Ochojnik sosnowo -modrzewiowy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

czy to ochojnik?

Post »

Znalazłem na kilku drzewkach (świerk, modrzew, daglezja, brzoza youngii) takiego robala i drzewka wyglądały tak: Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na modrzewiu były jeszcze takie narośla jak na zdjęciu. Szukałem i jedynie co mi przychodzi to ochojnik, ale ni jestem specem więc proszę o zdiagnozowanie i zaradzenie.
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: czy to ochojnik?

Post »

Zobacz ten materiał
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: czy to ochojnik?

Post »

tak podejrzewam, ale czy robal który jest na zdjęciach (ten czarny) to ochojnik?
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

czy to ochojnik?

Post »

Witam!

Kupiłam świerka 'Push"
był ostatni, więc wyboru nie miałam..
martwią mnie te czarne miejsca

ale to? czy to nie ochojnik?
Bardzo prosze o pomoc bo to dla kogoś kupiłam
z uśmiechami Iza
u liski
muszu852
1000p
1000p
Posty: 1405
Od: 20 kwie 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: czy to ochojnik?

Post »

Witam lisko...
Zdarza się, że iglaste drzewo czy krzew nagle przestaje rosnąć, igły żółkną i opadają ? roślina marnieje. Przyjrzyjmy się pędom. Jeśli odnajdziemy na nich oznaki obecności szkodników, będziemy mogli rozpoznać intruza. Te szkodniki nie ogryzają igieł i pędów ? wysysają z nich soki. Skutków żerowania nie widać natychmiast. Zaatakowane rośliny coraz bardziej słabną, a po pewnym czasie zamierają.

Ochojniki Są to drobne owady zaliczane do mszyc. Żerując, wprowadzają do pąków ślinę, a znajdujące się w niej enzymy powodują powstawanie na gałązkach szyszkowatych narośli ? galasów. Wewnątrz narośli, w licznych komorach, bezpiecznie żerują i rosną młodociane formy szkodników.
Kształt i barwa galasów wskazują na gatunek ochojnika, który zaatakował roślinę. Samice i larwy niektórych gatunków ochojników żerują pod kłaczkami woskowej wydzieliny.

Aby uratować roślinę powinno się :
- usuwać i niszczyć galasy, zanim się otworzą i uwolnią ochojniki.
- silnie porażone części rośliny wycinać i palić.
- aby zniszczyć wszystkie formy ochojników, które przezimowały, można wczesną wiosną opryskać drzewka: preparatem olejowym Promanal 60 EC (2%) lub pyretroidem (na przykład Decis 2,5 EC ? 0,05%; Sumi-alpha 050 EC ? 0,04%; Fastac 10 EC ? 0,015%).


A patrząć na Twojego świerczka mam duże podejrzenia co do ochojników...
widzę, że niektóre części zostały już poważnie zaatakowane więc ja pisałem powyżej, możesz zastosować dość radykalną metodę zwalczania.

pozdrawiam Michał ...
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Re: czy to ochojnik?

Post »

Michale dziękuję Ci bardzo.
Jeśli to ochojnik to ja pojadę zwrócić tę roślinę..
wczoraj kupiłam.. Pani zapewniała, że na 100% nie.. a ja się nie znam.. miałam tylko podejrzenie.

Wykład bardzo fajny.. przyda się na inne świerki, które u mnie rosną i niestety to cudo posiadają :(
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4243
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: czy to ochojnik?

Post »

Powoli, jak nie zapomnę to pod wieczór obejrzę swojego Acrocona, ale wydaje mi się, że masz zdrową roślinę. Jeśli nawet są jakieś podejrzenia, to oprysk i/lub podlanie Confidor'em i po sprawie.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
muszu852
1000p
1000p
Posty: 1405
Od: 20 kwie 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: czy to ochojnik?

Post »

witam...
Nie konecznie musisz go oddawać powoli jak to stwierdził-a maryann gdyż objawy nie są jeszcze aż tak widoczne i można z nimi walczyć
to są tylko moje podejrzenia, ja zastosowałbym oprys olejowy Promanal 60 EC (2%), powinno poskutkować ...
Ale decyzja należy do Ciebie...

pozdrawiam Michał...

Widać, że większość roślinki jest w całkiem pozytywnym stanie więc można ją uratować :) i pozwolić jej się cieszyć ...
mrydzewski1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 cze 2010, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Węgrów
Kontakt:

Re: modrzew + świerk.

Post »

U siebie mam 6 modrzewi przyciętych na 2 metrowy żywopłot a ko 5 metrów dalej kilka odmian świerków.Na świerkach nie widać intruzów natomiast modrzewie notorycznie atakuje mszyca. W moim przypadku mszyce przyciąga Kalina ( PIĘKNIE ZAKWITŁA W TYM ROKU), ale drugi :) oprysk załatwił sprawę
Awatar użytkownika
Meva
200p
200p
Posty: 445
Od: 11 lut 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: modrzew + świerk.

Post »

no co tu odpowiedziec...
Poczekamy- zobaczymy? :roll:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Post »

Na igiełkach są takie białe kulki/kłaczki, które po zgnieceniu zmieniają się w pyłek. Co to jest i czy jest to normalna uroda modrzewia?
Obrazek
Monika
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Co dolega mojemu modrzewiowi?

Post »

Niestety nie jest to normalna uroda, jeno żerujący ochojnik. Można zwalczać np. Confidorem. Są świerki w pobliżu? Bo on żeruje w różnych stadiach rozwojowych na modrzewiach i świerkach właśnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”