Lilie-uprawa cz.6

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
maska2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 24 kwie 2015, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubukie

Re: Lilie-uprawa cz.6

Post »

Eliza52 pisze:Ja lilie podlewam też namoczoną 1 dniową pokrzywą. W zeszłym roku podlewałam i pryskałam gnojówką z pokrzyw, ale mieszkam w szeregowcu i nie chcę żeby sąsiedzi kręcili nosem, a pokrzywa jest bardzo zdrowa dla lilii

Dziękuję za podpowiedź z tą 'jednodniową pokrzywą', na pewno też wypróbuję. Dopiero trzeci rok hoduję lilie i dopiero rozszerzam o kolejne gatunki swoją kolekcję.
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2340
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Lilie-uprawa cz.6

Post »

Dzięki w imieniu Bliźniaków.
Do tej pory sadziłem do doniczek tylko OT.
Od tego roku postanowiłem się przeorientować. Wszystkie doniczkowe OT po przekwitnięciu do gruntu, a do pojemników inne, np. nepalska.

_______________________
Pozdrawiam
slimak900
200p
200p
Posty: 458
Od: 27 lut 2013, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.6

Post »

Ja wszystkie mam w donicach w ziemi bo nornice jedzą co się da i doczekać się nie mogę bo już ze 120 szt mam. :heja
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Lilie-uprawa cz.6

Post »

A ja jestem też udana.
Kupuję nagminnie, a potem trzymam w donicach i dosadzam tam, gdzie jest trochę miejsca. ;:173
Marta
Awatar użytkownika
Gosia1704
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 maja 2014, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lilie-uprawa cz.6

Post »

Nigdy nie sadziłam lilii w donicach. Hodowałam je w gruncie. I tyle. W tamtym roku zakupiłam na internetowych wyprzedażach pewną ilość pojedynczych cebul, które mają być zaczątkiem mojej kolekcji. Były one nie zaprzeczam w nie najlepszej kondycji, ale ponieważ jestem osobą zadufaną w sobie (odnośnie hodowli lilii) pomyślałam sobie nic nie szkodzi, odkarmię swoje pieszczoszki. W tamtym roku padły one ofiarą ptaków (długie, pokręcone kiełki wyglądały jak wypasione robale i jako takie zostały odpowiednio potraktowane - zdziobane) oraz ślimaków (kiedy wsadzałam palce w ziemię w miejscach, gdzie były kiełki moich lilii przestałam zwalczać ślimaki metodami ekologicznymi - ja w nocy spałam, one nie, więc rozsypałam wokół 24h chemiczną straż).
Dziś moje lilie (jak dotąd) pędzą w górę na wyścigi, mnożąc się w tak zwanym międzyczasie.
Mam tylko kilka problemów spędzających mi sen z powiek. Zastanawiam się czy czasami 5 z nich nie przywędrowało do mnie z wirusem. Rosną ładnie, ale zauważyłam, że ich liście mają jaśniejsze i ciemniejsze paski wzdłuż liści. Dotyczy to mieszańców orientalnych.
Mam teraz problem - charakterystyczne dla gatunku, czy chore?
Pozdrawiam
;:303
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Lilie-uprawa cz.6

Post »

Tak więc moje wyprzedażowe azjatyckie pełne mix: Białe mikrusy zakwitły jako pierwsze mając 5 cm (najwyższa 15) jest już w gruncie, później żółte z brązowym marginesem i kilkoma kropeczkami na wewnętrznych płatkach (wzrost podobny) teraz kwitną takie rdzawo pomarańczowe z płatkami wewnętrznymi jak pałeczki (stoją na tarasie). Reszta, która nie wykazywała takiego pędu do rośnięcia siedzi w gruncie... a różowej chyba żadnej :( A jedna, której pąki uschły postanowiła cała obsypać się cebulkami przybyszowymi i zrobił się z niej taki kosmatek :). Z trąbkowych zakwitła biała jednym kwiatem, reszta postawiła na wzrost (ok 1m) chyba je już wystawię do ogrodu...
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.6

Post »

Małgosia ja na Twoim miejscu przesadziłabym tą lilię do donicy i obserwowała, Jak jest zdrowa to jesienią znowu ją posadzisz do gruntu. ;:108
Kluska Twoje lilie były przez sprzedawcę źle przechowywane dlatego zachowują się tak dziwnie. Na drugi rok będziesz miała już "normalne" ;:333
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Lilie-uprawa cz.6

Post »

Popełniłem chyba błąd bo zadołowałem lilie kupione w Biedronie prosto do gruntu jakieś dwa i pół tygodnia temu i na razie głęboka cisza w tym miejscu.Poczekam oczywiście,wszak nadzieja umiera ostatnia. ;:131
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
k-asia
100p
100p
Posty: 178
Od: 5 mar 2015, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lilie-uprawa cz.6

Post »

Paweł, nie martw się. U mnie jedne mają już pąki a inne dopiero z ziemi wychodzą. Ja w zeszłym roku posadziłam jedną taką zwiędniętą i czekałam i czekałam i nic. I kiedy bodajże w czerwcu już na jej miejsce chciałam posadzić coś innego, kopnęłam szpadlem okazało się, że ona tam jest i już już była pod powierzchnią ziemi. Trochę ją zruszyłam ;:131 ale ostatecznie zakwitła ;:138 Zatem nie trać nadziei. Cebule z biedronki mają dobrą opinię tu na forum.
Za mały ogród, za dużo marzeń...
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lilie-uprawa cz.6

Post »

Prowadzi Leslie Woodriff - 100cm a niektóre zakupione wiosną pokazują łebki dopiero ;:204
Obrazek
Awatar użytkownika
maska2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 24 kwie 2015, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubukie

Re: Lilie-uprawa cz.6

Post »

Eliza52 pisze:Ja lilie podlewam też namoczoną 1 dniową pokrzywą. W zeszłym roku podlewałam i pryskałam gnojówką z pokrzyw, ale mieszkam w szeregowcu i nie chcę żeby sąsiedzi kręcili nosem, a pokrzywa jest bardzo zdrowa dla lilii
A czy po jednodniowym moczeniu i zlaniu wywaru można zalać jeszcze raz tą pokrzywę na kolejny dzień? Bo ja zalałam i na następny dzień wyszedł mi taki sam roztwór jak za pierwszym zalaniem. Czy taki wywar też może mieć taką samą wartość?
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.6

Post »

Maska nie odpowiem Ci bo nigdy tak nie robiłam. Ja pokrzywy kroję zalewam wodą, na drugi dzień podlewam lilie a pokrzywy zakopuję w różne miejsca rabaty obok lilii też. W okolicy mojego domu pokrzyw jest skolko ugodno ;:306
Pamiętaj że pokrzywą codziennie nie podlewasz a jak zostawisz na dłużej to CI się zacznie robić gnojówka
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Lilie-uprawa cz.6

Post »

Cześć Liliowcy ;:7
Co może dolegać tym liliom? Tylko one 2 mają takie plamy. Mi to wygląda jak przypalenia od słońca, ale na tym samym stanowisku lilii mam ze 30 i są zdrowe. Wszystkie tak samo dostały nawozu, wszystkie raz opryskałam przeciw owadom ssącym bo łaziły już po nich te czerwone dziady. Ale plamy były już przed opryskiem. Niestety nie wiem co to za odmiana.

Obrazek Obrazek
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”