Pszczoły - pasieka w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Moje pszczoły

Post »

Pszczołom prawdopodobnie nie odpowiadał zapach ramek i wnętrza ula dlatego budowały plaster pod daszkiem. Możliwe, że z powodu zapachu rój odleciał w inne miejsce a matka nie czerwiła. Pozostała niewielka ilość pszczół nie była w stanie ogrzać plastra i uaktywnić trutówki - "został plaster, jasnożółty ". Pszczoły przy braku wymiany na młodsze wyginęły.
Ewentualnie był to niewielki rój z matką niezdolną do czerwienia.
Pozostały plaster najlepiej użyć na świeczkę.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Jefe
50p
50p
Posty: 63
Od: 10 wrz 2015, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu Szczecińskiego

Re: Moje pszczoły

Post »

A czy coś można z tym zapachem zrobić? Znowu wypalić i jeżeli znowu pojawią się pszczoły, staranniej przyłożyć się do sprawy, czy też wymienić ul?
milix
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 sie 2013, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Moje pszczoły

Post »

Budowa domu to nie dziwne ze czasu nie miałeś na pszczoły.

Wyskrob ul dokładnie od środka. Wyszoruj go ciepłym roztworem sody kaustycznej 3%, tylko zachowaj środki ostrożności. Bardzo dokładnie wypłukaj i możesz zneutralizowac sodę roztworem wody z octem. Niech dobrze wyschnie. Nowe ramki z węzą daj.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Moje pszczoły

Post »

Czas na opalanie ramek ogniem :) Po uprzednim wycięciu suszu i oskrobaniu resztek wosku. Pozostanie tylko nawleczenie drutu i wtopienie węzy.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Moje pszczoły

Post »

Ja będę zabierał się za robienie uli jednościennych z deski sosnowej grubości 25mm, na ramkę Dadant 1/2. Dennice także będę wykonywał samemu a będą to dennice osiatkowane. Zobaczymy jak się spiszą, cel to wykonać ok. 30-40 korpusów i ok. 20 dennic. W kolejnym roku spróbuję powiększyć pasiekę do ok. 15 szt. Zobaczymy jak to wszystko będzie funkcjonować.
Pozdrawiam Paweł
pszczelarz5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 sty 2016, o 00:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moje pszczoły

Post »

pawelp1320Witam nie za bardzo mogłem doszukać się wątku powitalnego Więc od razu jestem tu Też zajmuję się troszke pszczelarstwem hobbistycznie mam zapytanie ,Czy korpus z deski 1" nie będzie zbyt cienki ? jeśli chcesz powiększac do 15 szt to na tą chwilę ile już masz Czy ta deska 25mm to grubość przed czy po obróbce ? :D :wit
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Moje pszczoły

Post »

pszczelarz5 pisze:pawelp1320Czy korpus z deski 1" nie będzie zbyt cienki ?
Nie, dlaczego miałby być za cienki?
pszczelarz5 pisze:jeśli chcesz powiększac do 15 szt to na tą chwilę ile już masz
Obecnie zazimowałem 3 rodziny. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie to postaram się powiększyć pasiekę do 15 sztuk w kolejnym roku. Na początku maja zrobię odkłady składające się z 2 ramek Dadanta 1/2 czerwiu. Zrobię ich 2-3 z rodziny. Później w lipcy zrobię jeszcze jeden odkład z rodziny matecznej z tym że z 6-7 ramek Dadanta 1/2 czerwiu.
pszczelarz5 pisze:Czy ta deska 25mm to grubość przed czy po obróbce ?
Jest to deska po obróbce, a właściwie i przed i po. Kupuję deskę 25 mm po czym od zewnętrznej strony ula oszlifowuje ją delikatnie papierem ściernym. W środku nie szlifuję ponieważ i tak pszczoły pozgryzają wszelkie zadry i wszystko pokryją woskiem i propolisem.
Pozdrawiam Paweł
pszczelarz5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 sty 2016, o 00:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moje pszczoły

Post »

Jednak 1'' to troszkę cienko porównując nawet do jednościennych 32mm czy styrodur 3cm A do tego dennica siatka, czy od środka nie będzie zbyt duży sopel lodu? no bo tam będzie gromadził się szron Piszesz że środek nie szlifowany czy nie będzie póżniej problemu z czyszczeniem [po prostu może to się zadzierać skrobiąc szpachelką ?] :)
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Moje pszczoły

Post »

pszczelarz5 pisze:Jednak 1'' to troszkę cienko porównując nawet do jednościennych 32mm czy styrodur 3cm A do tego dennica siatka, czy od środka nie będzie zbyt duży sopel lodu?
Korpusy z deski 32 mm ważą więcej niż 25 mm przez co są mniej wygodne. 25 mm w zupełności wystarczy. Pszczołom przecież mróz nie straszny więc nie ma się o co martwić.
pszczelarz5 pisze:no bo tam będzie gromadził się szron
Jeśli na zimę zostanie otwarta siatka, skrajne uliczki będą otwarte na zimę, dodatkowo jeśli nie będziemy stosować zimą ocieplenia i dobierzemy prawidłowo rozmiar gniazda na zimę do siły rodziny to nie powinno być szronu w gnieździe a jeśli już to w znikomej ilości.
pszczelarz5 pisze:Piszesz że środek nie szlifowany czy nie będzie póżniej problemu z czyszczeniem [po prostu może to się zadzierać skrobiąc szpachelką ?]
Raczej nie powinno być. Pszczoły wszystko pokryją propolisem więc wszystko się wygładzi. Jakieś zadziorki pozgryzają.
Pozdrawiam Paweł
pszczelarz5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 sty 2016, o 00:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moje pszczoły

Post »

A jak idzie budowa tych korpusów czy one są z felcem czy bez ,a jeśli z felcem to jak go robisz? Czy tak wiele odkładów udza się zrobić w ciagu oku z 3 rodzin ? czy nadto ich nie osłabi? a czy jakiś miodek uda się pozyskać ?
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Moje pszczoły

Post »

pszczelarz5 pisze:A jak idzie budowa tych korpusów czy one są z felcem czy bez ,a jeśli z felcem to jak go robisz?
Felc jest tylko po bokach korpusu. Na ścianie przedniej i tylnej go nie ma. Wycinam go normalnie na krajzedze tj. pilarce stołowej.
pszczelarz5 pisze:Czy tak wiele odkładów udza się zrobić w ciagu oku z 3 rodzin ?
Uda się.
pszczelarz5 pisze:czy nadto ich nie osłabi? a czy jakiś miodek uda się pozyskać ?
Niestety ale z miodu musimy zrezygnować, albo rybki albo ........ akwarium
Pozdrawiam Paweł
pszczelarz5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 sty 2016, o 00:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moje pszczoły

Post »

A jak przebiega zimowla w tym roku? czy masz jakieś obawy?
Ja doświadczenia w korpusowych to raczej nie mam a z racji baku sił trzeba pomyśleć o korpusach
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Moje pszczoły

Post »

pszczelarz5 pisze:A jak przebiega zimowla w tym roku? czy masz jakieś obawy?
Obaw raczej nie mam, nie siedzą jeszcze pod beleczkami więc nie jest źle :D . Mruczą sobie i oby tak dalej.
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”