Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Drzewa owocowe
sajko71
100p
100p
Posty: 135
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

paras pisze:Cześć.
W jesieni posadziłem Nero. Pomimo kopczyka niestety wymarzł... jedynie ostatni, najniższy pąk zielenieje. Problem jest tylko taki, że ten pąk wychodzi praktycznie dokładnie z miejsca szczepienia. Jak sądzicie, warto pilnować tego pąka bo będzie to Nero, czy jednak nie wiadomo co to będzie za odmiana i nie warto, tylko najlepiej kupić nową sadzonkę?

https://www.fotosik.pl/zdjecie/3cef8c676b9d503f
Jak dobrze widzę, to wychodzi Nero. Zostaw, wszystko będzie ok. Może te wyższe też jeszcze ruszą.
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Cierpliwości, paki wyglądają na nabrzmiałe.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
paras
100p
100p
Posty: 144
Od: 22 lip 2012, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Rzeczywiście, wyższy pąk też zielenieje, chociaż to wciąż jest miejsce praktycznie szczepienia... Cóż, mam nadzieję, że jednak będzie to Nero. Wychodziło by też na to, że Nero późno budzi się do życia, ponieważ inne odmiany (niestety nie znam...) już mają kilkucentymetrowe latorośle. Poprzednie krzewy nie były przeze mnie pilnowane. Teraz chcę się tym Nero i innymi posadzonymi w tym samym czasie zająć troszkę lepiej. Jak powinienem poprowadzić ten krzew ze zdjęcia? W tym roku poprowadzić jedną latorośl(?). Na wiosnę 2019, przyciąć ją na 2 oczka, z tych dwóch oczek wyprowadzić jedną silniejszą latorośl, która po przycięciu kolejną wiosną na powiedzmy 7 oczek dopiero w 2020 roku zaowocuje?
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Ja na swoich winoroślach mam sporo podwójnych pąków jak na fotce.
Obrazek
Mam je zostawić czy po jednym wyłamać?
Pozdrawiam Józef
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Bardzo delikatnie wyłamać.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Podłączam się do pytania. Posiadam jednoroczne i dwuletnie krzewy. Jak rozumiem mam je prowadzić na dwa pędy, tyle że u mnie jest ich dużo więcej bo wyrastają śpiące i podwójne. Co z nimi robić ? Wyłamywać ? czy może uszczykiwać nad którymś pąkiem ? Teraz czy póżniej ?
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Joze1802 pisze: Mam je zostawić czy po jednym wyłamać?
Zdecydowanie po ogrodnikach i zośce wyłamać.

-- 26 kwi 2018, o 20:22 --
Dareku pisze:Podłączam się do pytania. Posiadam jednoroczne i dwuletnie krzewy. Jak rozumiem mam je prowadzić na dwa pędy, tyle że u mnie jest ich dużo więcej bo wyrastają śpiące i podwójne. Co z nimi robić ? Wyłamywać ? czy może uszczykiwać nad którymś pąkiem ? Teraz czy póżniej ?
To zależy od kondycji krzewów, jeśli słabe to zostawić dwa najsilniejsze pędy a resztę wyłamać, ale to radzę dopiero jak wyżej w poście.
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Oczywiście,że można wyłamać zbędne latorośle po "zimnej Zośce" ,ale można i przed :D
Winorośl to nie Pomidor czy papryka,gdzie wrażliwość na spadki temp. mają wpływ na ich wegetacje.
Mrożne dni a szczególne poranki dosięgły moje winorośle 6 i 8 maja a w połowie maja to już nie ma zagrożenia. :D
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Można wyłamać ale nie wszystko, trzeba zostawić coś na ogrodników i ewentualne straty. Młode latorosle bardzo łatwo wyłamać, a silny wiatr lub ulewe może to zrobić.
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Podstawowym kanonem ochrony młodych krzewów jest zabezpieczenie i asekuracja przed ewentualnym uszkodzeniem wyrastających latorośli.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Niestety, bardzo trudno jest uchronić wszystkie rośliny, a nie tylko winorośl przed burzami gradowymi. Grad potrafi uszkodzić pędy, liście i owoce. Uszkodzone liście stają się potencjalnym źródłem infekcji.
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

jan_kow pisze:Oczywiście,że można wyłamać zbędne latorośle po "zimnej Zośce" ,ale można i przed :D
Winorośl to nie Pomidor czy papryka,gdzie wrażliwość na spadki temp. mają wpływ na ich wegetacje.
Mrożne dni a szczególne poranki dosięgły moje winorośle 6 i 8 maja a w połowie maja to już nie ma zagrożenia. :D
To co, może kolegom radzisz pozostawić po dwa młode pędy na krzew a resztę wyłamać już teraz? Życzę powodzenia w uprawie winorośli, ale każdy robi robi jak uważa. ;:223
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

jan_kow pisze:Podstawowym kanonem ochrony młodych krzewów jest zabezpieczenie i asekuracja przed ewentualnym uszkodzeniem wyrastających latorośli.

A jak uchronić młode latorośle przed silnym wiatrem lub ulewą nie mówiąc o gradzie?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”