Akant długolistny( Acanthus hungaricus )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Akant

Post »

Nie myślałam, że akant jest taki 'zdolny' :shock: Ja dostałam od koleżanki w zeszłym roku małą, marną sadzonkę, posadzony w ogródku ziołowym trochę od niechcenia, bo nie wierzyłam, że ta roślina ma szanse w naszym klimacie( już kiedyś sadziłam i nic z tego nie wyszło). Pod spodem jest gruz ceglany, ziemia lekka, a zimą był okryty liśćmi zmieszanymi z pociętymi gałązkami iglaków. Wiosną ochoczo zabrał się do życia.Nie zakwitł ,ale urósł, trochę go zarosła barbula jednak :? Muszę coś z tym zrobić.
halszka31
100p
100p
Posty: 105
Od: 18 cze 2008, o 20:54
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Akant

Post »

Warto "coś" zrobić. Często sadzimy rośliny gdzie popadnie, gdzie jest miejsce.. i dalej się nie martwimy jak sobie radzą.. Z doświadczenia jednak wiem, że każda roślina potrafi wzbudzić podziw jeśli jest posadzona w odpowiednim towarzystwie i w jakiś sposób wyeksponowana. Często oglądam rośliny w innych ogrodach - te same gatunki potrafią całkiem inaczej wyglądać..Moje akanty posadzone na zboczu nad strumykiem są widoczne, okazałe i wzbudzają powszechny zachwyt moich gości. Posadziłam je w towarzystwie obrazkowatych w większości posiadających ciekawe liście, kwiaty i owoce- i co ważniejsze kwitnących o tej samej porze.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Akant

Post »

Tak to prawda, ja raczej na ogół unikam sadzenia roślin 'na razie', sporo moich koleżanek tak jednak robi.Czuję niemal fizyczny ból gdy mam potem przesadzić taką roślinę gdy ona dobrze rośnie.Czasem zdarza się to gdy coś niespodziewanie dostanę, a nie bardzo wierzę w powodzenie uprawy lub tej rośliny nie lubię i wciskam gdzieś by ofiarodawcy nie robić przykrości.Tak było z akantem.Jednak rośliny czasem potrafią zaskakiwać :)
Akant powinien być wyeksponowany, bo od stanowiska zależy też wygląd. Nigdy nie zgłębiałam gatunków i odmian, wiem jednak, że niektóre egzemplarze mają nieco 'chwastowaty' wygląd i są mało dekoracyjne.
Agnieszka W.
200p
200p
Posty: 340
Od: 23 wrz 2009, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorze
Kontakt:

Re: Akant

Post »

Witam,

Bardzo mnie zainteresowała ta roślinka, może ją zasadzę przed kamienicą, jak ją ukradną to znowu odrośnie ....hm.
Tylko ciekawa jestem czy może rosnąć na suchej glebie i w pełnym słońcu??

Chyba będzie dobry, poczytałam posty od początku ;:138
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Akant

Post »

Akanty nawet lepiej rosną w przepuszczalnej, glebie i w słońcu. To roślina śródziemnomorska; w Grecji rośnie np. jako chwast ruderalny.
Pozdrawiam - Jean
halszka31
100p
100p
Posty: 105
Od: 18 cze 2008, o 20:54
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Akant

Post »

Wiele roślin swobodnie rosnących w naturze, jest sprzedawana w szkółkach po wcale niebagatelnych cenach. Obserwując ogromne połacie łąk porośniętych mniszkiem , wyką lub łubinem zastanawiam się nad naturą człowieka, który systematycznie usuwa ze swojego pola widzenia te rośliny, które obiektywnie oceniając są równie piękne jak inne, podobne ,zakupione w szkółkach. :D
Moje naturalistyczne zakątki w ogrodzie są moją dumą, mimo, że niezmordowanie szukam też nowości ogrodniczych.W ten sposób ogród i rośliny stały się moją osobistą pasją , odzwieciedlające nie tylko modne trendy, ale i też moje poczucie estetyki i podziwu dla natury.
Pozdrawiam serdecznie
"Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz tego dokonać"
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Akant

Post »

Można sobie zafundować dziką łączkę mały lasek jak się ma duży ogród ale na 1,2 ar nie bardzo sobie wyobrażam. Też podziwiam kwitnący mniszek szczególnie u sąsiadów ale zgrzytam zębami jak później wyrasta u mnie w środku jakieś cennej byliny. ;:35
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3731
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Akant

Post »

Januszu, kupione u Ciebie młode Akanty powinnam okryć na zimę? Dziś byłam w ogrodzie, zauważyłam, że maja lekko ścięte liście przez mróz ...
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Akant

Post »

W pierwszym roku należy zabezpieczyć na zimę. Później nie jest to konieczne szczególnie w Twoich stronach. U mnie całe zabezpieczenie już dorodnych egzemplarzy to jego zmarznięte liście, które dopiero wiosną usuwam.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2810
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akant

Post »

Januszu powiedz jak możesz ile średnio kiełkują nasionka akantów? Ja posiałam 5 szt, odkopałam je z ciekawości po tygodniu i widzę, ze są tylko mocno napęczniałe. Poradzą sobie same z wypuszczeniem korzonków?
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Akant

Post »

Ale jesteś niecierpliwa. Dokładnie nie wiem, bo siałem pod folią w gruncie ale długo nie wschodziły. Tydzień to na pewno za mało :wink:
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2810
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akant

Post »

Ja niecierpliwa? Skądże - gdybym była niecierpliwa to bym nie hodowała roślin z nasionek ;) A tak na poważnie to pytam, bo po prostu nie wiem :)
Agnieszka W.
200p
200p
Posty: 340
Od: 23 wrz 2009, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorze
Kontakt:

Re: Akant

Post »

Witaj Januszu,

Mam pytanie, czy lepiej jest sadzić wiosną czy późną jesienią te akanty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”