CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18746
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pomoc dla kaktusa

Post »

Kaktus nie ma igieł, a ciernie.
To jest szczepiony kaktus na innym (dół).
Jeśli dół (podkładka) robi się miękka, jest duże prawdopodobieństwo że po prostu gnije od środka. Góra też wygląda podejrzanie. Czy w okresie jesienno-zimowym wytrzymałaś podlewanie czy nie i robiłaś to cyklicznie?


Podłoże na pewno jest do wymiany, do sukulentów musi być bardzo przepuszczalne, a to co kupiłaś to nie jest. Doniczka też wydaje się za duża. Używasz mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:2, 1-:5. Żwirek kwarcowy o frakcji około 2 - 4 mm.
Pomijam, że powinnaś przesadzić bezpośrednio po zakupie, a nie po dwóch miesiącach.

Trzeba sprawdzić dokładnie stan korzeni. Niemniej ja poodrywał odrosty i je ukorzenił osobno w drugiej doniczce. Po oderwaniu, zrób oprysk preparatem grzybobójczym, czekasz dobę i kładziesz (nie wkopujesz) na powierzchni doniczki. Do czasu ukorzenienia jedynie od czasu do czasu (nie częściej niż raz w tygodniu) możesz delikatnie spryskać kaktusy.


Tutaj masz wątek o szczepionych kaktusach:

viewtopic.php?f=30&t=40506&hilit=Szczepienie
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agathinis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 sty 2021, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam,
parę dni temu zamówiłam eszewerie. Obie wzbudziły moje podejrzenia.

Liście tej eszewerii wydają mi się wyblakłe. Proszę o pomoc w zdefiniowaniu tej dolegliwości.

Obrazek


Druga przyszła do mnie z takim mankamentem. Jest to stare uszkodzenie mechaniczne, czy coś w rodzaju grzyba?


Obrazek

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18746
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Uszkodzenia mechaniczne. W zasadzie nie widać żeby coś jej dolegało, ale i tak trzeba sprawdzić stan korzeni.

Na pewno trzeba przesadzić do właściwego podłoża, oczyszczając korzenie z podłoża produkcyjnego.
Użyj mieszanki ziemi do palm i żwirku w proporcji około 1:2 (jak pisałem wcześniej przy okazji innej eszewerii).
Doniczkę stawiasz na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agathinis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 sty 2021, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziękuję za odpowiedź.

Przesadzanie roślin zaplanowałam na dzisiejszy wieczór. A co dolega pierwszej eszewerii?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18746
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Lekkie odwodnienie. Tak jak w przypadku pierwszej trzeba sprawdzić stan korzeni, oczyszczając ze starego podłoża. Jeśli zdrowe przesadzić, odczekać tydzień i delikatnie podlać. Potem jeszcze z dwa tygodnie i znowu podlać. I tak do wiosny. Od wiosny zaczynasz podlewać już normalnie, czyli wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
carabus1
200p
200p
Posty: 331
Od: 19 wrz 2016, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Zauważyłem ostatnio na moim EH takie zmiany. Kaktus jest na zimowisku. To jakiś grzyb?

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Piotr
Moje kaktusy
kasiekk90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 paź 2017, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam.

Po śmierci poprzedniego aloesa, mąż postanowił uszczęśliwić mnie kolejnym i chyba też się z nim nie dogadam.

Zauważyłam jakiś tydzień temu pierwsze zmiany jak na zdjęciach. Dzisiaj jak się przyglądnęłam bliżej podczas ich robienia zobaczyłam, że jest na nim pełno małych, czarnych robaczków, które skaczą. Te czarne kropeczki trochę jak ich jajeczka wyglądają. Co to może być i jak mu pomóc?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18746
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Zdjęcia szkodników niewyraźne, ale sądząc z opisu to najprawdopodobniej będą wciornastki albo mszyce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Oprysk Mospilanem nie zaszkodzi.
Pozdrawiam
G.
kasiekk90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 paź 2017, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

No niestety ciężko skubańcom zdjęcie zrobić bo malutkie są i uciekają...
A czy te brązowiejące listki to też robota szkodników czy coś innego jeszcze może być przyczyną?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18746
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Od szkodników albo/i nieprawidłowych warunków uprawy, podłoża - powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 1:2 - rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie, podlewania czy stanowiska.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamila1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 mar 2020, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam,
Czy ktoś jest w stanie zidentyfikować tą chorobę u opuncji i stwierdzić czym może być spowodowana? Całą powierzchnię rośliny nachodzi jasna warstwa skorupki, niemożliwa do zdrapania. Od grudnia kaktus niepodlewany. Poniżej wstawiam linki do zdjęć. Dziękuję za każdą odpowiedź :)

https://imagizer.imageshack.com/img923/8504/TjesNK.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img923/3531/mJ9hk7.jpg
mistrz_pluga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 mar 2021, o 08:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry

Posiadam od kilku lat na parapecie okiennym kilka haworsji. Rośliny podlewam około 170ml zwykłej wody kranowej co 3 tygodnie. Staram się nie wlewać wody między liście, a bezpośrednio na ziemie pod dolnymi liściami. Haworsje rosną w ziemi ogrodowej w plastikowych doniczkach które mają od spodu dziurkę którą może uciekać nadmiar wody. Stoją na parapecie od północnej strony.
Kiedyś podlewałem je częściej (co 1-2 tygodnie) i większą ilością wody, a pomimo tego nie miały takich problemów jak teraz. Wówczas usychały/gniły ? jedynie dolne liście najbliższe korzeni. Od tego czasu podlewałem je rzadziej. Dolne liście przestały, ale po jakimś czasie zaczęły usychać końcówki niektórych liści, a na innych pojawiają się takie białe plamy co widać na zdjęciach.
Co może być tego powodem lub jakie błędy popełniam przy uprawie ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”