Sposób na glony??

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
vasteq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 lip 2008, o 15:21
Lokalizacja: POZNAŃ

Post »

to znaczy wkład chemiczny to miałem na myśli wkład typu biobale, ceramike, zeolit - o dużej porowatości żeby bakterie miały gdzie się osiedlać. Nie miałem na myśli chemii
vasteq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 lip 2008, o 15:21
Lokalizacja: POZNAŃ

Post »

PS.. oczko jest małe, ale dość głębokie (1.5m) takżę nie wiem czy tam jakieś rośliny się nadadzą.
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

poszperaj w necie
najtańszy chyba będzie keramzyt, na każdej składnicy budowlanej dostaniesz
pozdrawiam
Jacek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

vasteq pisze:PS.. oczko jest małe, ale dość głębokie (1.5m) także nie wiem czy tam jakieś rośliny się nadadzą.
W każdym oczku nawet najmniejszym, możesz posadzić rośliny. Jeśli nie masz na nie specjalnie skonstruowanych półek, to można pod pojemnika dać jakieś podstawki aby uzyskać odpowiednie głębokości. A ostatecznie umieścić rośliny w kieszeniach - workach z mat kokosowych zakotwiczonych jednym końcem na brzegu.
Na 1,5 m możesz sadzić większość odmian grzybieni. Możesz również zastosować rośliny o liściach pływających np. rdestnicę lub rdest wodny. Sezonowo pistię (w naszym klimacie roślina jednoroczna).
Ale i również rośliny podwodne np. moczarkę, czy którąś z Rdestnicowatych
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

duże lilie wodne spokojnie zniosą taką głębokość
moja najniższa półka jest na takiej głębokości
mam tam N.Attraction, N.Chromatella,N.Alba,N.Rosea i N.Colorado
pozdrawiam
Jacek
vasteq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 lip 2008, o 15:21
Lokalizacja: POZNAŃ

Post »

nie wiem o jakich półkach mówicie, ale postaram sie uzupełnić braki swojej wiedzy. Oczko jest całe wyłożone kamieniami - nikt specjalnie nie myślał przy jego zakładaniu nad hodowlą roślin ;) Z roslin najbardziej mi się podobają lilie
Awatar użytkownika
Ernest
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 4 lut 2007, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Jak podobają się Tobie lilie ,to bierz przykład z Jacka
pozdrawiam - Sebastian
kontrapunkt
100p
100p
Posty: 180
Od: 24 mar 2007, o 21:35
Lokalizacja: woj. opolskie

Post »

Może moje pytanie jest bez sensu (?) ,ale czy nie można umieścić rozwielitek w plastikowym pojemniczku z dziurami , ale na tyle drobnymi ,żeby rybki się do niej nie dobrały ? :wink:

Jeszcze jedno pytanie -a jak poradzić sobie z glonami które osadzają się na ścianach oczka ? jest na to sposob ? te pływające poprstu wyławiam .
Inka
Miszka007
100p
100p
Posty: 197
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Witam wszystkich.

Ten środek o którym wspomniano w pierwszym poście to AlgoRem niemieckiej firmy Tetra. Jest to koagulant - naturalnie wspomaga walkę z glonami. Butelka (ok. 32zł.) wystarcza na 5 000l wody. Preparat ten zbija azotany i zarazem glony w kulki, które wyławiamy siatką. Na początek, zaraz po wlaniu preparatu woda robi się mlecznie biała. Trwa to kilka nawet godzin. Podczas używania tych preparatów (łączą one tlen zawarty w wodzie z szkodliwymi związkami), należy silnie natleniać wodę w oczku, np. za pomocą kompresorka (tzw. brzęczyk). Można także na czas używania preparatu uruchomić fontannę.

Co do roślin w oczku wodnym:
Nasze oczko (niestety, ale niezbyt szybko zdobędę zdjęcia) ma 5 000l wody. Oczko to ma już 14 lat. Najgłębsze miejsce ma 120cm. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że dzięki liliom wodnym na 120 cm tafli wody widać na dnie pinezkę. Posiadamy lilie czerwone, różowe, białe, żółte. Są naprawdę piękną ozdobą ogrodu. Preparaty używamy jedynie raz na rok i jest to właśnie AlgoRem. Używamy go w majowych i czerwcowych upałach, gdy występuje tzw. zakwit wody (woda staje się zielona).

Filtrowanie:
Na brzegu oczka stoi 250l. beczka wypełniona filtratami. Należy pamiętać, iż im więcej filtratów tym stabilniejsza jest równowaga biologiczna w oczku(!). Najtańsze wypełnienie beczki:
- do połowy - pocięty na ok. 3 cm. kawałki peszel. Dzięki porowatości staje się wyśmienitym miejscem do rozmnażania się bakterii nitryfikacyjnych (tych dobrych, dzięki którym mamy czystą wodę) oraz gdybyśmy rozłożyli i rozprasowali taką ilość tego materiału, powstałaby ogromna powierzchnia, tak więc bakterie mają gdzie bytować.
- powyżej - wata perlonowa - do zakupu w każdym sklepie zoologicznym. Zatrzymuje nawet drobne pyły zawarte w wodzie. Wystarcza na długie lata! Nie butwieje.
- na górę - gąbka polipropylenowa - niestety, ale jest dość droga, lecz wystarcza dosłownie na całe życie. Wycinamy w niej kółko dopasowane do średnicy beczki i wkładamy na górę.

Bardzo ważne jest również:
Jak najczęściej należy podmieniać małe ilości wody w oczku, aby zmniejszyć ilość NO3 (azotanów). Jest to związek chemiczny, do którego nie przyzwyczai się żadna ryba i w dodatku jest wysoce szkodliwy. Przeciwdziała mu częściowa podmiana wody oraz duża ilość roślin. Wg literatury, stężenie powyżej 50mg/l jest zabójcze. Wodą z oczka można z powodzeniem podlewać np. warzywa na grządce - w ten sposób podmieniamy wodę.

Mam nadzieję, że moja wiedza zawarta w tym hmm... długim poście się komuś przyda :D
W razie jakiś pytań służę pomocą.

Pozdrawiam, Michał.
Pozdrawiam
Michał
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Miszka007 pisze:
Mam nadzieję, że moja wiedza zawarta w tym hmm... długim poście się komuś przyda :D
W razie jakiś pytań służę pomocą.

Pozdrawiam, Michał.
A w zupełności wystarczy jedynie nasadzić więcej roślin. One sobie poradzą z azotanami bez ingerencji koagulantów. I jedynie w ten sposób możemy uzyskać równowagę biologiczną w oczku, żadne filtry jej nie zastąpią, bo wystarczy awaria filtra, i zielona woda po tygodniu jak na zamówienie, jeśli nie uzyskało się wcześniej równowagi metodami naturalnymi.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

Paweł ma rację
ja też kilka lat temu wybudowałem filtr, ale wcale z niego nie korzystam
ufam tylko roślinom :)
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Ernest
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 4 lut 2007, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Pawel Woynowski pisze: żadne filtry jej nie zastąpią
Paweł ,korzystam z filtra opartego na Twoim rozwiązaniu i bardzo dobrze sobie radzi,oczywiście gdyby nie masa ;) roślin zapewniająca równowagę ,to już tak pięknie by nie było :D ,tzn.mogło by być zielono :)
pozdrawiam - Sebastian
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

Pawełku załóż nowy temat o roślinach błotnych
ze swojej strony wklej na początek troche informacji o tych roślinach
Sebastian masz trochę tych roślin, wstaw fotki i krótki opis
ja dołożę swoje gatunki i odmiany
może rozkręcimy ten temat :)
pozdrawiam
Jacek
Zablokowany

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”