Przepisy na syropy lecznicze

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Fallenangelv
---
Posty: 1818
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Powiem wam,że czasem jak się da czadu to choroba mija.
Ja na grypę mam wiśniówkę na miodzie :wink: .
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Robercie, sama się zastanawiam, czy te różne tabletki i syropki nie rzucić w kąt i nie wypić porządnego kielicha. Ale, co to znaczy: porządny??? Każda odpowiedź Wasza będzie dobra..... czekam... ;:167 ;:136 :wit
Adresy do moich wątków
Zwierzęta też odczuwają głód, pragnienie, ból, strach... i to już powód by nie zadawać im cierpienia i krzywdy.
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 384
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Porządny kielich, to taki, po którym nie jesteś już w stanie umyć naczynia, w którym piłaś :;230
Ale tu u Was alkoholowo. Żeby nie było, że to nie 'ta rubryka" proponuję, a jakże, ziołowy likier typu Chartreuse. Do sporządzenia w sezonie, żeby było na potem.
Po 5 g : liści melisy, ziela hyzopu, kłączy marzanny, ziela tymianku, kwiatu lawendy, kwiatu lipowego, liści mięty pieprzowej, korzenia arcydzięgla, owocu anyżu, nasion kardamonu, gałki muszkatałowej, kłącza tataraku
3 g pączków topoli, suszona skórka z 2 pomarańczy,, 0,5 kg cukru, 0,6 litra wody, 30 ml soku cytrynowego, 0,65 litra spirytusu 96*. Rozdrobnione zioła zalać wrzącym syropem- cukier+ woda. Lekko podgotować pod przykryciem na małym ogniu, przelać do butli, szczelnie zamknąć i odstawić. Po 7 dniach przecedzić, dodać spirytus, sok cytrynowy.
I wtedy kielicha. A jak nic nie da, to wtedy innym zestawem ziół :;230 :
Po: 5 g liści mięty pieprzowej, owoców kminku. Po 3 g: liści rozmarynu, kwiatu lawendy, liści ruty, owoców jałowca, owoców anyżu.
Po 2 g cynamonu, goździków, skórka z 1 pomarańczy i 1 cytryny cienko skrojona, 0,35 kg miodu pszczelego, 0,35 kg cukru, 1 litr spirytusu 96 *, 0,9 litra wody, 15- 20 kropli esencji waniliowej, 3- 5 kropli esencji migdałowej(ostrożnie!).
Korzenie wraz ze skórkami zalać spirytusem i wodą. Naczynie zamknąć i odstawić na 2 miesiące w ciepłe miejsce. Po tym czasie zlać nalewkę do większego naczynia, a korzenie zalać gorącą wodą (0,4 l) i pozostawić na tydzień. Z naciągniętej korzeniami, odcedzonej wody oraz miodu i cukru, zrobić syrop, dodać esencje, połączyć z nalewką korzenna, zamknąć szczelnie naczynie i odstawić. Po co najmniej 6- 8 miesiącach likier przefiltrować i rozlać do butelek. I kielicha.
Pozdrawiam- Liliana
Fallenangelv
---
Posty: 1818
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Co nie zabije to wzmocni.
Tabletki,pigułki.............. i inne takie tam.Oprócz tego większość w płynie to nic innego jak alkohol na ziołach z cukrem itp.A po co przepłacać.
Ja jak miałem pierwszy raz grypę żołądkową(wiecie coś strasznego ,nie wiem do czego to porównać człowiek myślał że to już ostatnie jego podrygi :shock: :shock: ).Trzyma trzy,cztery dni.Wypiłem 0,5 l wiśniówki na miodzie..Przez ten czas.
Odnośnie gryp,kto od czasu do czasu wypije kieliszeczek i zjada cebulę i czosnek to nie straszne mu przeziębienia.
Nie od dziś wiadomo że najlepsza apteka jest na polu, w sadzie i lesie.
Dobrym lekarstwem na dolegliwości żołądkowe jest również orzechówka.
Wystarczy jedenaście orzechów włoskich zielonych(takich wyrośniętych już,ale można je przekroić jeszcze nożem) pokroić w połówki, lub ćwiartki i zalać alkoholem o mocy 55-75% tak aby wszystkie orzechy były zalane alkoholem.Zlać po kilku tygodniach. Kolor prawie czarny.
Typowo gorzkawa nalewka zdrowotna.
Awatar użytkownika
ewa2204
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1516
Od: 2 kwie 2009, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Ja trochę inaczej robię syrop z pigwy ;:137 .
Drobno kroję pigwę (wydrążone pestki) i zasypuję cukrem, mniej więcej 1:1.
Po ok. tygodniu zlewam syrop do butelek po kubusiu (patrzcie, jakie uniwersalne buteleczki ;:224 ) i przez całą zimę dodaję do herbaty zamiast cytryny. Pychota ;:152
ursa
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 paź 2007, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Ja robię syrop z młodziutkich szyszek sosny. Znajomy farmaceuta powiedział mi , że lepsze są młode przyrosty. Nigdzie w literaturze nie spotkłam się o szkodliwosci szyszek. Choć faktycznie więkoszość przepisów na syrop jest z młodych pędów. Może ktoś sie wypowie na ten temat.
Pozdrawiam cieplutko. Ulka
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 384
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

To ja się wypowiem :D Główna różnica pomiędzy surowcem jakim są młode pączki sosny a młodziutkimi szyszkami jest taka, że pączki sosny są dokładnie przebadane jeśli chodzi o ich skład, są oficjalnym surowcem zielarskim, jest podana technika, miejsce zbioru, surowiec jest obłożony normami jakościowymi i jest wciągnięty do księgi zwanej Farmakopeą Polską(jest to spis leków, które zostały zatwierdzone do użytku, zawierający przede wszystkim obowiązujące normy ich składu, metodę otrzymywania, warunki przechowywania oraz dawkowanie; każdy kraj ma własną taką księgę. Obecnie w Polsce obowiązuje F. VIII, z 2008 roku).
Młodziutkie szyszeczki jeszcze się tego chyba nie doczekały(ale można poszukać). Nie oznacza to jednak, że w jakikolwiek sposób są szkodliwe. Są po prostu nie znormalizowane. Farmaceuta musi polecać to co jest opisane, zbadane, i jest to słuszne. Świadczy o kompetencji, nie o braku elastyczności.
My z kolei namiętnie lubimy pić herbatkę z płatków róży pomarszczonej. A one też nie są ścisłym surowcem zielarskim :D .
Pozdrawiam- Liliana
ursa
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 paź 2007, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Liliano dziękuję za odpowiedz. Uspokoiłaś mnie, ale w tym roku zrobię syrop z młodych przyrostów.
Podajesz fajne przepisy, na pewno zrobię likiery. Myslę , ze nie jestes tylko teoretykiem, powiedz które ziola wedlug Ciebie są numerem jeden.

-------------------
Urszula
Pozdrawiam cieplutko. Ulka
Awatar użytkownika
jollla500
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10625
Od: 26 cze 2008, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Stasiu ale masz super przepisy :lol: chętnie będę z nich korzystać :D
Jolllinki ;:3Do Jollla500
Miłością moją są ogrody, wschody słońca i jego zachody......
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Witam serdecznie wszystkich Syropomanów ;:167
Cieszę się z odwiedzin i wielu ciekawostek. Ja też czekam na przepis syropu z przyrostów, choć mam swój. Ale ten "mój" wychodzi bardzo słodki i w tym roku, z przykrością informuję, zawiódł mnie. Kaszel, gardło, zapalenie tchawicy, zapalenie oskrzeli... oj choróbstwo wymęczyło mnie okropnie. Nic nie pomagało: czosnek, syropki, cebula. Brrrr, jak pomyślę, to drzazgi biegną mi po plecach.
Pozdrawiam serdecznie, pa :wit ;:138 ;:196
Adresy do moich wątków
Zwierzęta też odczuwają głód, pragnienie, ból, strach... i to już powód by nie zadawać im cierpienia i krzywdy.
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 384
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Urszulo- zjadło mi taki długi i piękny post ;:199 ;:145 . W związku z tym uściśli proszę czy chodzi Ci o zioła ogródkowe- do zasadzenia, czy o zioła do pozyskania np. ze stanu dzikiego. A może przyprawowe, bo to czasem to samo ? :D
Pozdrawiam- Liliana
ursa
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 paź 2007, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

No cóż, troche szkoda ,chetnie bym poczytala. Chodzi mi ogolnie o ziola, np. nagietek jest rosliną ogrodkową, a bardzo go sobie cenię. Podobno w rankingu skutecznosci ziół zajmuje trzecie miejsce. Tyle się tu dowiedziałam dobrego o hyzopie, a nigdy go nie uprawiałam, itp..
Stasiu, ja syropki robię 1:1, po zlaniu dodaję sok z ctryn 5 szt. Syrop z kwiatów czarnego bzu podobnie, dodaję jeszcze 100ml alkoholu..


-----------------------
Urszla
Pozdrawiam cieplutko. Ulka
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Oooo, alkohol też lubię, i to bez ziół.... :;230 :;230 :;230 :wit
Adresy do moich wątków
Zwierzęta też odczuwają głód, pragnienie, ból, strach... i to już powód by nie zadawać im cierpienia i krzywdy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”