Storczyki Czarnej

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki Czarnej

Post »

Jednego falenopsisa posadziłem w mieszance kory i mchu i stracił korzenie, ale mam tez trzy inne i korzenie bardzo dobrze się u nich rozwijają, podobnie liście i jeden kwitnie. Mchu jednak nie jest za wiele, tak gdzieś około 30% i zauważyłem że wolniej przesycha podłoże w porównaniu do samej kory. Dlatego trzeba mieć wyczucie w doborze wielkości frakcji kory.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
beata_1252
200p
200p
Posty: 237
Od: 5 lut 2018, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Storczyki Czarnej

Post »

To może zaryzykuje i też dam tego mchu tak ze 30% ;:224 albo sam mech- w końcu trzeba spróbować i wyrobić sobie opinie ;:108 a nóż mi podpasuje i korzonki będą rosły jak na drożdżach :tan
Pozdrawiam Czarna :-)
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2806
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Storczyki Czarnej

Post »

A może pokażesz jak wyglądają korzonki tego phala. Tak się składa że mam też tą krzyżówkę ( phal. penang girl x luedde-violacea) i moj rośnie w średniej frakcji kory z domieszką seramisu, wermikulitu i perlitu.
Większość storczyków u mnie jest w takiej mieszance i bardzo dobrze sobie w tym radzą.
Podłoże robię zawsze sama. Nie kupuję od kilku lat gotowego podłoża do storczykówm gdyż uważam że jest ono kiepskiej jakości.
beata_1252
200p
200p
Posty: 237
Od: 5 lut 2018, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Storczyki Czarnej

Post »

Witaj Kasiu :wit wklejam zdjęcia które robiłam w trakcie przesadzania :wink:

Korzonki były moczone w topsinie i jak trochę podeschły to dałam odrobinkę cynamonu i dopiero wsadziłam wszystko w doniczkę.

Podłoże to kora, czipsy kokosowe, troszkę włókna i perlit. Dałam warstwę keramzytu wcześnie moczonego około 2 tyg. W wodzie z dzbanka z filtrem dafi- woda była codziennie zmieniana i keramzyt dodatkowo był płukany.

No i to chyba wszystko :oops: nożyczki przed zabiegiem dezynfekowałam spirytusem a korę widoczną na zdjęciach jeszcze rozdrobniłam troszkę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Czarna :-)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki Czarnej

Post »

W tym podłożu korzenie będą bardzo szybko przesychać. Mam parę w podobnych to muszę moczyć co około 3 - 4 dni. Ogólnie to mam posadzone swoje storczyki w różnym podłożu. Część mam w gotowym, różnych producentów i muszę potwierdzić niestety za Kasią, że są słabej jakości, często zawierające niepotrzebne jakieś śmieci. Dlatego szybko przeszedłem na korę śródziemnomorską o różnej frakcji. Trochę tutaj z nią eksperymentuję, mieszając w rożnych proporcjach. Najlepiej z tego co zauważyłem jeśli chodzi o falenopsisy z większymi korzeniami sprawdza się frakcja 9-12 zmieszana z 6-9. Natomiast storczyki z drobnymi korzeniami daje do frakcji 6-9.
Mam też parę falenopsisów w mieszance kory i keramzytu i tutaj też ładnie rozwijają się korzenie, tylko trzeba częściej moczyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2806
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Storczyki Czarnej

Post »

Zgadzam się z Norbertem w tak usypanym podłożu będzie szybko przesychać. Jeśli masz czas co 3-4 dni moczyć to powinno być ok. Choć w 30 stopniowych upałach i taki czas może być za długi.
Dziury po boku doniczki będą dodatkowo wysuszać podłoże.
Kora musi być drobniejsza żeby szczeliny się lepiej wypełniły. Z włókna kokosowego bym zrezygnowała.
U mnie storczyki mają drobniejszą korę wtedy koło tyg. wytrzymują.
beata_1252
200p
200p
Posty: 237
Od: 5 lut 2018, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Storczyki Czarnej

Post »

Dziękuję za zainteresowanie i wskazówki ;:168

Podłoże, które jest pokazane skomponowałam sama. Mam co prawda jeszcze dwa woreczki podłoża Kik ale w nim jest zbyt wiele zapychaczy: keramzyt, skałka itp. Daje je pod hybrydy ale muszę wybierać kore :?

Mam kilka doniczek pół na pół ( podłoże kik i keramzyt) i sobie chwalę. Korzenie bardzo ładnie rosną i są zdecydowanie grubsze od tych w samej korze, ale fakt faktem muszę częściej moczyć.

W tygodniu przyjdzie mi paczka z og z zapasem kory o różnej frakcji i mchem wiec będę mogła ewentualnie przesadzić jeszcze raz jeśli będzie trzeba, ale to dodatkowy stres dla rośliny. Chociaż z tym podlawaniem co 3 dni to nie bedzie problem. Czego sie nie robi dla kwiatów :heja Dodatkowo wilgotność też ma zapewnioną przez parującą wodę i keramzyt na dnie pudełka ;:108
Pozdrawiam Czarna :-)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Czarnej

Post »

Potwierdzam to co mówią przedmówcy. W takich upałach jak dziś to takie podłoże to max 2-3 dni.
Za gruba frakcja kory.
beata_1252
200p
200p
Posty: 237
Od: 5 lut 2018, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Storczyki Czarnej

Post »

W takim razie jak przyjdzie paczka z drobną korą to go przesadzę :wink:
Mam nadzieje, że za bardzo nie odchoruje ponownego przesadzania.

Po piątkowym oprysku, Phal. Liodoro traci kwiaty. Byłam na to przygotowana, szkoda jednak, że nie miałam czasu się nimi nacieszyć :| równo po 7 dniach opryskam ponownie i mam nadzieje, że więcej robactwa nie będzię. Po oprysku jeszcze kilka zdechlaków zlokalizowałam między liśćmi także oprysk okazał się skuteczny ;:333

I troszkę zdjęć ;:3

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Phal. Equestris ma już całkiem spory pęd :tan

Obrazek

I moje nowe kwietniki, które podwiesił mój M po kilku dniach nalegania ;:306

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Czarna :-)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki Czarnej

Post »

A nie osłaniasz kwiatów przed opryskiem?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2806
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Storczyki Czarnej

Post »

Norbert z tego co pamiętam to na kwiatach też były robale
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki Czarnej

Post »

Ja z kwiatów, wełnowce zbieram pędzelkiem moczonym w Mospilanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Czarnej

Post »

Zaczynają się kwietniki ;:306
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”