Mączka bazaltowa

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7603
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Mączka bazaltowa

Post »

:) :) Może się i tam komuś pare sztuk mszyc udusiło , przy zmasowanym ataku znaczenia to nie ma, a aby zarodniki choroby grzybowej do liści nie dotarły to niby w jaki sposób musiałbyś je obsypać? Ja jakoś z zasady nie wierze w entuzjastyczne opisy dopóki sama tego nie sprawdzę.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Nie zagladałam w ogóle do tego wątku, a tymczasem nawet mnie ktoś pytał o skutki
zastosowania.
W efekcie podsypałam tylko czosnek, efektów nie było i tyle w temacie.
Mam jeszcze trochę to po prostu rozsypię w sadku, bo coś z tym trzeba zrobić.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8956
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Tania jest to można sobie pozwolić poszaleć . Miałam ją dobre kilka lat temu . Nawet próbowałam nią pryskać
po rozrobieniu wcześniej wodą . Pewnej jesieni postanowiłam , że wysypię wszystko by o mączce zapomnieć .
Nie wiem czy się przypadkiem nie nabawiłam wtedy zapylenia płuc .
Teraz mam diatomit i gips budowlany , niestety jedno i drugie pylące . Ja się na błędach nie uczę . :)
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2346
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Obawiałabym się stosować ją , może mieć w składzie jakieś pierwiastki ciężkie, w końcu to pochodzenia wulkanicznego.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7603
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Mączka bazaltowa

Post »

https://niepodlewam.pl/maczka-bazaltowa ... -ogrodzie/ "Przeciętny skład mączki bazaltowej: Krzemionka – 45% Glin – 13% Żelazo – 11% Wapń – 10% Magnez – 10% Sód – 2,8% Tytan – 2% Potas – o,9% Fosfor – o,45% Mangan – 0,2% Bor – 0,05% Siarka – 0,05%
niepodlewam.pl Wszystkie prawa zastrzeżone"

Ołowiu w składzie nie widzę :wink: Bardzo bogata w mikroelementy, zawiera prawie wszystkie naturalne pierwiastki i nie da się jej przedawkować. Mnie to akurat pasuje. Nigdy mączki nie stosowałyśmy na działce do tej pory, a piach mamy.
Jednego nie wolno robić; rozpylać kiedy żerują owady - zabije wszystkie, które znajdą się w zasięgu pylenia, te pożyteczne też. Dlatego wolę mszyce na warzywach potraktować olejem. A mączkę rozsiałam teraz, jesienią. Kupuję w ogrodniczym, w pojemnikach plastykowych po 3 kg (tyle udźwignę bez problemu ) po około 13 zł za opakowanie. Rozsypuję tak średnio 1 kg na powierzchnię 5 x 5 m. Mam jeszcze zapas do posypywania po kompoście.
Pozdrawiam! Gienia.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2346
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mączka bazaltowa

Post »

A ja będę uparta i wolę doładować kompostem własnej roboty. Glin- aluminium, Tytan- stymulator wzrostu, Sód- rośliny nie lubią.
Czy zdaje egzamin ściółkowanie truskawek igliwiem ze sosny? Wiecie, że np. kwieciaka truskawkowca odstraszają liście paproci pościelone na ziemi wśród truskawek. Robił ktoś z was? No, ale sok z liści paproci jest chyba trujący.

A jakim olejem pryskasz mszyce: jadalnym czy jakimś preparatem olejowym-kupnym/?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7603
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Pryskam olejem neem .

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13697
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Muszę odnaleźć jutro moją mączke bazaltową, by zobaczyć ile jej jeszcze mam.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13697
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Znalazłem 3/4 worka mączki bazaltowej granulowanej. Gdzieś jeszcze powinna być pylista ale zrobiło się lekkie przetasowania w pomieszczeniu i nie moglem znaleźć. :) Zaraz podsypałem na poletku pod dynie i czosnek.


Obrazek
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2346
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Glin jest toksyczny dla roślin, korzenie żle na niego reagują, nie rozwijają się, będą wolniej rosły. Jak tak co roku nasypiesz to nie wiadomo co będzie. :)
Jak glin potem usuniesz.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Mączka bazaltowa

Post »

W mączce bazaltowej to raczej są glino-krzemiany, a one nie są rozpuszczalne w wodzie tylko w kwasach.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7603
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Mączka bazaltowa

Post »

:wit Nie ulegam panice i nie panikujcie :D . Glin jest wszędzie, w wielu warzywach, zbożach, ziołach, lekach, nawet w kosmetykach i nie jest zagrożeniem dla zdrowia. Bardziej obawiam się gotowania czy smażenia w garnku aluminiowym z podrapanym teflonem. Wtedy nie wiem ile tego pierwiastka przenika do potraw, wolę stalowe.
I nie sądzę by glin w mączce bazaltowej był toksyczny dla roślin skoro po zastosowaniu wg badań lepiej (a nie gorzej) rosną.
Pozdrawiam! Gienia.
epiepi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 6 maja 2019, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mączka bazaltowa

Post »

Dużo tej mączki bazaltowej w internetach i portalach aukcyjnych. W internecie piszą niektórzy, że potrafi być zanieczyszczona metalami ciężkimi. Cześć sprzedawców posiada badania na metale ciężkie i substancje szkodliwe, jak kadm, rtęć, ołów itp. Większość w badaniach jakie widziałem ma poniżej 1% dopuszczalnej normy, więc super, niektóre są 50% normy, więc też dobrze, ale to już znacznie więcej. Zastanawia mnie tylko to dlaczego te najtańsze mączki bazaltowe nie mają badań :) Czy dlatego, że nikt by nie kupił skażonej? Czy dlatego, że badania są drogie? Ogólnie to nie wiem nawet czy istnieją mączki z metalami ciężkimi ponad normę, może naturalnie nie mają ponad 100%, ale pewnie zależy jaki dostawca. Warto jednak chyba na to zwrócić uwagę tak na chłopski rozum, bo jak raz się metale ciężkie rzuci do ogrodu to już się ich niczym nie wyjmie. Przypominam jednak, że metale ciężkie są we wszystkim nawet w wodzie, ludzkim ciele i powietrzu, chodzi tylko ilości, jak ze wszystkim.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”