Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron jak go ratować?

Post »

Mnie to wygląda na jakąś chorobę grzybową , ja sprawdziłabym stan korzeni . Może w kwiaciarni było chłodno , a on miał zbyt mokro i częśc korzeni mu zgniła , i stąd te plamy :roll:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Filodendron jak go ratować?

Post »

Napisz czy roślina rośnie w doniczce z odpływami w dnie czy w tym co widać na zdjęciu. :wink:
Misiaczka
500p
500p
Posty: 778
Od: 10 mar 2011, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Monstera czy filadendron , blade liście

Post »

Witam wszystkich. To mój pierwszy wpis na forum i moje pytanie; czy ten kwiatek to monstera czy filadendron? Mam takie pytanie, może ktoś wie, dlaczego młode liście są takie blade, zwłaszcza te żebra liści? W efekcie więdną i usychają.Czy czegoś im brakuje? Kwiat przesadzałam w tamtym roku bo robiło się to samo i potem było dobrze aż do teraz.
Tylko czy uda mi się wstawić zdjęcie.http://img340.imageshack.us/i/filadendr ... tera0.jpg/
Obrazek
Awatar użytkownika
lilithbb
100p
100p
Posty: 155
Od: 12 gru 2010, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rycerka

Re: Monstera czy filadendron , blade liście

Post »

Tak to Monstera,
możesz też opisać jakie ma warunki,
daleko do światła/blisko, ile razy w tyg jest podlewana i jaka panuje temp w pomieszczeniu.
To są bardzo ważne informacje.
Liście oglądałeś pod kontem szkodników?
Misiaczka
500p
500p
Posty: 778
Od: 10 mar 2011, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Monstera czy filadendron , blade liście

Post »

Warunki ma w miarę dobre, światło od zachodu przesiane przez firankę, temp.18- 25stopni, podlewana ok.1 raz w tyg.jak widzę że ziemia z wierzchu przeschła, teraz gdy ruszyły liście to podlewam z nawozem dla roślin zielonych. W celu poprawy wilgotności zastosowałam dodatkowy podstawek w którym stale jest woda (doniczka ma własny podstawek), i czasami spryskuję całą roślinę wodą deszczową. Szkodniki raczej wykluczam, nie zauważyłam, a te liście to nieraz nawet nie zdążają się rozwinąć (tylko tak na pół) i już żółkną. A czy to prawda żeby raz po raz podlać roślinkę kwaśnym mlekiem ? Czy to odczyn pH gleby może być przyczyną?
Monsterę przesadzałam w tamtym roku , nie miała za ciasno.
Dodaję jeszcze jedno foto, poradźcie coś.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
agapuszka_83_28
500p
500p
Posty: 926
Od: 4 lis 2010, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera czy filadendron , blade liście

Post »

Moim zdaniem to ona ma za malo światła , przestaw ją bliżej okna południowego ale oczywiście też tak by miała promienie słoneczne przepuszczane przez firankę
Qodmira
100p
100p
Posty: 183
Od: 20 sty 2011, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Choroszcz

Re: Monstera czy filadendron , blade liście

Post »

Hmm mi sie zdaje ze ten liść to może być taki jeżeli roślina ma za mało światła lub została przelana tak samo jest u "Zamiocalus" Jeżeli sie przeleje to liście zmieniają barwe na jaśniejszą i żółkną.
Awatar użytkownika
lilithbb
100p
100p
Posty: 155
Od: 12 gru 2010, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rycerka

Re: Monstera czy filadendron , blade liście

Post »

A może za mało wody?
Podlewasz z dołu czy z góry?
Misiaczka
500p
500p
Posty: 778
Od: 10 mar 2011, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Monstera czy filadendron , blade liście

Post »

Podlewam od góry, a powinnam od dołu? Naprawdę proszę mi wierzyć ma dość dużo światła bo stoi naprzeciw dużego okna i gdyby nie firanka słońce świeciłoby mu prosto na liście, no ale dziś przysunęłam go bliżej okna i podlałam, nawóz dałam x 2. Ten liść co pokazałam na zdjęciu już całkiem klapnięty, na szczęście następne 3 młode wyglądają nieźle już się rozwijają, oby wszystko było ok.
Awatar użytkownika
lilithbb
100p
100p
Posty: 155
Od: 12 gru 2010, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rycerka

Re: Monstera czy filadendron , blade liście

Post »

Gdy podlewasz kwiatka z góry woda może się przelać przez doniczkę nie dochodząc nawet do korzeni.
Zawsze lepiej podlewać z dołu :)
Będziesz też kontrolować ile kwiatek wypił i jak dużo wody potrzebuje :)
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Monstera czy filadendron , blade liście

Post »

U roślin z rodziny Obrazkowate, liście mogą czasem robić się blade. Jest to efekt poparzenia przez promienie słoneczne. Albo nie tyle poparzenia co po prostu cofania się chlorofilu, aby nie został poparzony. Jak będę mieć czas, to wstawię zdjęcia i pokarzę Ci to na przykładzie Epipremnum aureum.
Roślina wygląda na zdrową, ale zauważ, że liście najstarsze (bo pewnie była kupowana jako już dobrze rozwinięta roślinka) są bardzo silnie zielone, a im liście nowsze tym tego koloru zielonego mniej. W masowej produkcji takich roślin stawia się większą wagę na rozmiar liści ich wycięcia na liściach, a nie barwę i kolor.
Też jest to ważne, ale nie aż tak, gdyż wszystkim liściom rośliny nie można zapewnić tyle samo światła. Myślę, że z wiekiem te liście też ściemnieją.
Najważniejsze, że końcówki nie usychają, pozdrawiam.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Misiaczka
500p
500p
Posty: 778
Od: 10 mar 2011, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Monstera czy filadendron , blade liście

Post »

Otóż to. Ten liść wygląda jakby wyssało z niego chlorofil. Jutro zrobię mu foto , zostały mu jeszcze zielone smużki (wygląda ciekawie, ale nic z niego nie będzie).Majorek jak możesz to pokaż zdjęcia.
Historia tej monsterki jest taka: u teściowej rosła w pokoju północnym i była całkiem marna , kilka liści i wygięta w dół. Uratowałam ją przed wyrzuceniem. Podzieliłam ją na małe sadzonki i zmieniłam lokum z oknem zachodnim. Mam ją już 10 lat, byłaby jeszcze większa (bo miała już podwójną drabinę bambusową) ale w tamtym roku to samo działo się z młodymi liśćmi że został goły badyl więc ją skróciłam (i przesadziłam w większą doniczkę). Dodam jeszcze,że bardzo szybko rośnie.
Teraz w każdej kwiaciarni można spotkać monsterę ale kiedyś to było coś, znajomi podziwiali . Ten kwiatek jest u mnie nr.1 , a mam ich sporo.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Monstera czy filadendron , blade liście

Post »

A jak z nawożeniem? Powiedz co ile nawozisz, może zbyt często?
Życzę miłego dnia
Tomek.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”