda na białą plamistość liści porzeczek.
Odnośnie twojego wcześniejszego pytania o cięcie - wytnij najstarsze, czyli najgrubsze pędy. Porzeczka czerwona najlepiej owocuje na pędach 3- i 4-letnich, czarna na 2- i 3-letnich, im bardziej wiekowe pędy, tym plonowanie jest słabsze. Krzewy wyglądają na trochę zbyt bardzo zagęszczone. Cięcie przerzedzające da szansę rozwoju nowym pędom, które będą owocowały w przyszłych latach, poprawi cyrkulację powietrzną oraz dostęp światła do pędów.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

mirka2 pisze:Czy mogę już przesadzić krzewy czarnej porzeczki? Czy jeszcze poczekać, żeby nie zaszkodzić przyszłej wegetacji?
Możesz. Jesień to dobra pora na przesadzanie i rozsadzanie.
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

dziadek22 pięknie dziękuję za info w wątku -> odnośnie rozmnażania krzaczków.

Pozdrawiam!!
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

Porzeczki czerwone i białe obficiej owocują w postaci krzaczastej. Krzaki też dłużej żyją niż formy pienne.
Kup takie które nie wymagają oprysków.
Z czerwonych nie pryskałem nigdy Jonkheer van Tets (wczesna) Holenderskiej (średnio późna) i Macherauchs Rote Spatlese (bardzo późna).
Jak się je posadzi w żyznej ziemi, na słonecznym stanowisku i odpowiednio nawozi i tnie to same się bronią przed chorobami i szkodnikami. W rzędzie sadzi się je co co najmniej 1 metr.
Moja porzeczka białą NN dostałem jako ukorzenioną gałązkę od sąsiada przed 30 laty.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Porzeczki czerwone i białe obficiej owocują w postaci krzaczastej. Krzaki też dłużej żyją niż formy pienne.
Bardzo cenne spostrzeżenie , szkoda że nie całkiem prawdziwe.:D. Czas życia porzeczki w formie piennej jest co najmniej taki sam jak formy krzaczastej a może i dłuższy ze względu na lepsze przewietrzanie i szybsze obsychanie z rosy i deszczu, czyli mniejsza podatność na choroby grzybowe. Ze względu na lepsze odżywienie 2-3 pędów w formie piennej, a nie kilkunastu w krzewie, grona są lepiej zawiązane a owoce większe. Jak masz trochę czasu to poszukaj , bo dzieś powinny być zdjęcia z owocami czerwonej porzeczki ze szpaleru o srednicy powyżej 1 cm. :D .Poza tym nie ma sensu bić rekordów długowiecznośći , bo efektywna uprawa to 12-15 lat, potem to już coraz gorzej.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3&start=98
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... A#p5184629
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... A#p5267160
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

kaLo pisze:
Porzeczki czerwone i białe obficiej owocują w postaci krzaczastej. Krzaki też dłużej żyją niż formy pienne.
Bardzo cenne spostrzeżenie , szkoda że nie całkiem prawdziwe.:D.
Mógłbyś szerzej wyjaśnić dlaczego zdanie "Porzeczki czerwone i białe obficiej owocują w postaci krzaczastej." nie jest całkiem prawdziwe?

Mógłbyś szerzej wyjaśnić dlaczego zdanie "Krzaki też dłużej żyją niż formy pienne." nie jest całkiem prawdziwe?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Sorki, zagalopowałem się , miałem na myśli szpaler, takie zboczenie szpalerowe :oops: .Proszę moderację o usuniecie głupot, które napisałem.FORMY PIENNE,JA UŻYWAM EUFEMIZMU "SZCZEPIONE", FAKTYCZNIE SĄ DO NICZEGO I SZKODA NA NIE KASY. JESZCZE RAZ PRZEPRASZAM ZA POMYŁKĘ.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”